هیچ می دانی فرصتی که از آن بهره نمی گیری ،آرزوی دیگران است.(جک لندن)
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار جامعه و عمومی » با جزییات در تلویزیون!، نهنگ آبی&quot، معرفی &quot

با جزییات در تلویزیون!، نهنگ آبی&quot، معرفی &quot

جدا از مضر یا بافایده بودن استفاده از اینترنت جهت نوجوانان سؤالی که مطرح می‌شود این است تأثیرگذاری رسانه‌ها در فراگیری یک باور به چه میزان است که

با جزییات در تلویزیون!، نهنگ آبی&quot، معرفی &quot

جدا از مضر یا بافایده بودن استفاده از اینترنت جهت نوجوانان سؤالی که مطرح می شود این است تأثیرگذاری رسانه ها در فراگیری یک باور به چه میزان است که در پاسخ باید گفت در این خبر خاص صددرصد تأثیر داشته است آیا که «نهنگ آبی» اساساً بازی نیست و ماهیتی متفاوت از یک اپلیکیشن یا نرم افزار قابل راه اندازی بر گوشی دارد.

«نهنگ آبی» اساساً بازی نیست و ماهیتی متفاوت از یک اپلیکیشن دارد

اواخر هفته گذشته فوت دلخراش کودک گیلانی، توفانی را در رسانه های مکتوب و در دل اینترنت به راه انداخت و هنوز مخاطب، خود را زیر سنگینی این آوار احساس می کرد که فیلم خودکشی دو دختر نوجوان در اصفهان در کانال های خبری دست به دست شد و این بار عامل فوت نه پدرخوانده شیطان صفت «اهورا» بود نه مرد رنگرز همسایه «آتنا»، آیا که در نخستین اظهارنظر از سوی فرمانده نیروی انتظامی اصفهان اعلام شد .

عبارات مهم : نیروی انتظامی – بازی آنلاین
روزنامه کشور عزیزمان ایران در ادامه نوشت: بازی «نهنگ آبی» علت خودکشی این دو دانش آموز است و خبرهای تکمیلی نیز حکایت از آن داشت که این دو نوجوان ۱۵ و ۱۶ پیش از سقوط آزاد از روی پل، با ضبط یک خبر صوتی با خانواده خود خداحافظی کرده اند و در این پیام، آنها اعلام کرده اند که به علت بازی آنلاین نهنگ آبی دست به این اقدام زده اند. همین خبر کافی بود که نوک پیکان حمله به سوی شبکه های مجازی و بازی های آنلاین نشانه رود. البته در این میان آنها که اعتقاد به آزاد سازی اینترنت داشته و دارند نوع دیگر به این خبر تصویر العمل نشان دادند تا آنجا که محمدجواد آذری جهرمی وزیر فعال در اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … همچون توئیتر و اینستاگرام در پستی در این خصوص نوشت: «خبر خودکشی دو دختر نوجوان به علت پیروی از رفتارهای شیطان گونه در اینترنت جهت شنوندگان ناراحت کننده و بهت آور بود. بنده نیز از شنیدن خبر متأثر شدم. باید بپذیریم که در کنار منافع بسیار، آفات جدی هم در اینترنت وجود دارد».

جدا از مضر یا بافایده بودن استفاده از اینترنت جهت نوجوانان سؤالی که مطرح می شود این است تأثیرگذاری رسانه ها در فراگیری یک باور به چه میزان است که در پاسخ باید گفت در این خبر خاص صددرصد تأثیر داشته است آیا که «نهنگ آبی» اساساً بازی نیست و ماهیتی متفاوت از یک اپلیکیشن یا نرم افزار قابل راه اندازی بر گوشی دارد. ولی متأسفانه چون اعلام اولیه خبر خودکشی این دو نوجوان و ارتباط آن با چالش نهنگ آبی از سوی یک مقام رسمی انتظامی به عنوان بازی نهنگ آبی اعلام شد و البته در مراحل بعد، یکی دیگر از دستگاه های انتظامی، ارتباط میان نهنگ آبی و ماجرای خودکشی را نفی کرد.

در این میان هیچ خبرنگار و رسانه ای زحمت یک جست و جو راحت را به خود نداد تا دریابد که اساساً نهنگ آبی یک چالش است نه یک بازی آنلاین، ناخواسته این باور غلط همه گیر شد که حتماً این دو نوجوان بازی به نام نهنگ آبی را در گوشی خود بارگذاری کرده اند و در آخر این بازی آنها را به سمت خودکشی هدایت کرده است و با این سناریو رسانه ها به سمت تولید محتوا در این زمینه گام برداشتند تا آنجا که طبق گفته یکی از خبرگزاری ها، دوشنبه شب ۱ آبان درحالی وزیر ارتباطات در میانه گفت و گویی در شبکه خبر صراحتاً اعلام کرد «نهنگ آبی بازی نیست» و «این چالش هیچ قربانی ای در کشور عزیزمان ایران نداشته» که چند ساعت قبل و در قالب برنامه پربازدید صبحگاهی «حالا خورشید»، مخاطبان رسانه ملی با جزئیاتی به ظاهر دقیق در جریان «تبعات راه اندازی و استفاده» از این «بازی» قرار گرفتند و حتی با پخش تصویری از لوگوی آبی رنگ این بازی، مجری برنامه از والدین ایرانی خواست نسبت به راه اندازی این «بازی» بر گوشی نوجوانان ارزش حساس باشند. حالا در این میان این سؤال مطرح می شود وظیفه مخاطب رسمی ترین رسانه کشور با مواجهه این گونه اخبار چیست؟


گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: روزنامه ایران

با جزییات در تلویزیون!، نهنگ آبی&quot، معرفی &quot

واژه های کلیدی: نیروی انتظامی | بازی آنلاین | رسانه ملی | روزنامه | اینترنت | استفاده | نوجوانان | رسانه ها | رسانه ای | اپلیکیشن | نوجوان

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو