گنج هائی که در قلب هستند ، قابل سرقت نیستند.
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار جامعه و عمومی » آمار همسرآزاری در ایران

آمار همسرآزاری در ایران

مریم رسولیان، همسر آزاری جسمی، عاطفی و جنسی را از انواع مصادیق همسرآزاری نام برد.

آمار همسرآزاری در ایران

مریم رسولیان، همسر آزاری جسمی، عاطفی و جنسی را از انواع مصادیق همسرآزاری نام برد.

آمار خشونت فیزیکی و عاطفی علیه زنان در ایران

مریم رسولیان مدیر انجمن روانپزشکان ایران، با اشاره به آمار شیوع همسرآزاری در ایران، گفت: آمارهای همسرآزاری در ایران، تفاوت دارد ولی تقریبا ۲۰ درصد زنان در طول زندگی خود تجربه خشونت فیزیکی و حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد نیز تجربه خشونت عاطفی دارند.

عبارات مهم : کودک آزاری – همسر آزاری
مریم رسولیان، همسر آزاری جسمی، عاطفی و جنسی را از انواع مصادیق همسرآزاری نام برد و افزود: بخش زیادی از خشونت عاطفی مبتنی بر این عنوان است که در زندگی بین دو فرد، روابط منطقی و درستی وجود ندارد و اگر مهارت های ارتباطی بین زوج ها زیاد شود، خودبخود این نوع از خشونت کم کردن می یابد و اصلاح می شود.

همسرآزاری عاطفی مشمول بر واکنش‌ها بین فردی، واکنش‌ها کلامی، عدم توجه و قهر کردن هست. همچنین بی توجهی به اینکه فرد به خواسته هایش مانند ارتباط با خانواده اش، دکتر رفتن و ادامه تحصیل برسد، نیز از مصادیق همسرآزاری عاطفی به شمار می رود.

همسرآزاری فیزیکی نیز مشمول بر صدمه زدن هست، این صدمه زدن به هر طریقی مانند پرت کردن شیء، هل دادن تا ترساندن با ابزار خطرناک مانند چاقو می تواند اتفاق بیفتد.

رئیس انجمن روانپزشکان کشور عزیزمان ایران راجع به همسرآزاری جنسی، نیز گفت: بعضی مردان طبق فرهنگ شکل گرفته در گذشته، تمتع جنسی حتی به زور را حق خود می دانند و نسبت به همسر خود نگاه ابزاری دارند، این مساله نیز از مصادیق همسرآزاری است که زیاد کردن آگاهی در این زمینه می تواند تاحدی کمک کننده و پیشگیرانه باشد. به آن معنا که اگر فرد بداند این رفتارش چه آسیبی می زند و چه عوارضی دارد، دیگر آن کارها را نمی کند.

همسرآزاری بطورقطع منجر به بروز آسیب های اجتماعی دیگر می شود و نخستین تاثیر آن روی کودکان است و کودکان آن خانواده، آسیب می بینند.

خود این کودکان بعدا یا قربانی خشونت یا مرتکب خشونت می شوند و این آسیب به همین شکل ادامه پیدا می کند، تا اینکه به دنبال آن طلاق ایجاد می شود. همچنین همسرآزاری منجر به عدم وفاداری زن نسبت به زندگی می شود.

رئیس انجمن روانپزشکان ایران، اظهار داشت: هنگامی که راجع به خشونت خانگی صحبت می کنیم، علاوه بر همسرآزاری، سالمندآزاری و کودک آزاری نیز زیرمجموعه آن قرار می گیرد. ولی براساس آمار، همسرآزاری در جامعه ما زیاد از حد سالمندآزاری یا کودک آزاری است و تقریبا همه جای دنیا هم همینطور است.

درباره آمار همسرآزاری تقریبا در دنیا در حد میانگین قرار داریم، ولی سالمند آزاری و کودک آزاری در کشور عزیزمان ایران نسبت به کشورهای دیگر کمتر است.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: irna.ir

آمار همسرآزاری در ایران

واژه های کلیدی: کودک آزاری | همسر آزاری | کودکان | زندگی | خشونت | ایران | انجمن | خبر

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو