به عهد و پیمان خود وفا کنید (قران کریم)
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار اقتصادی » مخزن گازی پارس جنوبی ارزشی بیش از ۱۵۵ هزار تن طلا دارد

مخزن گازی پارس جنوبی ارزشی بیش از ۱۵۵ هزار تن طلا دارد

مخزن پارس جنوبی ارزشی بیش از ۱۵۵ هزار تن طلا معادل ۱۲۰ سال تولید نفت کشور را دارد .

مخزن گازی پارس جنوبی ارزشی بیش از ۱۵۵ هزار تن طلا دارد

به گزارش گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، حسنی مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی اظهار کرد: مخزن گاز پارس جنوبی با ۳ هزار و ۷۰۰ کیلومتر مربع مساحت دارای ظرفیت ۱۴ تریلیون مترمکعب گاز طبیعی و ۱۹ میلیارد بشکه میعانات گازی است.

وی افزود: این مخزن ۸ درصد از ذخایر گاز دنیا و ۵۰ درصد ذخایر گاز کشور عزیزمان ایران را تشکیل می‌دهد.

حسنی بیان کرد: ارزش مخزن پارس جنوبی معادل ۱۵۵ هزار و ۹۹۲ تن طلا هست، یعنی اگر این مقدار طلا را درکامیون بارگیری کنیم و در هرکامیون ۲۰ تن طلا قرار گیرد، ۷ هزار و ۸۰۰ کامیون و کاروانی به طول ۷۸ کیلومترخواهد شد؛ به عبارت دیگر، مخزن پارس جنوبی ارزشی معادل ۱۲۰ سال تولید نفت کشور را دارا است.

مخزن گازی پارس جنوبی ارزشی بیش از ۱۵۵ هزار تن طلا دارد

مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی، ادامه داد: رسیدن به این درآمد نیازمند تأسیساتی است که ارزش افزوده ایجاد کند، تبدیل گاز به محصولات با ارزش و در واقع احیای این ارزش و تزریق منابع مالی به کشور بر عهده مجتمع گاز پارس جنوبی است و اکنون تولید گاز این شرکت روزانه معادل ۲ میلیون و ۲۴۳ هزار بشکه نفت خام است که بعد از آخر توسعه به حدود ۵ میلیون بشکه معادل نفت خام زیاد کردن خواهد یافت.

وی تصریح کرد: این میزان تولید زمانی مورد توجه بسیار قرار می‌گیرد که بدانید، شرکت BP در سال ۲۰۱۰ موفق به تولید گاز طبیعی، نفت خام ، میعانات و NGL معادل ۳ میلیون و ۸۲۲ هزار بشکه نفت خام شده است که این میزان در سال ۲۰۱۴ به ۳ میلیون و ۱۵۱ هزار بشکه معادل نفت خام کم کردن یافته است.

حسنی گفت: در واقع ارزش محصولات پارس جنوبی بعد از توسعه کامل حدود دو میلیون بشکه از تولید شرکتی مانند BP انگلیس زیاد خواهد بود.

براین اساس BP جزو ۵ شرکت بزرگ نفتی دنیا است که بیش از ۱۰۰ سال قدمت دارد، در حالیکه مجتمع گاز پارس جنوبی هم‌اکنون در دوران جوانی است و در افق ۱۴۰۴، از ابتدای شروع فعالیت آن، تنها حدود ۳۰ سال خواهد گذشت. این امر بدان معناست که پارس جنوبی در اوج جوانی یکی از بزرگترین شرکت‌های نفت و گاز دنیا محسوب می شود که حتی مسابقه با آن آرزوی بسیاری از شرکت‌های بزرگ دنیا خواهد بود.

مخزن پارس جنوبی ارزشی بیش از ۱۵۵ هزار تن طلا معادل ۱۲۰ سال تولید نفت کشور را دارد .

انتهای پیام/

مخزن پارس جنوبی ارزشی معادل ۱۲۰ سال تولید نفت در کشور

واژه های کلیدی: دوران جوانی | تولید گاز | محصولات | طبیعی | میلیون | اخباراقتصادی | میعانات گازی | پارس جنوبی

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو