دانشگاه تمام استعدادهای افراد از جمله بی استعدادی آن ها را آشکار می کند.(آنتوان چخوف)
خوش آمدید - امروز : شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار اقتصادی » هیچ مؤسسه غیر مجازی در کشور نداریم ، نرخ سود بانکی باید پایین بیاید

هیچ مؤسسه غیر مجازی در کشور نداریم ، نرخ سود بانکی باید پایین بیاید

رييس کل بانک مرکزی گفت : با اینکه تورم تک رقمی شده است ولی قیمت سود بانکی حدود ۲۰ درصد است که این میزان باید کم کردن یابد.

هیچ مؤسسه غیر مجازی در کشور نداریم ، نرخ سود بانکی باید پایین بیاید

به گزارش خبرنگار بورس،بانک و بیمه گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، ولی اله سیف مدیر کل بانک مرکزی درجمع خبرنگاران ظهار داشت : زمانی قیمت سود بانکی بالای ۲۰ درصد و تا سقف ۲۹ درصد بود ولی حالا که تورم تک رقمی شده است این قیمت به حدود ۲۰ درصد رسیده که این میزان باید کم کردن یابد.

وی در ادامه افزود: در سال ۹۲ به صراحت نمی توانستم درخصوص مؤسسات غير مجاز صحبت کنم، چراکه بیان آن باعث هجوم در شبکه بانکی و دامن زدن به عدم تعادل می شد، ولی اکنون با صراحت اعلام می‌کنیم که دیگر هیچ مؤسسه غیرمجازی در کشور نداریم.

سیف بیان داشت: در نظام بانکی کشور ما شرایط خاصی وجود داشت به طوری که بانک مرکزی در طی چهار سال گذشته بر اساس برنامه تعیین شده است و منضبطی که از قبل طراحی شده است بود تلاش کرد تا کارهایی را ساماندهی کند، یکی از پرسشها بسیار بزرگی که نظام بانکی را آزار داده و از امکان اثربخشی سیاست‌های پولی و بانکی ممانعت می‌کرد، وجود موسسات غیر مجاز بود که علی‌رغم کم کردن چشم گیر تورم که در طی این چند سال اخیر از بالای چهل درصد به میزانی تک رقمی رسیده بود از پایین‌ آمدن قیمت سود بانکی جلوگیری می‌کرد.

هیچ مؤسسه غیر مجازی در کشور نداریم ، نرخ سود بانکی باید پایین بیاید

رئیس شورای پول و تامین اعتبار ادامه داد: همین عنوان باعث شده است بود که سیاست‌ها و مصوبات شورای پول و تامین اعتبار در صحنه عمل اجرا نشود و چون نظام بانکی تسهیلات و قیمت آن نقش بسیار مهمی در رقابت‌پذیر بودن محصولات داخلی داشته و رونق تولید و رشد صادرات را دامن می‌زد تلاش کردیم تا به ایجاد تعامل در متغیرهای اقتصادی که یکی از آنها همین سود بانکی هست، دست یابیم.

مؤسسات غیرمجاز پارازیت می‌انداختند

وی گفت: در کم کردن سود بانکی و اثربخشی سیاست‌های نظام پولی مؤسسات غیرمجاز پارازیت‌های منفی می‌انداختند ولی به هر حال با هرگونه‌ هزینه کرد و همکاری دستگاه‌های قضایی و امنیتی مفتخر هستیم که به این مؤسسات آخر دادیم.

رئیس بانک مرکزی تأکید کرد: از هموطنان خود خواستارم سرمایه‌شان را به نهادی که نمی‌شناسند و نمی‌دانند که آیا مجوز دارد یا نه، نسپارند و بالاتر از این نباید فریب قیمت سود بالا را بخورند. اکنون که به آرامش این عنوان حل شده است و تقریباً همه مؤسسات غیرمجاز تعیین وظیفه شدند، جهت جلوگیری از پیدایش و شکوفایی مجدد آنها باید مردم بدانند بازدهی مورد انتظار را با ریسک قابل قبول دور از ذهن نباشد.

سیف ادامه داد: یعنی اگر عده‌ای قول سود زیاد را می‌دهند، مردم باید بدانند که خطر از بین رفتن کل سرمایه آنها وجود دارد، چراکه هر سرمایه‌ای نمی‌تواند در هر زمینه‌ای توجیه داشته باشد و اصل سرمایه و سود را تضمین کند.

رييس کل بانک مرکزی گفت : با اینکه تورم تک رقمی شده است ولی قیمت سود بانکی حدود ۲۰ درصد است که این میزان باید کم کردن یابد.

سیاست‌های پولی به درستی اجرا خواهد شد

رئیس شورای پول و تأمین اعتبار تاکید کرد: در سایه این دستاورد بانک مرکزی در آینده امکان اثربخشی زیاد سیاست‌های پولی که به وسیله شورای پول و تأمین اعتبار به تصویب می‌رسد، خواهیم دید که تحقق این عنوان نیز باعث استمرار آرامش در اقتصاد کشور خواهد شد.

از ثبات بازار ارز تا شروع فصل رونق اقتصادی

وی گفت: ثبات بازار ارز و آرامش این فضا کنترل نقدینگی از دیگر کارها بانک مرکزی طی چهار سال گذشته بوده است.

رئیس بانک مرکزی با بیان اینکه سال گذشته شاهد رشد ۱۲٫۵ درصدی بوده‌ایم، افزود: بعضی منتقدین اعلام کردند که سهم عمده‌ای از این رشد متعلق به نفت هست، ما نیز این را قبول داریم ولی رشد اقتصادی بدون نفت ۳٫۳ درصد بوده ولی آنچه مسلم است با این میزان رشد وجود رکود معنا ندارد و باید اذعان داشت که رونق اقتصادی شروع شده است است.

وی در آخر گفت: در فصل اول سال ۹۵ رشد اقتصادی بدون نفت منهای ۱٫۸ درصد بوده و در فصل آخر نیز شاهد رشد ۵٫۶ درصدی بوده‌ایم که با استمرار رشد دامنه ۵ و ۶ شرایط مطلوبی جهت هدف‌گذاری قیمت رشد ۸ درصدی که در طول برنامه ششم توسعه عنوان شده، وجود دارد.

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: رونق اقتصادی | سود بانکی | غیرمجاز | اقتصادی | مرکزی | سیاست | بازار | اعتبار

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو