باورها و ارزش‌ها، بهترين راهنما و مشاور زندگي شما هستند.(آنتوني رابينز)
خوش آمدید - امروز : پنج شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار اقتصادی » سهم ناچیز تولید جلبک و گیاه های آبزی در کشور

سهم ناچیز تولید جلبک و گیاه های آبزی در کشور

رییس شرکت شیلات کشور گفت:از مجموع تولید ۲۲ میلیون تن جلبک و گیاه های آبزی در دنیا، کشور ما سهم چندانی ندارد.

سهم ناچیز تولید جلبک و گیاه های آبزی در کشور

به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوانحسن صالحی رییس شرکت شیلات کشور در همایش جلبگ و گیاه های آبزی کشور عزیزمان ایران با بیان اینکه در سال گذشته مجموع تولید آبزیان یک میلیون و ۹۰ هزارتن بوده هست، اظهار کرد: ۴۵ درصد این میزان از آبزی پروری و ۵۵ درصد از دریاها واقیانوس ها استحصال شد.

وی با اشاره به اینکه در دهه گذشته رشد صید از دریاها و اقیانوس ها کمتر از یک درصد بوده هست، افزود: این درحالی است که در دهه اخیر آبزی پروری به طور میانگین ۶ تا ۸ درصد رشد داشته است.

به گفته صالحی، اوضاع صید کشور،به دلایل ذخایر ناشناخته دریای عمان و زیاد کردن سهم از اقیانوس هند در مقایسه با دنیا مساعد تر بوده است.

سهم ناچیز تولید جلبک و گیاه های آبزی در کشور

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: در بین ۳۵ کشور کمیته تن ماهیان، کشور عزیزمان ایران بعد از اندونزی مقام دوم را داراست در حالی که از مجموع تولید ۲۲ میلیون تن جلبک و گیاه های آبزی در دنیا، کشورمان سهم چندانی ندارد.

رییس شرکت شیلات استفاده از پنج هزار کیلومتر سواحل دریا و جزایر را جهت تولید جبلک ها و گیاه های دریایی مهم دانست.

وی با بیان اینکه مرکز تحقیقات علوم شیلاتی با شرکت های دانش بنیان اقدام مناسبی در جهت تولید جلبک ها انجام دادند، گفت: استفاده از گیاه های آبزی و جلبک ها در کم کردن هزینه های تولید و قیمت تمام شده است محصولات آبزی تاثیر بسزایی دارد.

صالحی با اشاره به اینکه توسعه پرورش ماهی در قفس یکی از بحث های در دستور کار شرکت شیلات است،بیان کرد: براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی تا آخر برنامه ششم توسعه تولید ماهیان در قفس باید به ۲۰۰ هزارتن برسد که در جهت پایداری پرورش در قفس انتظار می رود که پرورش جلبک ها و صدف های دریایی مورد توجه قرار گیرد.

رییس شرکت شیلات کشور گفت:از مجموع تولید ۲۲ میلیون تن جلبک و گیاه های آبزی در دنیا، کشور ما سهم چندانی ندارد.

* توجه به تولید گیاه های آبزی با رویکرد صادرات محور

این مقام مسوول با تاکید بر توجه به گونه های بومی سواحل شرق و جنوب شرق گفت:علی رغم مراجعه سرمایه گذاران متعدد، دانش و اطلاعات کافی که بتوان آن را در قالب یک بسته جهت فعالان اقتصادی ارائه داد، نداریم که از این رو انتظار می رود موسسه تحقیقات علوم شیلات توجه بیشتری براین عنوان داشته باشد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در ادامه افزود: با وجود ظرفیت های تولید گیاه های آبزی و جلبک ها در کشور باید به عنوان رویکرد صادراتی به این بخش نگاه کرد آیا که این امر زیاد کردن دانش و تکنولوژی روز را به همراه دارد.

به گفته صالحی با استفاده از دانش و تکنولوژی روز نه تنها می توان فاصله تولید جلبک و گیاه های آبزی با دنیا را به حداقل رساند بلکه می توان با استفاده از ظرفیت های موجود به رشد قابل ملاحظه ای دست یافت.

رییس شرکت شیلات در بخش نهایی سخنان خود با بیان اینکه در سه ماه نهایی سال گذشته میگوهای قابل مصرف در فروشگاه های زنجیره ای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران توزیع می شد، تصریح کرد: انتظار می رود در آینده شاهد بسته بندی گیاه های و جلبک های آبزی و توزیع در فروشگاه های زنجیره باشیم آیا که این امر از بسیاری از بیماری در هزاره سوم جلوگیری می کند.

انتهای پیام/

سهم ناچیز تولید جلبک و گیاه های آبزی در کشور

واژه های کلیدی: کشاورزی | فروشگاه | استفاده | زنجیره | دریایی | ایران | اخبار اقتصادی | تولید آبزیان

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو