اینترنت همانند دریاست ، کسی که آن را نمی شناسد همانند کسی ست که شنا را نمی داند.
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار اقتصادی » قرارداد آتی خاص تصویب شد ، جزییات مصوبات تازه کمیته فقهی بورس

قرارداد آتی خاص تصویب شد ، جزییات مصوبات تازه کمیته فقهی بورس

عضو شورای فقهی بورس با اشاره به مصوبات تازه این شورا، از موافقت اولیه با کلیت فوروارد و یا قرارداد آتی خاص خبر داد.

قرارداد آتی خاص تصویب شد ، جزییات مصوبات تازه کمیته فقهی بورس

به گزارش گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، عباس موسویان راجع به بررسی عنوان پیمان آتی در کمیته فقهی سازمان بورس به اظهار کرد: در گذشته ما موضوعی با عنوان سلف را داشتیم که فروشنده ای می آمد بخشی از محصول آینده خود را پیش فروش می‌کرد و کل قیمت را نیز یکجا دریافت می‌کرد.

عضو شورای فقهی بورس گفت: از طریق این نوع معامله، فروشنده سلف به دنبال تامین مالی بود و جهت تامین مالی فعالیت های اقتصادی خود بخشی از محصول را به صورت سلف به فروش می رساند. علاوه بر این، پوشش ریسکی نیز جهت فروشنده ایجاد می‌شد که وی مطمئن شود توانسته هست، بخشی از کالای خود را به قیمت مشخصی به فروش برساند و دیگر دلواپس این نبود که کالا کم کردن قیمت پیدا کند.

وی افزود: به تدریج که وقت پیش رفت در بازارهای مالی مشخص شد که گاهی اوقات فروشنده سلف پول نیاز ندارد و به دنبال تامین مالی نیست و مورد نیاز نیست جهت تامین مالی جنس خود را به قیمت پایین تر به فروش برساند و فروشنده تنها به دنبال پوشش ریسک است.

موسویان ادامه داد: فروشنده می خواهد مطمئن باشد هنگامی که کالای خود را به بازار عرضه می کند فلان قیمت را خواهد داشت. در اینجا گفتند که از قرارداد فوروارد استفاده شود به نحوی که شخص متعهد شود نه اینکه کالای خود را بفروشد. تعهد بدهد که به عنوان مثال ۱۰ تن از محصول آینده خود را به قیمت مشخص خواهد فروخت و خریدار نیز متعهد می شود که کالا را خواهد خرید و این نوع قرارداد به فوروارد معروف شد.

قرارداد آتی خاص تصویب شد ، جزییات مصوبات تازه کمیته فقهی بورس

عضو شورای فقهی بانک مرکزی تاکید کرد: این نوع قرارداد گره گشایی هایی در بازارهای مالی داشت و جهت افرادی که به دنبال پوشش ریسک بودند بسیار موثر بود؛ ولی به تدریج دیدند که این نوع قرارداد یکسری مشکلاتی دارد و آن این است که کالا منضبط نیست و هر کسی کالایی را گزینش می کند و کالا اوصاف مختلفی دارد. بنابراین در این زمینه آمدند کالا را استانداردسازی کردند.

به گفته وی، بعد از آن مشاهده شد که مقدار کالا نیز افت و خیز دارد؛ بنابراین مقدار کالا را نیز استانداردسازی کردند و سپس وقت تحویل نیز استانداردسازی شد که قرارداد فیوچر متولد شد که از این طریق بعضی نیازها برطرف شد. این نوع قرارداد از حدود ۸ سال پیش در کمیته فقهی بورس بررسی شد و بعد از پذیرش وارد بازارهای مالی شد.

موسویان ادامه داد: در عین حال، در مقام اجرا مشاهده شد درست هست، قرارداد فیوچر اصلاح شده است قرارداد فوروارد است ولی در بعضی مواقع ما به فوروارد نیاز داریم به این علت که کشاورز کالایی را غیر از کالای استاندارد شده است تولید می‌کند و از جهت نوع و جنس تفاوت دارد و مقدار و زمانبندی آن نیز متفاوت است.

عضو شورای فقهی بورس تصریح کرد: به این علت گفتند بیاییم فوروارد که در زبان فارسی به پیمان آتی و فیوچر هم به قرارداد آتی تعبیر شده است را داشته باشیم. البته معنای پیمان و قرارداد یکی هست، ‌اما جهت مشخص شدن تفاوت ها این نوع اسم گذاری اتفاق افتاد.

عضو شورای فقهی بورس با اشاره به مصوبات تازه این شورا، از موافقت اولیه با کلیت فوروارد و یا قرارداد آتی خاص خبر داد.

وی یادآور شد:‌ در کمیته فقهی بورس مطرح شد که نامگذاری دقیق‌تری صورت گیرد. جهت این منظور قرار شد فوروارد به قرارداد آتی خاص و فیوچر نیز به قرارداد آتی یکسان و یا استاندارد عوض کردن کند. بنابراین در اسم گذاری دقت شد و از سویی نیز قرارداد فوروارد نیز در کمیته فقهی بحث شد و موافقت اولیه با کلیت فوروارد و یا قرارداد آتی خاص به تصویب کمیته فقهی بورس رسید (نشان داده شد که اگر کسی قرارداد فیوچر استاندارد را قبول داشته باشد، ‌ فوروارد به لحاظ فقهی می تواند مورد قبول باشد) و جزییات آن در هفته جاری دنبال می شود.

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: استاندارد | قرارداد | فروشنده | محصول | اخباراقتصادی | بانک مرکزی | بورس | بازارهای مالی

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو