کسی را که به تو شنا یاد داد، غرق مکن.
خوش آمدید - امروز : پنج شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار اقتصادی » گندم کاران نسبت به عوض کردن سیاست خرید تضمینی گندم، دلواپس هستند

گندم کاران نسبت به عوض کردن سیاست خرید تضمینی گندم، دلواپس هستند

ایمانی گفت: قبل از عوض کردن در سیاست خرید باید تمامی زوایا مورد بررسی قرار گیرد چراکه در غیر این صورت کشاورزان تنها از چاله به چاه می افتند.

گندم کاران نسبت به عوض کردن سیاست خرید تضمینی گندم، دلواپس هستند

علیقلی ایمانی، رییس بنیاد توانمند سازی گندم کاران در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، با اشاره به دغدغه و نگرانی های کشاورزان نسبت به عرضه گندم در بورس کالا اظهار کرد: با توجه به آنکه در بحث خرید تضمینی گندم تنها دغدغه و نگرانی مبنی بر عدم پرداخت به موقع مطالبات وجود دارد ولی ممکن است با عوض کردن مکانیزم خرید به این نگرانی ها افزوده شود.

وی افزود: دولت مردان در جهت کم کردن دغدغه های کشاورزان با به کار گیری برنامه ریزی های دقیق و ایجاد زیرساخت های مورد نیاز در بورس کالا باید این اطمینیان را به کشاورزان بدهند که جهت عرضه محصولات خود در بورس کالا با مشکلاتی رو به رو نخواهند شد.

ایمانی، با اشاره به عوض کردن سیاست خرید تضمینی گندم به قمیت تضمینی گفت: با توجه به حجم بالای تولید گندم در صورت نبود زیر ساخت های مورد نیاز در بورس کالا مطمعنا در سال های عاطی این امر در کم کردن تولید و سطح زیر کشت محصول تاثیر گذار خواهد بود آیا که اکثر کشاورزان خورده مالک هستند و توان انبار داری محصولات را ندارند از این رو واسطه ها و مباشرانی نظیر شرکت تعاون روستایی و بازرگانی دولتی باید اقدام به جمع آوری گندم کشاورزان، نگهداری در انبارها و سپس عرضه در بورس کالا کنند.

گندم کاران نسبت به عوض کردن سیاست خرید تضمینی گندم، دلواپس هستند

این مقام مسوول، با اشاره به مزیت های عرضه محصولات در بورس کالا تصریح کرد: عرضه محصولات کشاروزی مزیت هایی همچون تصریح در واریز مبلغ حاصل از فروش به حساب تولید کنندگان و کم کردن بار مالی دولت در بحث خرید تضمینی را به همراه دارد و همواره این امکان را به دولت می دهد که مابه التفاوت خرید تضمینی با قیمت تضمینی را در مناسب ترین وقت به حساب کشاورزان واریز کنند.

انتقاد رییس بنیاد توانمند سازی گندم کاران از عدم پرداخت مابه التفاوت قیمت جو به کشاورزان

رییس بنیاد توانمند سازی گندم کاران در بخش دیگر سخنان خود با انتقاد از این مسئله که دولت هنوز مابه التفاوت قیمت محصول جو را که در بورس کالا به فروش رفته به کشاورزان پرداخت نکرده است بیان کرد: قیمت خرید تضمینی هر کیلو جو ۱۰۵۰ تومان بوده در حالیکه این محصول در بورس کالا با قیمت ۸۰۰ تا ۹۰۰ تومان به فروش رفته که مابه التفاوت آن هنوز از سوی دولت به کشاورزان واریز نشده است.

وی با اشاره به آنکه میزان تولید جو با گندم قابل قیاس نیست، اذعان کرد: میزان هوا تولیدی بسیار کم است چراکه در این زمینه اکثر نیاز کشور از طریق واردات تامین می شود، از این رو در صورت نبود برنامه ریزی دقیق جهت عرضه گندم در بورس کالا کشاورزان با چالش های متعددی رو به رو خواهند شد.

این مقام مسوول در ادامه یادآور شد: با عوض کردن سیاست خرید محصولات کشاورزی، نباید کاری انجام دهیم که کشاورزان از چاله به چاه بیفتند از این رو قبل از عوض کردن در سیاست خرید باید تمامی زوایا مورد بررسی قرار گیرد.

ایمانی گفت: قبل از عوض کردن در سیاست خرید باید تمامی زوایا مورد بررسی قرار گیرد چراکه در غیر این صورت کشاورزان تنها از چاله به چاه می افتند.

ایمانی، با اشاره به آخرین اوضاع قیمت خرید تضمینی گندم در سال زراعی ۹۶_۹۷ اذعان کرد: با وجود گذشت ۳ ماه از فصل کشت ولی هنوز قیمت خرید تضمینی گندم جهت سال زراعی تازه اعلام نشده که این امر با انتقاد شدید گندم کاران رو به رو است.

وی، با اشاره به اینکه بعضی کارشناسان نسبت به زیاد کردن قیمت خرید تضمینی خرید گندم جهت سال زراعی تازه معترض هستند، اضافه کرد: مافیای واردات با بهانه جویی های متفاوت نظیر پایین بودن قیمت جهانی گندم نسبت به داخل و آب بر بودن تولید این محصول به دنبال مشورت هایی جهت واردات هستند در حالیکه بر اساس قانون خرید تضمینی دولت همه ساله مکلف است که طبق تورم، قیمت خرید تضمینی محصولات را زیاد کردن دهد آیا که زیاد کردن جزیی خرید محصولات کشاورزی جوابگوی هزینه های تولید نخواهد بود.

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: محصولات کشاورزی | سال زراعی | کشاورزی | واردات | تضمینی | محصولات | محصول | سیاست | انتقاد

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو