ضعیف‌الاراده کسی است که با هر شکستی بینش او نیز عوض شود.
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » کامپیوتر و اینترنت » جمع‌آوری اطلاعات بازدیدکنندگان در شبکه‌های اجتماعی از سوی مجرمان سایبری

جمع‌آوری اطلاعات بازدیدکنندگان در شبکه‌های اجتماعی از سوی مجرمان سایبری

اولین نشانه مجرمان سایبری جهت ارتکاب جرم، جمع آوری اطلاعات از بازدیدکنندگان است.

جمع‌آوری اطلاعات بازدیدکنندگان در شبکه‌های اجتماعی از سوی مجرمان سایبری

به گزارش حوزه دنیای ارتباطات گروه اینترنت گروه تحریریه سایت جوان؛ سرهنگ محمد‌علی آدینه‌لو، مدیر پلیس فتای استان زنجان گفت: مجرمان سایبری در فضای سایبر و شبکه‌های اجتماعی مبادرت به جمع آوری اطلاعات از بازدیدکنندگان می‌کنند تا با کنار هم گذاشتن این اطلاعات بتوانند اهداف مجرمانه خود را پیش ببرند.

آدینه لو تصریح کرد: اطلاعات انتشار یافته در شبکه‌های اجتماعی به همراه تصویرهای شخصی که از سوی بازدیدکنندگان انتشار یافته است عالی ترین خوراک جهت مجرمان سایبری جهت به دام انداختن بازدیدکنندگان یا دوستان و آشنایان آنها می‌باشد.

عبارات مهم : اطلاعات – کاربران
وی افزود: به عنوان مثال مجرمان سایبری با جمع آوری اطلاعات کاربران، خود را از دوستان یا همکلاسی‌های قدیمی معرفی کرده و بعد از درخواست دوستی و تائید آن از سوی کاربر وارد فاز اجرای می‌شوند.

این مقام ارشد انتظامی ادامه‌داد: در این مرحله مجرمان سایبری به دنبال اطلاعات محرمانه‌تر و تصویرهای خصوصی‌تر هستند و با چرب زبانی و فریب بعد از به دست آوردن این موارد اقدام به اخاذی و باج خواهی می‌نمایند و بازدیدکنندگان را تحت فشار قرار می‌دهند که تصویرهای شخصی آنها را منتشر کرده و یا جهت دوستان و آشنایان آنها ارسال می‌کنند.

‌سرهنگ آدینه‌لو اضافه کرد: عوض کردن تصویرهای با نرم افزار فتوشاپ و تبدیل به تصاویر مستهجن از دیگر شگردهای مجرمان سایبری جهت اخاذی و باج خواهی از بازدیدکنندگان است.

وی گفت: دیگر تکنیک مجرمان سایبر جمع آوری اطلاعات و آشنایی از سلایق و علایق بازدیدکنندگان می‌باشد و بعد از اینکه متوجه شدند کاربر به چه چیزهای علاقه‌مند است از آن طریق سوژه خود را به دام می‌اندازند. به عنوان مثال کاربری که علاقه‌مند به جمع آوری عتیقه و اشیاء قدیمی است خود را فروشنده اشیاء عتیقه معرفی می‌نمایند و از این طریق کاربر را به دام می‌اندازند.

رئیس پلیس فتای استان زنجان دزدی از منازل به وسیله جمع آوری اطلاعات از کودکان را یکی از شگردهای مجرمان خواند و افزود: در این شگرد مجرمان با طرح دوستی با کودکان در شبکه‌های اجتماعی اطلاعات وقت بود و نبود والدین در منزل را جمع‌آوری کرده و در وقت مناسب که منزل خالی است اقدام به دزدی می‌کنند.

سرهنگ آدینه‌لو ادامه داد: عکس‌های سلفی یهویی که بازدیدکنندگان در مسافرت و گردش‌ها از خود منتشر می‌کنند نیز از دیگر سوژه‌های مورد نظر سارقان است که به دنبال وقت می‌گردند تا در نبود فرد از منازل دزدی کنند. آیا که قبلا اطلاعات این بازدیدکنندگان از طریق شبکه‌های اجتماعی جمع‌آوری شده است است.

این مقام ارشد انتظامی با توجه به جمع‌آوری اطلاعات بازدیدکنندگان در شبکه‌های اجتماعی از سوی مجرمان سایبری گفت: به بازدیدکنندگان توصیه می‌کنم تلاش نمایند تا اطلاعات کمتری از خود در اینترنت یا شبکه‌های اجتماعی منتشر نمایند و از بار گذاری تصاویری شخصی خود خصوصا در حجم بالا خودداری نمایند. آیا که این اطلاعات زمینه ارتکاب جرم بر علیه آنها را فراهم می‌کند.

‌رئیس پلیس فتای استان زنجان در آخر گفت: سايت پليس فتا به آدرس الكترونيكى www.cyberpolice.ir آماده دريافت گزارش های مردمى و اخذ نقطه نظرات شهروندان و كاربران گرامى بوده و همچنين كاربران گرامى مى‌توانند آخرين اخبار حوادث و رويدادهاى سايبرى را از اين سايت دريافت نمايند.

انتهای پیام/

اطلاعات شخصی بازدیدکنندگان عالی ترین خوراک مجرمان سایبری است

واژه های کلیدی: اطلاعات | کاربران | انتظامی | زنجان | کاربری | سایبری | پلیس فتا | رئیس پلیس فتا

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو