در این جهان، همواره برای كسانی كه از خطری بهراسند، خطری وجود خواهد داشت.
خوش آمدید - امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار اقتصادی » ضرورت تشکیل کارگروه‌ جهت جایگزینی دلار ، حذف دلار از مبادلات اقتصادی با احتیاط انجام شود

ضرورت تشکیل کارگروه‌ جهت جایگزینی دلار ، حذف دلار از مبادلات اقتصادی با احتیاط انجام شود

نماینده مجلس گفت:باید از بین بردن دلار از مبادلات اقتصادی با احتیاط صورت گیرد و با استفاده از طرح‌هایی که در سطح کوچک آزموده شده، سروری دلار را از بین برد.

ضرورت تشکیل کارگروه‌ جهت جایگزینی دلار ، حذف دلار از مبادلات اقتصادی با احتیاط انجام شود

احمد آریایی نژاد، نماینده مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگاربانک، بورس و بیمه گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، با اشاره به نتیجه های استفاده از دلار در مبادلات جهانی اظهار کرد: مبادلات کشورها با دلار پیامدهایی دارد و از جمله این پیامدها بالا رفتن نقش نهادهای اقتصادی تصمیم گیرنده آمریکایی در مبادلات جهانی هست. در واقع مبادلات ارزی که با دلار انجام می‌شود، به طور مستقیم جهت آمریکا سود فراوانی دارد.

آریایی نژاد با اشاره به تبعات وابستگی اقتصادی ارز جهت کشورهای آفریقایی افزود: این اوضاع در آفریقای فرانسوی(کشورهای آفریقا که به زبان فرانسه تکلم می‌کنند) ملموس‌تر هست، کشورهایی چون موریتانی، سنگال، ساحل عاج، ولتای علیا، دائومی و نیجر بدلیل نداشتن پول ملی، سیاست های اقتصادیشان در فرانسه و به وسیله بانک ملی فرانسه تعیین می‌شود، که این امر پیامدهای بسیاری جهت این کشورها و مزیت‌های بسیاری هم جهت فرانسه دارد.

این نماینده مجلس اضافه کرد: همین عنوان بسیاری از کشورها را به این فکر انداخت تا با انعقاد پیمان‌های پولی دوجانبه یا چندجانبه، مبادلات اقتصادی‌شان را به گونه‌ای هدایت کننده که نیاز کمتری به دلار داشته باشند.

ضرورت تشکیل کارگروه‌ جهت جایگزینی دلار ، حذف دلار از مبادلات اقتصادی با احتیاط انجام شود

آریایی‌نژاد گفت: دلار نقش زیادی در وابستگی کشورهای پیرامونی به آمریکا دارد،یکی از عنصرهای اقتدار استکبار جهانی، گردش دلار در سطح اقتصاد بین المللی است که با طرق مختلفی هم اعمال می‌شود.

این نماینده مجلس با اشاره به سوء استفاده آمریکا از گسترده بودن استفاده از دلار در سطح جهانی اضافه کرد: آمریکا می‌تواند با دستکاری سیاست‌های پولی خود، در سیاست‌های اقتصادی کشورهای دیگر هم دخالت کند.

وی به روند افزایشی جایگزینی ارزهای محلی با دلار اشاره کرد و گفت: اخیرا کامیابی‌هایی جهت جایگزین کردن دلار با قیمت های محلی صورت گرفته هست. به نظر می‌رسد پیشرفت اقتصادهای نوظهوری چون چین و روسیه و هند، قدرت اقتصادی نظام امپریالیستی آمریکا را کمتر می‌کند و گسترش استفاده از ارز کشورهایی چون هند و چین و روسیه می‌تواند چالش‌های اقتصادی جهت آمریکا ایجاد کند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی به تجربه بد کشور عزیزمان ایران از تحریم آمریکا و کمبود دلار اشاره کرد و گفت: مبادله پولی ما در شرایط تحریم و پساتحریم تحت تاثیر قرار داده شد و ما باید پیش از این به فکر از بین بردن دلار از مبادلات اقتصادی خود می‌افتادیم و اقداماتی را در جهت انعقاد پیمان‌های پولی دوجانبه با کشورهای که با آنها بیشترین تبادلات پولی و تجاری داریم، انجام می‌دادیم.

نماینده مجلس گفت:باید از بین بردن دلار از مبادلات اقتصادی با احتیاط صورت گیرد و با استفاده از طرح‌هایی که در سطح کوچک آزموده شده، سروری دلار را از بین برد.

آریایی نژاد با بیان اینکه از بین بردن دلار، یک جژء از اقتصاد مقاومتی هست، افزود: یکی از راه‌های خلل وارد کردن در قدرت آمریکا، از بین بردن دلار از اقتصاد است و این امر در جهت اقتصاد مقاومتی مورد نظرمقام معظم رهبری است.

نماینده ملایر در مجلس شورای اسلامی بر ضرورت تشکیل کارگروه هایی جهت جایگزینی دلار تاکید کرد و گفت: مورد نیاز است که همایش‌ها و سیمنارهای مختلفی در خصوص از بین بردن سروری دلار برگزار و کارگروه‌های اقتصادی در این حوزه تشکیل شود.

وی بر ضرورت ارتباط با کشورهای متفاوت در جهت از بین بردن دلار تاکید کرد و افزود: آن دسته از کشورهایی که ما با آنها بیشترین مبادلات را داریم و در اصطلاح همدرد ما در این کار هستند، می‌توانند با ما در جهت از بین بردن دلار همکاری کنند.

نماینده ملایر در مجلس شورای اسلامی چین را یکی از کشورهایی خواند، که می‌تواند در جایگزینی ارزهای محلی با دلار نقش موثری ایفا کند،

وی افزود: تعداد کشورهایی که با چین مراودات اقتصادی دارند، زیاد از آمریکاست و این کشور می‌تواند کارها موثری جهت از بین بردن دلار از مراودات اقتصاد جهانی ، انجام دهد و بدین گونه به تدریج از حجم کاربردهای گسترده دلار کاسته خواهد شد.

این نماینده مجلس در آخر با تاکید بر پرهیز از کارها اقتصادی ضربتی گفت: از بین بردن دلار باید با احتیاط صورت گیرد و باید با استفاده از طرح‌هایی که در سطح کوچک آزموده شده است هست، سروری دلار را از بین برد.

ضرورت تشکیل کارگروه‌ جهت جایگزینی دلار ، حذف دلار از مبادلات اقتصادی با احتیاط انجام شود

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: مجلس شورای اسلامی | کشورهای دیگر | نماینده مجلس | شورای اسلامی | استفاده | آمریکایی | فرانسه | اقتصاد | آمریکا | اقتصادی | اقتصاد

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو