آیا می پنداری که جسم کوچکی هستی ؟ولی درون تو جهان بزرگی نهفته است.(امام علی علیه السلام)
خوش آمدید - امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶
A
خانه » علم و فناوری » دانستنی ها » استراتژی در سازمان/ نقشه های استراتژیک در سازمان/ اصول استراتژی در سازمان

استراتژی در سازمان/ نقشه های استراتژیک در سازمان/ اصول استراتژی در سازمان

 

download (4)

 

استراتژی در سازمان/ نقشه های استراتژیک در سازمان/ اصول استراتژی در سازمان

? نقشه های استراتژیک را در سازمان دست کم نگیرید!

داستان بسیار جذاب، آموزنده و به یاد ماندنی زیر که از “کارل ویک” به وام گرفته شده است، به زیبایی بیان می کند که استراتژی درباره “جهت” و “حرکت” است و نکات مهمی را در خصوص استراتژی بیان می کند:

یک افسر جوان مجار که فرماندهی گروهی از نظامیان را در کوهستان های آلپ به عهده داشت، به عنوان بخشی از آموزش در موقعیت های دشوار، یک واحد اکتشافی را به کوهستانی بسیار سرد اعزام کرد تا شبی را در آنجا بگذرانند. بارش برف بلافاصله آغاز شد و به صورت غیر قابل انتظاری دو روز تمام بی وقفه ادامه یافت.

واحد به مقر خود باز نگشت. افسر یاد شده بسیار پشیمان شد و فکر کرد آنها را به ماموریت مرگ فرستاده است. ولی در روز سوم واحد به سلامت بازگشت. کجا مانده بودند؟ چگونه راهشان را پیدا کرده بودند؟

آنها به افسر پاسخ دادند “درست است، ما گم شدیم و منتظر مرگ بودیم.” با توجه به ماهیت تمرین، آنها هیچ نقشه، قطب نما یا وسیله دیگری برای تعیین موقعیت یا پیدا کردن راه در اختیار نداشتند. “ما بیشترِ وقتِ یک روزمان را صرف مجادله در این مورد کردیم که از کدام طرف باید می آمدیم، اما بعداً یکی از اعضای گروه، نقشه ای را در جیب یک لباس کهنه پیدا کرد که اندکی ما را آرام کرد. نقشه کاملا با منطقه تطبیق نداشت اما سر انجام ما جهت مان را پیدا کردیم. ما بر اساس نقشه از کوهستان فرود آمدیم و پس از چند دورِ اشتباه نهایتا راهمان را پیدا کردیم. “افسر فرمانده که حالا آرامش پیدا کرده بود خواست که آن نقشه را ببیند. اما بعد از ملاحظه نقشه، فریاد زد: “این که نقشه آلپ نیست؛ این نقشه پیرنه است!”

?نکته مدیریتی :
ارزش نقشه، درست مثل یک چارچوب استراتژیک، چندان از توانایی آن در نشان دادن دقیق ماهیت موضوعات ناشی نمی شود، بلکه از توانایی “اجتماعی” آن در متمرکز کردن ذهن ها و کمک به افراد در حرکت به سمت یک مسیر مشخص سرچشمه می گیرد.
این نقشه ها به افراد کمک می کنند “استرتژیک عمل کنند”، گروه را از بی تصمیمی در می آورد تا بتوانند “نقشه خودشان را بکشند” و مسیری انتخاب کنند، به آدمها اعتماد به نفس می دهد تا یاد بگیرند به چه رفتارها یا مهارت هایی برای انجام فعالیت های انتخاب شده نیاز دارند.

استراتژی در سازمان/ نقشه های استراتژیک در سازمان/ اصول استراتژی در سازمان

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو