آدمیانی مانند گل های لاله ، زندگی کوتاه در هستی و نقشی ماندگار در اندیشه ما دارند .
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار جامعه و عمومی » آثار از بین بردن واژه طلاق از شناسنامه زنان مطلقه

آثار از بین بردن واژه طلاق از شناسنامه زنان مطلقه

ارائه لایحه «حذف واژه طلاق از شناسنامه زنان مطلقه» خبری بود که کمتر از ۵ روز پیش از سوی شرکت ثبت احوال کشور اعلام شد.

آثار از بین بردن واژه طلاق از شناسنامه زنان مطلقه

ارائه لایحه «حذف واژه طلاق از شناسنامه زنان مطلقه» خبری بود که کمتر از ۵ روز پیش از سوی شرکت ثبت احوال کشور اعلام شد.

حذف واژه طلاق از شناسنامه زنان مطلقه

حمید درخشان نیا، مدیر شرکت ثبت احوال با اعلام این خبر گفت: «در حال حاضر فقط واژه طلاق از شناسنامه زن هایی که عقد کرده اند ولی دوشیزه هستند از بین بردن می شود ولی هم اکنون پیش نویس از بین بردن واژه طلاق جهت همه زنان مطلقه را تهیه کرده ایم.»البته تلاش جهت از بین بردن واژه طلاق از شناسنامه زنان مطلقه از سوی نمایندگان مجلس در گذشته هم مطرح شده است بود ولی نتوانسته بود نظر اغلب نمایندگان را به خود جلب کند. بسیاری از کارشناسان و متخصصان حوزه زنان و خانواده نیز معتقدند با اینکه از بین بردن واژه طلاق می تواند حضور فعال زنان در جامعه را زیاد کردن دهد ولی ترویج کتمان کاری پیامد منفی ای است که نباید آن را فراموش کرد. بر اساس آنچه «فریده غیرت»-حقوقدان- به «ایران» می گوید: «حذف واژه طلاق در شناسنامه اقدامی اصولی محسوب نمی شود و باید جهت کم کردن آسیب های این عنوان به مسأله آسیب شناسی معضل طلاق پرداخت.»

عبارات مهم : روزنامه ایران – زنان مطلقه
وی می افزاید: اگر واژه طلاق از شناسنامه فرد از بین بردن شود و او این عنوان را با همسر جدیدش در میان نگذارد ما در واقع راه پنهان کاری را جهت افراد ترویج کرده ایم. غیرت با اشاره به اینکه اغلب زنان مطلقه جهت حضور در جامعه دچار مشکلاتی هستند، می گوید: شاید این اقدام بتواند راه دسترسی زنان مطلقه به مطالبات خود یعنی داشتن شغل و حضور فعال در جامعه را اصلاح بخشد.
این حقوقدان با بیان اینکه تربیت، آشنایی و فرهنگ جامعه نسبت به زنان مطلقه باید عوض کردن کند، بیان می کند: بعضی اعلام می کنند که مورد نیاز نیست دیگر اسم شوهر سابق در شناسنامه ذکر شود چراکه زندگی زناشویی آنها به آخر رسیده است ولی این نگاه درست نیست.

کاهش اثرات معنوی و روانی طلاق
«سلمان خدادادی»، مدیر کمیسیون مجلس نیز دیروز با حمایت از این لایحه می گوید: «یکی از اثرات روانی و منفی در ذهن و وجود زنان واژه کلمه طلاق در شناسنامه است که البته واقعیت را کتمان نمی کند و در ازدواج های مجدد اثر منفی ندارد. البته این امکان وجود دارد تا در صورت لزوم از ثبت احوال استعلام صورت گیرد.»

آثار منفی لایحه را فراموش نکنیم
«روح الله بابایی صالح» دبیر کمیسیون اجتماعی مجلس نیز در گفت و گو با «ایران» می گوید: از بین بردن واژه طلاق از شناسنامه زنان دارای آثار مثبت و منفی زیادی هست. این کار می تواند از نظر معنوی و روانی زنان در جامعه بسیار مؤثر باشد چراکه قید کردن واژه طلاق و اسم همسر سابق فرد تأثیر منفی بسیاری در روح زنان می گذارد.او با بیان اینکه این مسأله هنوز در کمیسیون اجتماعی مجلس مطرح نشده هست، بیان می کند: اثرات منفی از بین بردن واژه طلاق را هم نباید نادیده گرفت چراکه ممکن است تعدادی از زنان ازدواج سابق خود را پنهان کنند و بعد از ازدواج با آشکار شدن عنوان اختلافات جدی تری در خانواده ها ایجاد شود. البته تعداد زیادی هم ممکن است در بیان عنوان صادقانه عمل کنند.بابایی صالح با اشاره به زیاد کردن جدی روند طلاق در کشور، می گوید: متأسفانه در حال حاضر معضل طلاق در جامعه بسیار زیاد کردن یافته و شیوع آن به دِه ها هم کشیده شده است است. به طوری که هم اکنون ما شاهد طلاق های توافقی زیادی در دِه ها هستیم. تشکیل لایحه از بین بردن واژه طلاق در شناسنامه ممکن است به علت کم کردن اثرات طلاق در جامعه باشد.

 

آثار از بین بردن واژه طلاق از شناسنامه زنان مطلقه

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: روزنامه ایران

 

واژه های کلیدی: روزنامه ایران | زنان مطلقه | شناسنامه | ازدواج | کمیسیون | ایران | خبر | اجتماعی

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو