هر انسانی مرتکب اشتباه می شود ؛اما فقط انسان های احمق اشتباه خود را تکرار می کنند.(سیسرون)
خوش آمدید - امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » تفریح و سرگرمی » بیوگرافی محمد کاسبی

بیوگرافی محمد کاسبی

محمد کاسبی، شنبه ۴ خرداد ۱۳۳۰ شمسی در کوچه آبشار خیابان ری پایتخت کشور عزیزمان ایران متولد شد، دوران کودکی، نوجوانی و جوانی خود را در محله نازی‌آباد پایتخت

بیوگرافی محمد کاسبی

بیوگرافی محمد کاسبی

عبارات مهم : دوران کودکی – نمایشنامه

محمد کاسبی (زاده ۱۳۳۰ در تهران) بازیگر ایرانی است

نام و نام خانوادگی محمد کاسبی
تولد ۴ خرداد ۱۳۳۰ – تهران
زمینه فعالیت بازیگر
والدین مراد کاسبی
ملیت کشور عزیزمان ایران
همسر زهرا اردستانی

بیوگرافی محمد کاسبی

محمد کاسبی، شنبه ۴ خرداد ۱۳۳۰ شمسی در کوچه آبشار خیابان ری پایتخت کشور عزیزمان ایران متولد شد، دوران کودکی، نوجوانی و جوانی خود را در محله نازی آباد پایتخت کشور عزیزمان ایران گذراند و تحصیلات خود را در دبستان رازی، دبیرستان الهی، فاتح، و رستاخیز به اتمام رساند.

محمد کاسبی (زاده ۱۳۳۰ در تهران) بازیگر ایرانی است.

زندگی نامه محمد کاسبی
محمد کاسبی، شنبه ۴ خرداد ۱۳۳۰ شمسی در کوچه آبشار خیابان ری پایتخت کشور عزیزمان ایران متولد شد، دوران کودکی، نوجوانی و جوانی خود را در محله نازی آباد پایتخت کشور عزیزمان ایران گذراند و تحصیلات خود را در دبستان رازی، دبیرستان الهی، فاتح، و رستاخیز به اتمام رساند و مدرک دیپلم را در سال ۱۳۵۰ اخذ کرد.

محمد کاسبی از سیزده سالگی در کاخ جنوبی جوانان در میدان راه آهن با گروه تئاتر فعالیت تئاتر تقریباً نیمه حرفه ای خود را شروع کرد و از سال ۱۳۵۰ همکاری و بازیگری در اداره تئاتر پایتخت کشور عزیزمان ایران را شروع نمود.

او در کنکور سال ۱۳۵۰ شرکت کرد و در رشته پزشکی قبول شد ولی به جهت علاقه به تحصیل تئاتر در دانشکده هنرهای زیبا، از پزشکی صرف نظر کرده و در سال ۱۳۵۱ به سربازی رفت.

در سال ۱۳۵۳ بعد از برگشتن از سربازی دوباره در کنکور شرکت کرد و در رشته بازیگری و کارگردانی سینما و تئاتر قبول شد و به دانشکده هنرهای دراماتیک راه یافت.

محمد کاسبی پیش از تحصیل و در حین آن در دانشکده دراماتیک به دوبلوری پرداخت. او در دوران دانشکده نمایشنامه های زیادی از جمله «یک نمایش طولانی» به کارگردانی جعفر والی، نمایش «مدا» به کارگردانی منیژه معامدی، نمایش «مهتابی جهت محرومین» به کارگردانی شهناز جابری زاده، نمایشنامه «مترسک ها در شب»، «کارول»، «مسافران»، «در مه بخوان»، «بهترین بابای دنیا»، «عنکبوت» و… را بازی کرد. محمد کاسبی سال آخر دانشکده هنرهای دراماتیک بود که انقلاب به پیروزی رسید، با پیروزی انقلاب وی به مدت ۲ سال مسئول واحد نمایش رادیو بود و همزمان گویندگی در رادیو را نیز انجام می داد.

بعد از انقلاب نخستین نمایشنامه ای که به روی صحنه تئاتر رفت کار گروه دانشجویان دانشکده دراماتیک بود که محمد کاسبی نیز عضو این گروه بوده و در آن ایفای نقش کرده هست، این نمایشنامه در فروردین ۱۳۵۸ در تئاتر شهر به روی صحنه تئاتر رفته و نام این تئاتر «نهضت حروفیه» به نویسندگی شهید حسین قشقایی و کارگردانی داوود دانشور بود.

محمد کاسبی در اوایل سال ۱۳۵۸ با چندی از دوستان حوزه اندیشه و هنر اسلامی را پایه گذاری کرد که بعدها نام این محل به «حوزه هنری» عوض کردن نمود، او همچنین مرکز هنرهای نمایشی وزارت ارشاد را نیز بنیانگذاری کرد. از اواسط سال ۱۳۶۰ کار دوبله، مدیریت واحدِ نمایش رادیو و مسئولیت مرکز هنرهای نمایشی همه را رها کرد و تمام وقت و تمرکز خود را معطوف به حوزه هنری و شروع فیلم سازی جهت حوزه کرد، نخستین کار در حوزه هنری فیلم توبه نصوح بود.

محمد کاسبی چندین نمایشنامه هم نوشته است که از جمله نمایشنامه های چاپ شده است نمایشنامه «زالو» و «بایگانی» را می توان نام برد، نمایشنامه بایگانی علاوه بر اینکه به کارگردانی او به روی صحنه تئاتر شهر رفت در پنجمین جشنواره گزینش عالی ترین کتاب دفاع مقدس لوح تقدیر این جشنواره را نیز به دست آورد. او علاوه بر تمامی مسئولیت ها چندین فیلمنامه نوشته و کارگردانی کرده است مثل فیلم نامه «شنا در زمستان» که از جشنواره معلم لوح تقدیر را دریافت کرده است و هم چنین فیلم «شته ها» و «قاصد» و چندین فیلمنامه دیگر هم نوشته است که به تصویب وزارت ارشاد رسیده و این فیلمنامه ها در اختیار بنیاد سینمایی فارابی و اداره کل سینمای تجربی وزارت ارشاد قرار گرفته هست، نام این فیلم نامه ها «راز سهراب» و فیلم نامه «خانه» می باشد. او تعدادی دیگر فیلم نامه نوشته است که هرگز آنها را ارائه ننمود.

محمد کاسبی در کنار بازیگری در حوزه هنری به فعالیت های دیگری نیز مشغول بود.[۱]

محمد کاسبی از سیزده سالگی با گروه تئاتر فعالیت نیمه حرفه ای خود را شروع کرد

محمد کاسبی، شنبه ۴ خرداد ۱۳۳۰ شمسی در کوچه آبشار خیابان ری پایتخت کشور عزیزمان ایران متولد شد، دوران کودکی، نوجوانی و جوانی خود را در محله نازی‌آباد پایتخت

گفتگو با محمد کاسبی
– دیگر از محمد کاسبی در سینما و تلویزیون خبری نیست. علت این عنوان را چه می دانید؟
محمد کاسبی: من در طول یک سال گذشته هیچ پیشنهادی در عرصه سینما و تلویزیون نداشتم به همین خاطر در این مدت فعال نبودم. البته من نباید علت این عنوان را بگویم، بلکه شما باید این پرسش را از افرادی بپرسید که در این عرصه مسئولیت دارند و از آن ها بخواهید که علت کم کار شدن من را توضیح دهند.

حالا شاید عده ای بگویند که در سینما باند و باندبازی است ولی به نظر من این حرف ها ارزشی ندارد بلکه مهم این است که افرادی همانند من با این تجربیات و توان بالا جهت انجام کار، هر روز از دست می روند و بعد از مدتی نیز از ذهن ها فراموش می شوند.

البته من می خواهم از مسئولین این حوزه بپرسم، آقای مسئول، شمایی که در این حوزه مسئولیت و قدرت دارید آیا اصلا متوجه این عنوان هستی که چه افرادی به خاطر سومدیریت های شما مورد ظلم قرار گرفته اند؟ بعد چگونه می خواهی در برابر خدا پاسخگو باشید؟

درضمن من باید نقش هایی را قبول کنم که بعد از اینکه در آن ها بازی کردم بتوانم در برابر دیگران از آن نقش دفاع کنم. بنابراین باید صبر کنم تا زمانی که یک کار خوب به من پیشنهاد شود. البته بعضی از دوستانم می گویند: «محمدجان این چه کاری است که تو می کنی؟ همین نقش هایی که تو آن ها را رد می کنی ما قبول می کنیم و پول آن را هم می گیریم و حال می کنیم! کسی هم در این مملکت نه با ما می گوید که آیا رفتی و این نقش را قبول کردی؟ و نه تو را تشویق می کنند که آیا نرفتی و نقش را رد کردی! بعد نباید خودت را اذیت کنی.» ولی من درجواب آن ها می گویم که من جهت این گونه زندگی گرفتن، هدفی دارم و اعتقاد دارم که لحظه به لحظه زندگی من تعریف دارد.

-شما اگر در سینما مسئولیت داشتید، جهت بازیگران و صورت های معروف چه کار می کردید که این گونه اتفاقات و ظلم ها پیش نیاید؟
محمد کاسبی: در یکی از دوره های اخیر، فردی به سراغ من آمد و گفت: «وزیر تو را جهت معاونت سینمایی وزارت ارشاد گزینش کرده است.» من در جواب او گفتم که به ایشان بگو: من نمی آیم، نه اینکه دوست نداشته باشم به شما کمک کنم بلکه احساس می کنم در اجرای این مسئولیت ناتوانم. البته نه اینکه من در سمت های مدیریتی سابقه ای نداشته باشم، همچنان که من از بنیان گذاران حوزه هنری و مرکز هنرهای نمایشی وزارت ارشاد بودم و سوابق فعالیت های مدیریتی زیادی در عرصه سینما و تئاتر دارم ولی من احساس کردم نه من توان حضور در این مسئولیت را دارم و نه آن فردی که پیشنهاد وزارت ارشاد به او شده است بود، در قد و قواره قبول این مسئولیت بود.

من تلاش کردم هرکاری را که احساس می کنم توان انجام آن را ندارم، قبول نکنم. ولی عده ای از افراد را می بینم که شاید یک صدم توان من را نداشته باشند و با پذیرفتن چنین مسئولیت هایی ضربه سنگینی به این حوزه می زنند و بعد از آن هم با خیال راحت از پشت یک میز مدیریت به پشت میز مدیریت بعدی می روند.

بنابراین زمانی که شما می پرسید اگر در سینما مسئولیت داشتید، جهت بازیگران و صورت های معروف چه کار می کردید، من در جواب می گویم که من اصلا مسئولیتی را قبول نمی کنم که خارج از توانم باشد و بعد از آن بخواهم جهت آن پاسخگو باشم.

-فارغ از تمام این بحث ها اگر بخواهید یکی از نقش هایتان را به عنوان نقش محبوب خود گزینش کنید، به سراغ کدامیک می روید؟
محمد کاسبی: من تا به حال در حدود ۷۰ اثر حضور داشتم و فکر می کنم عالی ترین بازی عمرم را در فیلم «مرگ دیگری» داشتم که دومین بازی من در جلوی دوربین بود. البته حضورم در فیلم سینمایی «بایکوت» را با اینکه کوتاه بود ولی آن نقش دوست داشتم. علاوه بر آن فیلم های «پدر»، «بحران» و «زنگ ها» را هم از جمله کارهایم بودم که دوست داشتم.

در کارهای تلویزیونی هم سریال های «صاحبدلان» و «مریم مقدس» را خیلی دوست داشتم که بازی جانانه ای در آن ها داشتم. البته شاید سریال هایی مثل «خوش رکاب» در ذهن شما زیاد باقی مانده باشد ولی من آثار متعددی در پرونده کاریم دارم که همه آن ها را دوست دارم.

محمد کاسبی، از سال ۱۳۵۰ همکاری و بازیگری در اداره تئاتر پایتخت کشور عزیزمان ایران را شروع نمود

-شما از جمله افرادی بودید که بازیگری را با تئاتر شروع کردید، بعد آیا بعد از مدتی دیگر در این عرصه حضور چندانی نداشتید؟
محمد کاسبی: من از سن ۱۳ سالگی کار تئاتر را شروع کردم و در دوران قبل از انقلاب نیز تئاتر کار می کردم و بعد از پیروزی انقلاب نخستین نفری بودم که مسئول بخش نمایش رادیو شدم. ولی مسائلی پیش آمد که من را به عنوان یک بازیگر به حیطه مسئولیت پذیری کشاند. البته بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نخستین تئاتری که به روی صحنه رفت، نمایشی بود به نام «نهضت حروفیه» که ما آن را چهل شب اجرا کردیم.

اما بعد از آن من وارد مسئولیت های مختلفی از شوراهای ارشاد گرفته تا رادیو و مرکز هنرهای نمایشی شدم. در کنار آن نیز مدتی در حوزه هنری مسئول واحد تئاتر بودم و در کنار بازیگری، چندین نمایشنامه نوشتم که تعدادی از آن ها در همان دوران منتشر شد. حتی چند جایزه در زمینه نمایشنامه نویسی گرفته ام ولی بازهم به علت مشغله کاری نتوانستم زیاد از این در عرصه تئاتر فعالیت کنم.

-آیا از آن دوران و روزهای فعالیتتان در عرصه تئاتر خاطره ای دارید که بخواهید جهت مخاطبین بگویید؟
محمد کاسبی: سال ها پیش زمانی که آقای حسین پاکدل مدیر تئاترشهر بود، من به عنوان مشاور ایشان فعالیت می کردم. در همان دوران من نمایشی را آماده کردم که به روی صحنه ببرم ولی مدیر مرکز هنرهای نمایشی در آن وقت فردی بود که اخیراً شنیدم که در انگلستان زندگی می کند و با محتوای این نمایش مسئله داشت و می خواست آن را جمع کند. من در آن وقت دیدم که این افراد ا اندیشه های من مسئله دارند. در نتیجه تصمیم گرفتم که اندیشه هایم را جهت خودم نگه دارم، کارگردانی را کنار بگذارم به سراغ بازیگری بروم!

بیوگرافی محمد کاسبی

فیلم شناسی محمد کاسبی
سینمایی
* رفقای خوب (۱۳۹۴)
* آسمان هشتم (۱۳۸۹)
* بدون اجازه (۱۳۸۹)
* نطفه شوم (۱۳۸۷)
* نفوذی (۱۳۸۷)
* دیوار (۱۳۸۶)
* نیما یوشیج (۱۳۸۵)
* عروسک فرنگی (۱۳۸۴)
* عزیزم من کوک نیستم (۱۳۸۰)
* مریم مقدس (۱۳۷۹)
* دنیای وارونه (۱۳۷۶)
* کمین (۱۳۷۵)
* براده های خورشید (۱۳۷۴)
* پدر (۱۳۷۴)
* دایره سرخ (۱۳۷۴)
* ماه و خورشید (۱۳۷۴)
* حمله به اچ۳ (۱۳۷۳)
* پناهنده (۱۳۷۲)
* همسفر (۱۳۷۲)
* بدوک (۱۳۷۰)
* بحران (۱۳۶۶)
* بایکوت (۱۳۶۴)
* زنگ ها (۱۳۶۴)
* استعاذه (۱۳۶۲)
* دو چشم بی سو (۱۳۶۲)
* توبه نصوح (۱۳۶۱)
* فوت دیگری (۱۳۶۱)

تلویزیونی
* تا صبح به کارگردانی مجید جوانمرد و محمد علی آهنگر ۱۳۸۵
* خوش رکاب به کارگردانی علی شاه حاتمی
* خوش غیرت به کارگردانی علی شاه حاتمی
* یاور به کارگردانی علی شاه حاتمی
* صاحبدلان به کارگردانی محمدحسین لطیفی
* رعنا به کارگردانی سید داود میرباقری ۱۳۶۷–۱۳۶۹
* سه در چهار به کارگردانی مجید صالحی
* زن بابا به کارگردانی سعید آقاخانی نوروز ۱۳۸۹
* خوش نشین ها به کارگردانی سعید آقاخانی ۱۳۸۹
* سه دونگ، سه دونگ به کارگردانی شاهد احمدلو ۱۳۹۰
* فراموشی به کارگردانی مهدی سلطانی نوروز ۱۳۹۱
* خوب بد زشت (۱۳۹۳)
* حانیه [۱۳۹]کاری از «سیدجلال دهقانی اشکذری»
* لطفاً دور نزنیم (۱۳۸۸)

به عنوان کارگردان
* شنا در زمستان (۱۳۶۸)
* قاصد (۱۳۶۶)

تصاویر محمد کاسبی

محمد کاسبی

محمد کاسبی، شنبه ۴ خرداد ۱۳۳۰ شمسی در کوچه آبشار خیابان ری پایتخت کشور عزیزمان ایران متولد شد، دوران کودکی، نوجوانی و جوانی خود را در محله نازی‌آباد پایتخت

تصاویر محمد کاسبی

عکس محمد کاسبی

بیوگرافی محمد کاسبی

مرجع: wikipedia.org

واژه های کلیدی: دوران کودکی | نمایشنامه | محمد کاسبی | کارگردانی | سینمایی | دانشکده | بازیگری | سینمای | ایرانی | انقلاب | بازیگری

بیوگرافی محمد کاسبی

بیوگرافی محمد کاسبی

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو