گنج هائی که در قلب هستند ، قابل سرقت نیستند.
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار اقتصادی » شفافیتِ صورت های مالی تنها در سایه یکسان سازی قیمت ارز محقق می شود

شفافیتِ صورت های مالی تنها در سایه یکسان سازی قیمت ارز محقق می شود

از آنجایی که یکسان سازی قیمت ارز شفافیت صورت‌های مالی بنگاه‌ها را به دنبال دارد، دولت باید به عملیاتی کردن این مهم اهتمام ورزد.

شفافیتِ صورت های مالی تنها در سایه یکسان سازی قیمت ارز محقق می شود

به گزارش خبرنگار بورس،بانک و بیمه گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، اگرچه واقعی کردن قیمت ارز در دولت های قبل هر لحظه مطرح بوده و در شعارهای انتخاباتی بسیار به گوش رسیده ولی تاکنون این مهم محقق نشده هست. یکسان سازی قیمت ارز که بی شک موجب زیاد کردن نقدینگی خواهد شد، اکنون تحت تاثیر سیاست‌های کم کردن تورم و در واقع برنامه رکودی دولت قرار گرفته و بعد از گذشت چندماه از روی کار آمدن دولت دوازدهم، هنوز هم اثری از تحقق وعده داده شده است در این خصوص دیده نمی شود.بنا به نظر کارشناسان اگر چه یکسان سازی و واقعی کردن قیمت ارز در کوتاه مدت باعث بروز تورم فزاینده می‌شود ولی در بلند مدت و با سالم سازی سیستم مالی باعث اصلاح اوضاع اقتصادی کشور خواهد شد.

البته باید این توصیه را هم در نظر گرفت که دونرخی بودن ارز باعث از بین رفتن توانایی آینده نگری اقتصادی و ابهام زیاد در اقتصاد شده است و فضای نظام مالی را در برابر سرمایه گذاران داخلی و خارجی مسئله دار ترسیم خواهد کرد.

یکسان سازی قیمت ارز موجب شفافیت در اقتصاد می‌شود

محمد قلی یوسفی استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در گفتگو با خبرنگار بورس،بانک و بیمه با بیان اینکه باید در یک شرایط بی‌تنش اقتصادی ،خروج از قیمت ارز رسمی اجرا شود،گفت: مثبت شدن تراز تجاری و زیاد کردن درآمدهای ارزی، پیش نیازهای تک نرخی شدن ارز است.

شفافیتِ صورت های مالی تنها در سایه یکسان سازی قیمت ارز محقق می شود

وی افزود: به نظر می‌رسد زیاد کردن قیمت ارز با یک روند منطقی در حال حرکت هست؛ البته هر لحظه در بازار ارز ایران، سوداگرانی فعالیت دارند که تلاش می کنند بازار را به نفع خود رقم زنند؛ ولی آنها طی ۴ سال گذشته نتوانسته اند، سوداگری را در بلندمدت ادامه دهند و زمینه ساز جهش قیمتی شوند، چراکه دولت با عرضه عمده ارز، اجازه این کار را به آنها نداده است

این کارشناس پرسشها ارزی با بیان اینکه نباید دلواپس نوسانات بازار ارز بود، گفت: استعداد زیاد کردن قیمت ارز به طور بالقوه در اقتصاد کشور عزیزمان ایران وجود دارد ، لیکن که اقتصاد ،نقدینگی ۳۰درصد را تجربه کرده و اکنون شرایط جهت زیاد کردن قیمت ارز مهیاست.از سوی دیگر ارزی که از طریق صادرات نفت تامین می‌شود هم اکنون با اُفت قیمت نفت روبرو شده است و تحریم‌های ظالمانه بین المللی هم مزید بر علت شده است است.

یوسفی در تشریح رابطه دوگانه دولت و ارز و دشواری شناور کردن قیمت ارز گفت: درحالیکه دولت به واسطه درآمدهای ارزی حاصل از صادرات نفت، بزرگ‌ترین عرضه‌کننده بازار ارز است ،به عنوان یک واردکننده بزرگ نیز، متقاضی عمده در بازارفوق محسوب می شود. از سوی دیگر نظارت فراگیر ارزی، ضعف زیربناهای تکنولوژیکی و بازار پول توسعه نیافته از موانع عمده شناورنکردن قیمت ارزهستند.

وی راجع به زمینه های یکسان سازی قیمت ارز بیان کرد: چابکی، روزآمدی نظام بانکی، عملکرد نظام بانکی بر اساس استانداردهای بین المللی وشفافیت در عملکرد بانک‌ها زمینه اجرای یکسان سازی را فراهم می آورد. همچنین توسعه روابط کارگزاری بانک های داخلی با بانک های بین المللی در مبادلات پولی زمینه ساز موفقیت این سیاست است.

از آنجایی که یکسان سازی قیمت ارز شفافیت صورت‌های مالی بنگاه‌ها را به دنبال دارد، دولت باید به عملیاتی کردن این مهم اهتمام ورزد.

محمد قلی یوسفی در آخر با مهم شمردن عنوان یکسان سازی قیمت ارز گفت: در سطح بنگاهی، یکسان سازی قیمت ارز باعث شفافیت صورت‌های مالی بنگاه‌ها به خاص بنگاه‌های بورسی می شود. بر این اساس سرمایه گذاران در ارزیابی ارزش سهام بنگاه ها، به دور از هر گونه سردرگمی و ابهام اقدام به تصمیم گیری می کنند.

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: سرمایه گذار | اقتصاد | اقتصادی | بازار | ایران | شفافیت اقتصادی | اخبار اقتصادی | نقدینگی

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو