دانشگاه تمام استعدادهای افراد از جمله بی استعدادی آن ها را آشکار می کند.(آنتوان چخوف)
خوش آمدید - امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار اقتصادی » پرتقال‌های دولتی آیا سر از بازار آزاد درآورد؟

پرتقال‌های دولتی آیا سر از بازار آزاد درآورد؟

انتقادات بعضی از مسئولین و کارشناسان به واردات مرکبات شب عید به جاست آیا که پرتقال‌های دولتی سر از بازار آزاد در آوردند و با قیمت‌های گزافی به مصرف کنندگان عرضه شد.

پرتقال‌های دولتی آیا سر از بازار آزاد درآورد؟

به گزارش خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، اگرچه این روز ها انتقادات زیادی به حوزه کشاورزی و ارائه آمار و ارقام تولید از سوی وزرای سابق مطرح هست، ولی عملکرد دولت در خودکفایی گندم، زیاد کردن تولید، کم کردن واردات، سیاست بازار در ازای بازار را نباید نادیده گرفت.
البته ناگفته نماند انتقادات بعضی از مسئولین و کارشناسان به واردات مرکبات شب عید به جا است آیا که پرتقال های دولتی سر از بازار آزاد در آوردند و با قیمت های گزافی به مصرف کنندگان عرضه شد.

عبارات مهم : کشاورزی – خبرنگار

کمبود ها و مشکلاتی نظیر نوسانات قیمت اقلام اساسی و پابرجا بودن پرسشها تنظیم بازار از سوی دیگر کم کردن عملکرد بخش را به همراه داشته که انتظار می رود هر چه سریع تر وزارت بازرگانی احیا شود تا پرسشها بازار به حداقل کم کردن یابد.
در این میان به سراغ مسئولان مربوطه رفتیم تا از صحت و سقم ماجرا با خبر شویم:
عنایت الله بیابانی قائم مقام منزل کشاورز در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی با اشاره به تراز مثبت بخش کشاورزی اظهار داشت: آمار و ارقام تولید و خودکفایی در محصولات استراتژیک نظیر گندم به نسبت سال های گذشته بیانگر نمره قبولی بخش کشاورزی است.
وی با اشاره به انتقادات بسیاری از مسئولین و وزرای جهاد سابق به واردات میوه شب عید، افزود: ارائه آمار ناصحیح از سوی مدیران شهرستان ها واردات میوه شب عید را رقم زد آیا که با وجود تولید ۴ میلیون تن مرکبات نباید تصمیمات عجولانه ای مبنی بر واردات گرفته می شد.
بیابانی ادامه داد: بعضی دلالان و واسطه ها از واردات مرکبات شب عید به باعث فقدان نظارت بر بازار اقدام به عرضه پرتقال مصری با قیمت ۸ هزارتومان کردند که نسبت به این امر انتقاد وارد است.

بخش کشاورزی با نقاط قوت و ضعف همراه است
علی محمد شاعری مدیر کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی با اشاره به اینکه بخش کشاورزی با نقاط ضعف و قوتی همراه هست، اظهار کرد: طی سال های اخیرعلی رغم رشد قابل توجه تولید محصولات کشاورزی نظیر گندم، برنج، محصولات باغی و آبزیان، ولی در تنظیم بازار موفق نبوده ایم.
وی با انتقاد از عملکرد صندوق بیمه محصولات کشاورزی افزود: با وجود حوادث غیر متقربه در بخش کشاورزی، ولی عملکرد قابل قبولی در حوزه بیمه محصولات کشاورزی نداشتیم.
شاعری ادامه داد: طی سال های اخیر تولید محصولات کشاورزی با رشد۵٫۷ درصدی به ۱۱۵ میلیون تن رسید که این امر بیانگر ظرفیت بالای بخش است که تنها به باعث فقدان همکاری تشکل ها بخش خصوصی، توانمند نبودن تعاونی های تولید، عدم پرداخت مشوق صادراتی، ناکارآمد بودن نظام بیمه محصولات کشاورزی و تنظیم نکردن به موقع تعرفه های واردات به ازای تولید داخل در بخش تنظیم بازار عملکرد ضعیفی را شاهد بودیم.
رئیس کمیسیون کشاورزی با اشاره به برنامه های ششم توسعه بیان کرد: در برنامه ششم انتظار می رود که با کارآمد بودن نظام بیمه، اعطای مشوق صادراتی و استفاده از فناوری های نوین و کشاورزی دانش بنیان، زیاد کردن درجه مکانیزاسیون و پرداخت یارانه مناسب به تولید بهره وری را زیاد کردن دهیم.
وی با بیان اینکه بروز حوادث و رخدادهای طبیعی یکی از مخاطرات مهم تهدیدکننده بخش به شمار می رود، افزود: این امر درنهایت از بین رفتن تولید و خسارت شدید کشاورزان را به همراه دارد که درصورت عدم حمایت های مورد نیاز اراضی کشاورزی به تدریج به سمت سایر کاربری ها عوض کردن یافته و درنهایت سهم بخش در تولید ناخالص داخلی کم کردن می یابد.
شاعری در پاسخ به این سؤال که انتقادات زیادی به واردات میوه شب عید وارد هست، گفت: ناکارآمد بودن نظام تنظیم بازار به موقع، واردات مرکبات در شب عید را به همراه داشت و این در حالی است که خرید به موقع محصول از کشاورزان و ذخیره سازی در انبار ها جوابگوی نیاز شب عید بود.
وی با بیان اینکه ضریب خوداتکایی در برنامه ششم توسعه تا ۹۵ درصد قابل زیاد کردن هست، تصریح کرد: در برنامه ششم توسعه در نظر داریم که با زیاد کردن سرمایه گذاری، اصلاح سهم تسهیلات بانکی ضریب خوداتکایی تولید محصولات کشاورزی را از ۷۷ به ۹۵ درصد و رشد بخش را از ۵٫۷ درصد به ۸ درصد ارتقا دهیم.

دستکاری آمار و اطلاعات صحت ندارد
علی اشرف منصوری مدیر جهاد کشاورزی استان پایتخت کشور عزیزمان ایران در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی بیان کرد: طبق بیانات وزیر جهاد کشاورزی استان پایتخت کشور عزیزمان ایران در اجرای سیاست های توسعه بخش کشاورزی از جمله برنامه های اقتصاد مقاومتی رتبه نخست را داراست.
وی افزود: علی رغم آنکه اراضی سایر استان ها نسبت به پایتخت کشور عزیزمان ایران قابل قیاس نیست، ولی توسعه سامانه های نوین آبیاری، واحد های گلخانه ای و پرداخت تسهیلات عملکرد چند برابری نسبت به آنها داشته است.
منصوری ادامه داد: طی سال های اخیر تولید محصولات استراتژیک نظیر گندم و کلزا در پی حمایت های دولت، تلاش کشاورزان، معرفی ارقام جدید، زیاد کردن بهره وری در واحد سطح و کنترل آفات و امراض روند افزایشی را تجربه کرده است.
رئیس جهاد کشاورزی استان پایتخت کشور عزیزمان ایران با انتقاد نسبت به بیانات وزرای سابق مبنی بر دستکاری آمار و ارقام افزود: باتوجه به مستندات موجود حاضریم با وزرای سابق در این باره مذاکره نماییم چراکه دستکاری آمار و اطلاعات صحت ندارد.
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: کشاورزی | خبرنگار | واردات | برنامه | کشاورزی | محصولات | همراه | تنظیم | تجارت | بازار | ایران

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو