اینترنت همانند دریاست ، کسی که آن را نمی شناسد همانند کسی ست که شنا را نمی داند.
خوش آمدید - امروز : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » دنیای مد » نکات جالب و گفته نشده از فیلم های کریستوفر نولان

نکات جالب و گفته نشده از فیلم های کریستوفر نولان

داستان کوتاه | تهیه کننده | کارگردانی | داستان | تاریکی | میلیون | اخبار سینما

نکات جالب و گفته نشده از فیلم های کریستوفر نولان

نکات جالب و گفته نشده از فیلم های کریستوفر نولان 

کریستوفر نولان در ساختن فیلمهای گیج کننده و راز آلود تبحر دارد. فیلمهای وی جزء عالی ترین هاي تاریخ سینما قرار گرفته اند. این روزها همۀ منتظر پخش فیلم «دانکرک» «Dunkirk» فیلم اخیر کریستوفر نولان میباشند که بدون شک حاوی صحنه هاي مهیج و واقع گرایانه خیره کننده اي خواهد بود. نولان با فیلم «بین ستاره اي» در سال ۲۰۱۴ بار دیگر اثبات کرد

که یکی از بزرگترین و با استعدادترین کارگردانان دنیا هست. فیلمهای مستقل و اورجینال او نیز به اندازه ي بازسازی ها و آلبوم هاي مشهور در باکس آفیس عملکرد خیره کننده اي داشته و با موفقیت تجاری کامل همراه بوده اند. حتی شخصیت هاي حماسی و قدیمی سینما و به خصوص شخصیت «بتمن» را دیگر همۀ با نام کریستوفر نولان می شناسند.

نکات جالب و گفته نشده از فیلم های کریستوفر نولان

وی نقش مهمی در شکل گیری این شخصیت داشته و بدون شک تا سال هاي آتی نیز تاثیر وی را در فیلمهای بعدی این فرانچایز شاهد خواهیم بود. فیلمهای نولان با استقبال گسترده تماشاگران مواجه شده است و تنها اسم نولان در مقام کارگردانی کافی است تا میلیون ها نفر را به سینماها و تماشای یک فیلم بکشاند.

در ادامه ي این مقاله قصد داریم نکات جالبی را در مورد فیلمهای گوناگون کریستوفر نولان ارائه دهیم که بدون شک جهت شما تازگی خواهند داشت.

داستان کوتاه | تهیه کننده | کارگردانی | داستان | تاریکی | میلیون | اخبار سینما

۱۰-در فیلم «شوالیه تاریکی» از رمان «The Killing Joke» الهام گرفته شده است هست

آلن مور اکثر به علت رمان گرافیکی «watchmen» خود آشنا می شود که به وسیله مجله ي تایمز در بین ۱۰۰ رمان برتر تاریخ قرار گرفت. او همین طور نویسنده ي رمان گرافیکی «The Killing Joke» است که داستان مهم جوکر از آن الهام گرفته شده است و این رمان نیز مثل رمان «شوالیه تاریکی» «The Dark Knight» داستان جوکری را روایت میکند

که بسیار غیرقابل اعتماد بوده که داستان هاي متفاوتی از قبل ي وی را تعریف کرده و ارتباط ي پیچیده اش با بتمن را بررسی می کند.کریستوفر نولان تاثیر رمان «The Killing Joke» بر روی شخصیت جوکر با نقش آفرینی هیث لجر را در گفت و گو ي خود با مجله ي ورایتی بدین شکل بیان می کند:” جوکر یک آنارشیست هست

نکات جالب و گفته نشده از فیلم های کریستوفر نولان

که خود را کاملاً در اختیار بی نظمی و آشوب قرار داده هست. او باید هیچ نشانه خاصی نمی داشت ولی من فکر می کنم که باور مهم که آلن مور داشت این بود که جوکر میخواست همۀ را تا سطح خود پایین کشیده و نشان دهد که او یک هیولای غیرمعمولی نیست و هر شخصی مثل او نیز میتواند به انسانی شرور و فاسد تبدیل شود”.

۹- فیلم «Memento» بر زمینه یک داستان کوتاه به نام «Memento Mori» نوشته ي برادر کریستوفر نولان ساخته شده است هست

داستان کوتاه | تهیه کننده | کارگردانی | داستان | تاریکی | میلیون | اخبار سینما

داستان کوتاه «Memento Mori» از جاناتان نولان در واقع به نوعی پیش درآمد فیلم « Memento» هست. این داستان زندگی شخصی به نام «ارل» را روایت میکند که به ضعف حافظه ي مربوط به قبل دچار شده است هست. هر ۱۰ دقیقه یکبار حافظه ي وی پاک می شود و او تنها انچه که قبل از اتفاقی که به مسئله حافظه ایش منجر شده است است رخ داده است را به یاد دارد. در ابتدای داستان «Memento Mori» ارل در یک بیمارستان روانی از خواب بیدار شده است و فرار میکند.

بنابراین به نظر میرسد که شخصیت لئونارد در فیلم «Memento» نیز قبل از اتفاقات فیلم در بیمارستان روانی بوده و سپس از آن جا فرار کرده هست. یکی از صحنه هاي آخر فیلم این باور را تایید می کند: موقعی که لئونارد در حال به یاد آوردن سمی جنکینز هست، مردی که قبلاً می آشنایی و شرایطی نمونه وی داشت، سمی را در حالت نشسته در یک بیمارستان روانی به یاد می آورد ولی سپس جهت یک لحظه لئونارد خود جایگزین سمی میشود.

نکات جالب و گفته نشده از فیلم های کریستوفر نولان

۸- تمام موسیقی متن فیلم «Inception» یک نُت دستکاری شده است از موزیک «Non,je ne Regrette Rien» هست

از این رو هنگامی که که شخصیت هاي فیلم به رویا رفته و این تُن هاي سنگین را در دنیای رویا میشنوند در واقع در حال گوش دادن به یک نُت از آهنگی میباشند که در اطراف بدن در حال بیداریشان پخش میشود. موسیقی نیز همانند این افراد باید با طولانی شدن و کشیدگی وقت غوطه ور شدن اکثر و اکثر در دنیای رویا کنار بیاید.

زیمر میگوید:” همه ي فکر میکنند که رویا مهمترین بخش هست. جهت من وقت بااهمیت ترین بخش هست: همان ایده ي که کریس به روشی عجیب و با بهره گیری از آن فیلمی در مورد سفر در وقت خلق کرد که با موفقیت همراه بود”.

۷- کریستوفر نولان علاقه دارد که معنای خاصی را در اسم شخصیت ها مخفی کند

اول اسم هاي شخصیت هاي «آلفرد بوردن و رابرت آنژیه» در فیلم «حیثیت» «The Prestige» با بازی کریستین بیل و هیو جکمن «ABRA» تلفظ میشود که به حرف جادویی «abracadabra» به معنای «وِرد» اشاره دارد. در فیلم « Inception» نیز از ترکیب اول اسم هر یک از شخصیت هاي مهم – دام، رابرت، ایمز، آرتور و آدریان، مال و سایتو واژه ي « dreams» به معنای «رویا» بدست می آید.

۶- در ابتدا قرار بود که استیون اسپیلبرگ فیلم «بین ستاره اي» را کارگردانی کند

در سال ۲۰۰۶، در یکی از رسانه هاي سینمایی عنوان شد که استیون اسپیلبرگ در حال کار بر روی «یک فیلم در مورد سفر در زمان» است که در آینده اي نزدیک کارگردانی خواهد کرد. داستان این فیلم داستان گروهی از ماجراجویان را روایت می کند که با گذشتن از یک کرم چاله به بُعد دیگری سفر خواهد کرد.

این ایده از یک آزمایش تحقیقاتی در یک موسسه ي تکنولوژی به نام «Caltech» به وسیله پزشکی به نام کیپ ثورن نشأت می گرفت که به علت مطالعاتش در حوزه ي فیزیک جاذبه اي و فیزیک ستاره اي مشهور بود. ثورن ادعا می کرد که کرم چاله ها وجود داشته و می توان از آنها جهت سفر در وقت بهره گیری کرد.

اسپیلبرگ ایده ي تولید این فیلم را زمانی توسعه داد که در یک کارگاه آزمایشی با حضور دکتر ثورن و دیگر دانشمندان این حوزه شرکت کرد. جاناتان نولان «برادر کریستوفر نولان» جهت نوشتن فیلمنامه به وسیله اسپیلبرگ استخدام شد و هنگامی که اسپیلبرگ انصراف خود از کارگردانی فیلم «بین ستاره اي» را اعلام کرد،

نولان جای وی را گرفت. گرچه با دقت به نظر هاي متفاوت این دو به نظر می رسد که «بین ستاره اي» به کارگردانی اسپیلبرگ جلوه ي متفاوتی می داشت.

۵- هر یک از اعضای تیم فیلم «Inception» نقشی نمادین در توسعه ي فیلم دارند

کریستوفر نولان در یک گفت و گو با مجله ي «انترتینمت ویکلی» گفته که هر نقشی که هر یک از تیم رویا در فیلم «Inception» ایفا می کنند یک معادل در تولید فیلم دارند. شخصیت معمار «Architect » «شخصیت آریادن با بازی اِلن پیج» طراح تولید فیلم را تداعی میکند، شخصیت جعل کننده «forger» «شخصیت ایمز با بازی تام هاردی» بازیگر هست،

شخصیت نشانه گیر «Point Man» «شخصیت آرتور با بازی کوزف گوردون لویت» تهیه کننده فیلم، شخصیت استخراج کننده «Extractor » «شخصیت دومینیک کوب با بازی لئوناردو دی کاپریو» نقش کارگردان و در نهایت شخصیت مارک نیز مخاطب فیلم خواهد بود.

۴- آهنگی که به وسیله یک پسر در گروه همسرایان در فیلمهای «بتمن اغاز می کند» و «شوالیه تاریکی» میخواند یک معنای نمادین دارد

در فیلم «بتمن شروع میکند» «Batman Begins» بعد از فوت والدین بروس وین یکی از همسرایان آوازی غمناک می خواند. هانس زیمر در گفت و گو اي با مجله ي امپایر گفته است که این موزیک نمادی از عدم توانایی بروس وین جهت ادامه دادن بعد از فوت والدینش هست.

زیمر در این باره میگوید:” اگر شما با دقت به فیلم اول [بتمن شروع میکند] گوش داده باشید یک پسربچه در بین گروه همسرایان آواز می خواند که با تلاش و تلاش فراوان در استودیو و با بهره گیری از فنون الکترونیک ضبط شده است و نُت او به مدت حدود چهار دقیقه مدام قطع می شود و ادامه پیدا می کندد.من میدانم که این آواز کاملاً سمبولیک است و ما فقط آن را در وقت نگه داشته ایم”.

این موزیک تا وقت اتمام فیلم «شوالیه تاریکی برمی خیزد» «The Dark Knight Rises» تکرار نمیشود و زمانی که بتمن روی دریا به پرواز درآمده و به سوی آینده اي اخیر حرکت میکند این موزیک باز میگردد. این موزیک جهت آخرین بار زمانی خوانده می شود که بروس وین خود را از قبل ي غم انگیزش جدا می کند.

۳- نخستین فیلم کریستوفر نولان تنها با بودجه اي ۶٫۰۰۰ دلاری ساخته شد

فیلم «تعقیب» «Following» داستان یک مرد خلافکار و قاتل را روایت می کند که جهت تولید آن یک بودجه ي بسیار ناچیز مصرف شد. جهت مقایسه باید بدانید که بودجه ي تولید فیلم «Memento » ۴٫۵ میلیون دلار و بودجه ي تولید فیلم «شوالیه تاریکی» ۱۸۵ میلیون دلار بوده هست.

نولان در یکی از گفت و گو هاي خود گفته هست:” تعقیب فیلمی بود که می دانستم از تولید آن چیزی عاید من نخواهد شد و می دانستم که باید خودم جهت ساختش هزینه پرداخت کنم. من آدم پولداری نبودم. تمام کسانی که در تولید این فیلم فعالیت می کردند به صورت تمام وقت فعال بوده و تلاش میکردند در شهر لندن اموراتشان را بگذرانند، لندنی که زندگی در آن سخت و پرهزینه هست.

در نهایت دریافتیم که اگر فیلم را به صورت سیاه و سفید و با دوربین ۱۶ میلی متری فیلمبرداری کنیم میتوانیم هر هفته ۱۵ دقیقه فیلمبرداری داشته باشیم و هزینه اش را پرداخت کنیم. بدین ترتیب ما هر پولی که در طول هفته بدست می آوردیم را در یک روز جهت گرفتن صحنه ها خرج می کردیم”.

شاید همین برنامه ریزی دقیق مالی و مسئله بودجه اي باعث شده است که نولان قادر باشد، به گفته ي دنی بویل، ۱۶۰ میلیون بگیرد و کاری کند که ۳۲۰ میلیون به نظر برسد.

۲- بعضی از بازیگران فیلم «تعقیب» در فیلم «بتمن شروع می کند» نقش هاي کوتاهی داشتند

جرمی تئوبولد، که نقش مهم را در فیلم «تعقیب» بازی می کرد، در فیلم «بتمن شروع میکند» نقش یکی از تکنیسین هاي بنیاد وین را بازی می کند. لوسی راسل از بازیگران مهم فیلم «تعقیب» در طول مراسم شامی که بروس وین در رستوران حضور پیدا میکند

از بتمن در برابر دیگر مهمانان دفاع میکند. جان نولان، عموی کریستوفر نولان و مردی که در فیلم «تعقیب» نقش پلیس را بازی میکرد، در فیلم «بتمن شروع می کند» نقش یکی از اعضای هیئت مدیریه بنیاد وین را بازی میکند که به پدر بروس بسیار وفادار بوده و در مراسم خوش حالی تولد بروس به او می گوید:” تو بسیار با پدرت تفاوت داری”.

۱-نویسندگی فیلم نامه ي « Inception » به وسیله نولان ۱۰ سال به طول انجامید

نولان در گفت و گو ي خود با مجله ي ددلاین گفته است که مدت وقت زیادی طول کشید تا توانست فیلم نامه ي فیلم « Inception» را به حد قابل قبولی رساند. پیشرفت مهم او زمانی بود که مرکز عاطفی داستان را پیدا کرد: عشق شخصیت دومینیک به همسرش و تصمیم قاطع او جهت بازگشت به منزل نزد فرزندانش.

او در مورد ارزش دست نکشیدن از ایده ها میگوید:” حقیقتاً ایده هاي متفاوت دیگری داشتم که اگر تلاش نمیکردم نمی توانستم انها را عملی کنم. شما اصلاً نخواهید دانست که به کجا خواهید رسید و کارتان چه نتیجه اي خواهد داشت. هیچ وقت به طور کامل نخواهید دانست که میل به به اتمام دادن

به یک چیز یا برگشت به یک نقطه به روشی تازه از کجا خواهد آمد. هر گاه که یک فیلم را تمام میکنم به عقب میروم و به آن نگاه می کنم انگار بعنوان یک شخص دچار عوض کردن شده است ام”.

واژه های کلیدی: داستان کوتاه | تهیه کننده | کارگردانی | داستان | تاریکی | میلیون | اخبار سینما

نکات جالب و گفته نشده از فیلم های کریستوفر نولان

نکات جالب و گفته نشده از فیلم های کریستوفر نولان

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو