ضعیف‌الاراده کسی است که با هر شکستی بینش او نیز عوض شود.
خوش آمدید - امروز : پنج شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » آرایش و زیبایی » آرایش صورت » ماه رمضان از کشور عزیزمان ایران تا آمریکا و استرالیا

ماه رمضان از کشور عزیزمان ایران تا آمریکا و استرالیا

برگزاری مراسم | سفره افطار | آرژانتین | ماه رمضان | مسلمانان | آمریکایی | برنامه | آمریکا | جمعیت | اسلام | افطاری

ماه رمضان از کشور عزیزمان ایران تا آمریکا و استرالیا

ماه رمضان از کشور عزیزمان ایران تا آمریکا و استرالیا 

رمضان ماه پربرکتی است که همۀ در آن مشغول بندگی خداوند میباشند،بندگی و عبادت با روزه گرفتن و نماز خواندن و توبه در این ماه میتواند واقعا لذت بخش باشد. ساعت ارزش با ما ساعت ها فاصله دارد! گاهی زمانی که این جا نزدیک به اذان ظهر هست، آنجا صدای اذان وعده دیگری از روز را می شنوید و زمانی که کشور ما در خواب فرورفته، آنجا فعالیت شروع شده است هست.

همین تفاوت در وقت شاید دلیلی باشد جهت این که احساس کنیم آداب و رسوم مان نیز بسیار متفاوت هست، که هست. ولی درمورد ماه مبارک رمضان، این طور نیست. با حضور مسلمانان در دو قاره آمریکای جنوبی و اقیانوسیه نزدیکی فرهنگی از این نظر وجود دارد که به بررسی آن می پردازیم.

ماه رمضان از کشور عزیزمان ایران تا آمریکا و استرالیا

اسلام در آمریکای جنوبی

در مقایسه با سایر ادیان، دین اسلام در سال هاي تازه بیشترین میزان گسترش را در قاره آمریکای جنوبی داشته هست. مبلغین مذهبی مسلمان در کشور ونزوئلا از وقت مغتنمی که در ماه مبارک رمضان به دست می آید جهت تبلیغ اسلام کمک میگیرند. در ونزوئلا حدود۳۰۰ هزار مسلمان زندگی میکنند که اکثر از خاورمیانه به این کشور مهاجرت کرده اند.

برگزاری مراسم | سفره افطار | آرژانتین | ماه رمضان | مسلمانان | آمریکایی | برنامه | آمریکا | جمعیت | اسلام | افطاری

مناسک خاص رمضان مثل افطار دسته جمعی وقت مناسبی است که غیرمسلمانان کاراکاس پایتخت ونزوئلا جذب جوامع مسلمان شده است و کنجکاوی خود را با گوش سپردن به آموزه هاي نورانی اسلام سیراب کنند.

پاناما
کشور پاناما با دارا بودن جمعیتی بالغ بر ۲۴هزار مسلمان بیشترین جمعیت مسلمانان را در حوزه آمریکای مرکزی در خود جای داده هست. نماز جمعه هر هفته در مرکز این کشور یعنی پاناماسیتی با حضور حدود ۵۰۰نفر برگزار می شود.

هر هفته دو یا سه نفر تازه مسلمان به این جمع اضافه میشوند. با این حال جمعیت حال حاضر مسلمانان پاناما کمتر از یک درصد کل جمعیت این کشور را تشکیل میدهد. نخستین مسلمانان در نیمه قرن شانزدهم به عنوان کارگر به وسیله استعمارگران اسپانیایی به این مکان آورده شدند ولی بعدا مسلمانانی از کشورهای دیگر مثل لبنان،

ماه رمضان از کشور عزیزمان ایران تا آمریکا و استرالیا

فلسطین، مراکش، هند و پاکستان به این جمع اضافه شدند. مسجد بزرگ پاناماسیتی مکانی است که اداره کنندگان آن در ماه مبارک رمضان تمهیدات مورد نیاز را جهت برگزاری مراسم افطاری دسته جمعی فراهم می كنند. این امر باعث میشود که مسلمانان از گوشه و کنار شهر در این مکان مقدس دور هم جمع شده

و اضافه بر اقامه نماز جماعت و صرف افطار، با سایر هم دینان خود ملاقات و گفت وگو داشته و در نتیجه اساس جهت همکاری و اتحاد اکثر بین این اقلیت دینی در این کشور کوچک فراهم شود.از نکات دیدنی دقت در این مراسم حضور غیرمسلمانان در آن است که رنگ و بوی خاصی به آن بخشیده و بستری مناسب جهت آشنایی اکثر غیرمسلمانان با دین اسلام فراهم می آورد.

برگزاری مراسم | سفره افطار | آرژانتین | ماه رمضان | مسلمانان | آمریکایی | برنامه | آمریکا | جمعیت | اسلام | افطاری

مومنین متمول پاناماسیتی سفره افطار را فرصتی مغتنم جهت نیکوکاری یافته و در پرداخت هزینه هاي مرتبط با آن با یکدیگر مسابقه می کنند. مرکز اسلامی پاناماسیتی اضافه بر برگزاری مراسم افطاری و کلاس هاي قرآن یک ایستگاه رادیویی نیز راه اندازی کرده که به اکران تلاوت آیاتی از قرآن کریم می پردازد.

آرژانتین

اکثر مسلمانان آرژانتین در پایتخت یعنی بوئنوس آیرس ساکن میباشند. این شهر سه مسجد دارد. مسجد الاحمد، التوحید و ری فهد که هر کدام به یکی از مذاهب اسلامی تعلق داشته ولی ورود هر مسلمانی به انها بلامانع هست. مسلمانان در کشور آرژانتین با آزادی کامل می توانند مراسم و مناسک دینی و مذهبی خود را از جمله آیین هاي وابسته به ماه مبارک رمضان به جای آورند. در طول ماه رمضان، نماز صبح به صورت جماعت در مسجد خوانده میشود.

ماه رمضان از کشور عزیزمان ایران تا آمریکا و استرالیا

اما در دیگر ماه هاي سال این عرف وجود ندارد.در مسجد الاحمد اضافه بر برپایی نماز جماعت صبح، سحری نیز جهت مردم تدارک دیده شده است و سحری نیز به صورت جماعت صرف می شود. برنامه تلویزیونی نیز در کشور آرژانتین به همت نهادهای اسلامی اختصاص به اکران برنامه هاي دینی مرتبط با ماه مبارک داشته و کسانی که به دلایل گوناگون وقت حضور در مسجد را ندارند مراسم را از این طریق دنبال میکنند؛ برنامه هایي مشمول بر دعا،

نیایش و تلاوت قرآن کریم. در سال هاي جدید، بر فعالیت هاي آموزشی این مراکز دینی در ماه رمضان افزوده شده است به طوری که در این ماه جلسه هاي پرسش و پاسخ پرسشها دینی برگزار شده است و متخصصانی از خارج از آرژانتین به این همایش ها دعوت میشوند. روز عید فطر در زبان اسپانیایی که زبان متعارف در آرژانتین و اکثر کشورهای آمریکای جنوبی است بعنوان «روز صبحانه» یا «اِل دیا دِ دسایونو» نامیده می شود.

در این روز نه تنها مسلمانان در مراکز اسلامی دور هم گردآمده بلکه تعداد زیادی از شخصیت هاي محلی، دولتی و پیشوایان سایر ادیان در جمع حضور به هم رسانده و جماعت مسلمانان شهر را در مراسم خوش حالی دینی ارزش همراهی می کنند. مدیر جمهور کشور آرژانتین زن کریستینا فرناندز در عید فطر سال ۲۰۱۰ میلادی در جمع مسلمان حاضر شده است و با ارائه صحبت مسلمانان را در مراسم خوش حالی عید فطر همراهی كردند.

سورینام

کشور کوچک سورینام در سواحل شمال شرقی آمریکای جنوبی با جمعیت حدود ۵۶۰ هزار نفر دارای ۱۳ درصد مسلمان هست. پیشینیان این مسلمانان اکثر از شبه قاره هند و جزایر اندونزی به این کشور مهاجرت کرده اند . در مراسم عید فطر مردان و زنان زیادی را در فضایی باز که روی زیراندازهای بزرگ نشسته اند، میتوان دید.

تعداد زیادی از آن ها لباس هاي محلی ساکنان اندونزی و مالزی را بر تن داشته و کلاه هاي گرد و سوزن دوزی شده است آن ها با تزئین هاي جذاب، عکس هایي از جمعیت هاي جاوه و مالزی را در پیش چشم مجسم می کنند.جماعت این افراد مسلمان که زبان رسمی کشورشان آلمانی هست، با صورت ها و پوشش هایي شرقی که در کلام ارزش هر از گاهی واژگانی عربی و اسلامی

از جمله امیدوارم و الحمدالله با زبان آلمانی آمیخته میشود حس و حالی خوشگل و عجیب از تلفیق فرهنگ ها و ادیان را مجسم می کند. مسجد کایزراشترات در پاراماریبو پایتخت سورینام در سال ۱۹۲۹ میلادی بنا قرار داده شد و تاکنون بازسازی هاي متعددی به خاص در سال ۱۹۸۴ روی آن انجام شده است هست. این مسجد هر سال در ماه مبارک رمضان میزبان مراسم دینی مسلمانان این گوشه از دنیا هست.

اولین مسلمانان

خالد بیضون؛ استادیار دانشگاه باری در کشور آمریکا اعتقاد است که ۱۵ الی ۳۰درصد یا به عبارتی ۶۰۰هزار تا یک میلیون و ۲۰۰هزار نفر از بردگانی که پیش از جنگ هاي داخلی ایالات امریکا به وسیله استعمارگران آمریکایی از سواحل غربی آفریقا بعنوان برده به اسارت گرفته شده است و به کار اضطراری در این سرزمین واداشته شدند

از مسلمانان بودند. بیضون به همین جهت میگوید که نشانه هایي مبنی بر این که این مسلمانان در همان دوران اولیه اسارت در قاره تازه و تحت شرایط بردگی به انجام آداب دینی از جمله روزه داری مشغول بودند وجود دارد.بنابراین او و بعضی از اندیشمندان این نظر راکه انجام اعمال و مناسک دینی اسلامی در قاره کشور آمریکا اتفاقی نو و مربوط به قرن قبل بوده رد کرده و بر قدمت اکثر این عنوان تکیه میکنند.خالد بیضون اضافه میکند

که با وجود این که در آموزه هاي قرآنی شرایطی جهت ترک روزه در شرایط سخت کاری یا دور بودن از محل اقامت ذکر شده، ولی این نخستین مسلمانانی که به زور به آمریکای شمالی وارد شدند اصرار داشتند تا روزه ارزش را به جای آورند. این مسلمانان تلاش می کردند تا بر خلاف قوانین مشکل که از سوی برده داران مبنی بر عدم تجمع وضع شده است بود مراسم افطار را به هر شکل ممکن به طور دسته جمعی صرف کنند.

این تلاش هاي مسلمین برده گاه با مخالفت هاي شدیدی از سوی برده داران مواجه شده است و در مواردی به وارد آمدن ضرب و جرح و حتی شهادت انها نیز منجر می شود.عمر بن سعید، روحانی مسلمانی بود که در سال ۱۸۱۰ بعد از فرار از دست برده داران دوباره بازداشت و به زندان افتاد. او بر دیواره هاي سلولش آیاتی از قرآن را نوشت

و در خاطراتی که از زندگی اش در سال ۱۸۳۱ نوشت اظهار كرد که پیش از اسارت علاقه وافری به قرائت قرآن داشت ولی بعد از اسارت این حق از او گرفته شد.

چادرهای رمضان

پارک عمومی نیویورک همه ي ساله هنگام افطار شاهد برپایی چادرهایی از سوی مسلمانان است که در آن غذای مجانی در اختیار عموم مردم از جمله مسلمانان روزه دار قرار می گیرد. در این چادرها میزهایی بلند با دو ردیف صندلی در طرفین آن ها امکانات خوبی را جهت بهره گیری کنندگان فراهم می آورد.

این برنامه اساس اي مناسب جهت نزدیکی اکثر جامعه مسلمانان نیویورک با سایر شهروندان غیرمسلمان فراهم آورده و عاملی است جهت آشنایی هرچه اکثر غیرمسلمانان با آداب والای اسلامی. خوراکی که در این مراسم تهیه می شود اکثر از نوع غذا هاي ترکیه اي است که به علت طعم خاص ارزش باب طبع اکثر ذائقه ها بوده و از انواع خوراک گوشتی به همراه باقلواهای استانبولی عطر و طعمی به یاد ماندنی برجای میگذارد.

جدای از نوع پذیرایی و غذا هاي ارائه شده است ساختار چادر که پذیرایی در آن صورت می گیرد بسیار با نوع معماری چادرنشینی سنتی عربی همخوانی داشته و بر هماهنگی اکثر عنصرهای گوناگون این رخداد یاری میرساند. برپایی این قبیل چادرها به شهر نیویورک محدود نشده

بلکه نهادهای گوناگونی از جمله سایت اینترنتی «چادر رمضان» ramadantentproject.comپروژه هاي کوچک و بزرگ مشابهی را به شیوه اي بسیار دقیق و مدون در شهرهای گوناگون دنیا از جمله پلیموت، لندن، منچستر، استانبول و غیره اجرا میکنند.

فصل نیکوکاری

از برکات ماه مبارک رمضان یادآوری نیکوکاری و نوع دوستی و تشویق مومنان به دستگیری از نیازمندان و افراد گرفتار هست. این امر نه تنها به شیوه اي فردی یا دولتی بلکه به وسیله نهادهایی خودجوش و غیرانتفاعی در سراسر دنیا صورت میگیرد. در جریان زمین لرزه شدید که در سال ۲۰۱۰ میلادی کشور هائیتی را لرزاند

و منجر به فوت و ویرانی ده ها هزار نفر شد سیل کمک هاي بین المللی به این کشور سرازیر شد. در ماه مبارک رمضان نهادهای اسلامی در اقدامی تحسین برانگیز اقدام به جمع آوری کمک ها و تهیه بسته هاي خوراکی كرده و این بسته ها را در مسجد بلال، القدر، توحید و الفاتحه در بین نیازمندان تقسیم کردند.

در سال ۲۰۱۴ میلادی عده اي از جوانان مسلمان در کشور کانادا در تشکیلاتی تحت عنوان «پروژه رمضان» کمک هاي مردمی را جمع آوری كرده و بسته هاي خوراکی جهت مصرف یک ماه خانواده هاي نیازمند کانادا تهیه کرده و در اختیار آن ها قرار دادند. از نکات دیدنی دقت این پروژه تازه آن بود که گزینه خانواده هاي نیازمند بدون درنظر گرفتن دین یا آیین انها صورت گرفت.

حرکات مشابهی در مناطق گوناگون آمریکای شمالی، مرکزی و جنوبی از سوی نهادهای نیکوکاری مسلمان در ماه مبارک رمضان از جمله در مناطقی از کشور بولیوی و گواتمالا صورت گرفته هست.

رمضان و هل

کشور گواتمالا در آمریکای مرکزی بزرگ ترین ساخت کننده هل در دنیا هست. کشورهای عربی و هندوستان از مصرف کنندگان بزرگ این ادویه خوش عطر و بو میباشند و در مواد خوراکی گوناگون به خاص مواد خوراکی متعارف در ماه مبارک رمضان از آن بهره گیری میکنند. هر سال پیش از فرارسیدن ماه رمضان سفارش هاي زیادی از سوی

کشورهای اسلامی جهت خرید هل روانه این کشور کوچک آمریکای مرکزی میشود ولی در چند سال تازه زیاد کردن ساخت این گیاه در کشور هندوستان بازارهای گواتمالا را با کاهشی چشمگیر در تقاضا مواجه کرده هست.

یک آگهی تلویزیونی

اعمال غیراسلامی بعضی از گروه هاي تکفیری به نام اسلام عواقب ناگواری در جهت ایجاد ذهنیت منفی نسبت به آموزه هاي والای اسلامی از سوی بعضی از ناآگاهان در جوامع غربی به دنبال داشته هست. همین امر بعضی از نهادهای اسلامی را بر آن داشته تا با تبلیغات گوناگون صورت اي حقیقی از اسلام راکه در آن مهر، عطوفت و احترام به سایرین سرلوحه وظایف مسلمانان شمرده می شود به نمایش گذارند.

در همین راستا سال قبل گروهی از مسلمانان ساکن آمریکای شمالی در ماه رمضان یک آگهی تبلیغاتی با مضمون ماه مبارک رمضان سفارش دادند که به وسیله شبکه تلویزیونی کابلی اکران شد. قرارداد اکران این آگهی با کمپانی بزرگ کام کست بسته شد و آگهی مزبور از استاندارد متعارف در اکثر آگهی ها یعنی مدت وقت ۳۰ ثانیه پیروی کرده هست.

سفارش دهندگان این آگهی بر آن بودند تا قشنگی هاي این ماه پربرکت را در معرض دید عموم مردم کشور آمریکا قرار داده و بر ارزش هاي انسانی آموزه هاي اسلام تاکید ورزند. در این آگهی از یک خانواده سیاهپوست آمریکایی به عنوان شخصیت هاي بازیگر بهره گیری شده است تا بر گوناگونی و تنوع نژادی مسلمانان تاکید بیشتری صورت گیرد.

در سال ۲۰۱۵ این آگهی در منطقه میشیگان اکران شد و امسال این امید است که اکثر مناطق کشور آمریکا از طریق شبکه کابلی آن را دریافت كنند. مخارج مورد نیاز جهت تهیه این آگهی نیز از راه جمع آوری کمک هاي به میل خود نیکوکاران مهیا شده است هست.

کالیفرنیا

مسلمانان جنوب کالیفرنیا هر سال با فرارسیدن ماه مبارک رمضان برنامه هاي گوناگونی را در جهت این ماه پربرکت تدارک میبینند. امسال پیش از ماه مبارک، مسابقه اي جهت کودکان جهت حفظ بخش هایي از قرآن کریم ترتیب داده شده است هست. این مسابقه ها در سه گروه سنی ۹-۶ سال «آیات یک تا شش سوره شمس»،

۱۳-۱۰ سال «آیات یک تا پنج سوره الاعلی» و ۱۸-۱۴ سال «آیات یک تا نهم سوره الرحمن» ترتیب داده شد. توصیه دیدنی این که از شرکت کنندگان خواسته می شد در کنار حفظ و قرائت سوره ها به پرسش هاي داوران درمورد سوره هاي مزبور، مفاهیم و توضیحات جانبی وابسته به آن پاسخ دهند.

سیدنی

آکادمی ناشید «آواز» و هنرهای استرالیا در ماه مبارک رمضان برنامه هاي هنری متنوعی را تدارک میبیند. یکی از این برنامه ها، اجرای موسیقی کرال یا همخوانی کودکان و نوجوانان مسلمان است که به خاص در محیط چند فرهنگی این سرزمین با تنظیم متن هایي که تداعی کننده این شاخصه متنوع فرهنگی بوده

رنگ و بویی خاص به این مراسم می بخشد. جهت مثال در بخشی از سرودهای انها این جمله ها به گوش میرسد: «تو برادر منی و من خواهر تو. ما همگی اعضای یک خانواده بزرگ هستیم …». برنامه فرهنگی دیگری در مرکز اوریون اجرا می شود که در جریان آن کارهای دستی، کتاب، زیورآلات و محصولات بومی کشورهای اسلامی در معرض نمایش و فروش گذاشته میشوند.

این نمایشگاه یا به عبارتی بازارچه هنری و فرهنگی، فرصتی مناسب جهت شرکت اهالی شهر اعم از مسلمان و غیرمسلمان و رابطه مثبت فرهنگی اکثر بین آن ها می شود . در جریان این رخدادها مسابقه های حفظ و قرائت قرآن کریم شور و هیجانی خاص در بین جوانان و نوجوانان مسلمان شهر ایجاد کرده و اساس هاي رقابتی سازنده

و خوب برایشان مهیا میکند. هنگام مغرب نیز اقامه نماز جماعت و بعد از آن صرف افطار از سوی روزه داران و سایر شرکت کنندگان، زینت بخش این جمع معنوی در سرزمینی دور از مهد اسلام هست.

در حاشیه مثلث

کمی آن طرف تر از مثلثی شوم و اسرارآمیز جزیره اي کوچک و جالب در آرامشی ابدی با ساکنینی اندک بر سایه گذر ابرها و ضربه هاي امواج نظاره گر ایستاده هست. این جا جزیره برمودا هست، با سواحلی از شن هاي صورتی رنگ که در نخستین نگاه، انسان را مدهوش میکند. ولی همین شن هاي خوش رنگ و سبزی تمام نشدنی

سطح جزیره رازی را از دوران دور در خود نگاه داشته اند. چند قرن پیش از این استعمارگران دست به اقدامی غیرانسانی زده و عده اي از انسان هاي بیگناه را از سواحل غرب آفریقا به اسارتی که مستحق آن نبوده درآوردند و در این جزیره نگاه داشتند تا در پی سوداگری ارزش از این جا به سرزمین موعودشان برده و به کار بگمارند.

امروز با هم در سفر به این جزیره به تعداد اندکی مسلمان که جمعیت آن ها به هزار نفر نمیرسد برمی خوریم. آن ها مسجدی را در این جزیره بنا كرده و آداب دینی ارزش را در آن به جای می آورند.در ماه هاي مبارک رمضان در این مکان قرآن می خوانند، نماز جماعت به جای می آورند و افطاری ارزش را با هم می خورند. دکتر یاسر قاضی ما را به جایی راهنمایی می کند

که پرده از رویدادهای تلخی در قبل برداشته و گوشه اي تاریک را به ما نشان می دهد که فجایع رخ داده در آن به تاریکی همان مکان مخوف هست. این جا جایی نیست مگر سازه اي عجیب در زیر همین مکانی که امروز مسجدی روی آن ساخته شده است هست. این جا زمانی زندانی جهت نگاه داری برده ها بوده با سقفی کوتاه با ورودی هاي تنگ و شرایط بسیار سخت.

پزشک قاضی به مشکل همراه با گروه فیلم برداری گوشه هاي مخوف این مکان را به ما نشان میدهد و پرده از این جنایت برمی دارد. او میگوید که حدود ۲۰درصد از این بردگان مسلمان بودند. همین جا شاید بتوان درد دل هاي این مسلمانان بیگناه را در این شرایط سخت بشنویم. در گوشه اي تاریک که باقی مانده اي زنگ زده از غل و زنجیر برروی زمین برجای مانده هست

دیوارهای تیره و تاریک با ما سخن می گویند: او نمی دانست که به چه گناهی از سرزمینش بدین مکان ترسناک انتقال یافته شده است هست. او به یاد داشت که در ماه مبارک رمضان پیش از طلوع خورشید با خانواده اش سحری را دورهم بر سر سفره اي که همسرش مهیا کرده بود صرف میکرد، ولی این جا همۀ وقت} غروب هست، تاریکی و انگار هیچ وقت خورشید قرار نیست طلوع کند.

فشار جمعیت چندان در این مکان تنگ به گونه اي است که او حتی نمی تواند به آسانی نمازی به جای آورد، اگر هم پیروز شود باید نیم خیز بوده و تازه بعد از همۀ این موارد حتی نمیداند که در کدامین سو قبله را بیابد، ولی از آنجا که خداوند را در همه ي جا حاضر میبیند چاره اي نیافته تا به صورتی تصادفی به سمتی روی کرده

و نیایش خود را در بارگاه پروردگارش به جای آورد. اینها داستان غم انگیز برده مسلمانی است که در این تنگنا به دام افتاده بود. شاید برده دارانی که این جنایت ها را در این گوشه دنیا در این مکان مخوف مرتکب می شدند باور نمی کردند که روزی داستان ارزش برملا شود و این زندان به مکانی جهت عبادت پروردگار یکتا تبدیل خواهد شد، مسجدی در حاشیه مثلثی رمزآلود!

اوکلند

بیش از ۴۰هزار نفر از مسلمانان ساکن نیوزلند هر سال خود را پیش از فرارسیدن ماه مبارک رمضان جهت گرامیداشت این ماه پربرکت آماده میکنند. سال قبل پیش از رمضان بازارچه اي محلی در منطقه مونت راسکیل برپا شد که در این بازارچه موقتی شبانه بیش از ۴۰ غرفه به عرضه کالاهای گوناگون از انواع غذا هاي شرقی

و سرزمین هاي اسلامی گرفته تا لباس، پارچه و زیورآلات مورد بهره گیری مسلمین را ارائه می داد. یکی از اعضای این بازارچه میگوید: «جمعیت مسلمان شهر بسیار پراکنده و از هم دور افتاده بودند.آن ها از سرزمین هاي اسلامی گوناگونی از سراسر دنیا در این شهر سکونت دارند و از حال هم دینان خود در شهر کمتر خبر دارند،

ولی این مکان فرصتی را جهت همگی فراهم آورد تا دور هم جمع شده است و مجالی جهت آشنایی اکثر با هم پیدا کنند.» دراین بازارچه حضور غیرمسلمانان شهر بود که رنگ خاص اي به این مکان داد. این رخداد فرصتی را جهت ساکنان شهر فراهم آورد که جمعیت دوست داشتنی و مهربان مسلمانان را از نزدیک ببینند.

روایتی از سرزمینی جنوبی

هجدهم سپتامبر هر سال در شیلی روز ملی این کشور گرامی داشته میشود. در سال ۲۰۰۸ میلادی این روز با ماه مبارک رمضان مصادف شد و در کلیسای اعظم شهر سانتیاگو مراسمی ملی برگزار شد. در این روز نمایندگانی از فرهنگ ها و ادیان گوناگون که ساکنینی در این کشور داشته در کلیسای مزبور حاضر شده است و جهت حاضران که از عموم مردم و مقامات دولتی تشکیل شده است بودند سخن گفتند.

خانم امل نهمه به نمایندگی از جامعه مسلمانان شیلی در این مراسم گفت: مسلمانان شیلی بسیار خرسند میباشند از این که امسال مراسم روز ملی در ماه مبارک رمضان با ماه صلح و بخشش مصادف شده است هست. او با ذکر آیاتی از قرآن کریم بر تاکید کلام الهی مبنی بر برابری انسان ها فارغ از رنگ و نژاد اشاره كرد. در این مراسم مدیر جمهور وقت کشور شیلی زن میشل باچلت نیز در کنار نمایندگان مذاهب گوناگون ساکن کشور شیلی حضور داشتند.

واژه های کلیدی: برگزاری مراسم | سفره افطار | آرژانتین | ماه رمضان | مسلمانان | آمریکایی | برنامه | آمریکا | جمعیت | اسلام | افطاری

ماه رمضان از کشور عزیزمان ایران تا آمریکا و استرالیا

ماه رمضان از کشور عزیزمان ایران تا آمریکا و استرالیا

ماه رمضان از کشور عزیزمان ایران تا آمریکا و استرالیا

ماه رمضان از کشور عزیزمان ایران تا آمریکا و استرالیا

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو