هر انسانی مرتکب اشتباه می شود ؛اما فقط انسان های احمق اشتباه خود را تکرار می کنند.(سیسرون)
خوش آمدید - امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار جامعه و عمومی » ایلام، پایتخت خودکشی جهان!

ایلام، پایتخت خودکشی جهان!

رابطه مثبت و معنی‌داری بین میزان خودکشی و قیمت بیکاری را در ایلام نشان می‌دهد؛ استانی که از نظر موقعیت جغرافیایی، منزوی است و جزو کم برخوردارترین استان‌ها به شمار می‌رود.

ایلام، پایتخت خودکشی جهان!

رابطه مثبت و معنی داری بین میزان خودکشی و قیمت بیکاری را در ایلام نشان می دهد؛ استانی که از نظر موقعیت جغرافیایی، منزوی است و جزو کم برخوردارترین استان ها به شمار می رود.

مکان یابی خودکشی در استان ایلام

در ایلام از هرکسی سؤال کنید، چند نفری را سراغ دارد که دست به خودکشی زده اند. بالا بودن آمار خودکشی در این استان، بهانه پژوهش های متفاوت در این رابطه شده است که نتیجه های حاصل از آنها، رابطه مثبت و معنی داری بین میزان خودکشی و قیمت بیکاری را در این استان نشان می دهد؛ استانی که از نظر موقعیت جغرافیایی، منزوی است و جزو کم برخوردارترین استان ها به شمار می رود.
 

عبارات مهم : اجرای طرح – دانشگاه
رتبه اول ایلام در خودکشی در کشور عزیزمان ایران و خودسوزی در دنیا، باعث اجرای طرح پژوهشی «مکان یابی خودکشی در استان ایلام» در چند سال گذشته شده است هست. نشانه طرح این بود که با استفاده از اطلاعات خودکشی کنندگان ازقبیل سن، جنس، میزان تحصیلات، اوضاع تأهل، اوضاع اشتغال، وسیله مورد استفاده، نتیجه اقدام، محل سکونت، فصل، ماه و روز خودکشی، اوضاع دقیق خودکشی در استان ایلام در سطوح متفاوت در قالب نقشه نشان داده شود. بر اساس نتیجه های حاصل از اجرای این طرح، بالاترین میزان خودکشی در شهرستان های ایوان و دره شهر و پایین ترین میزان هم در دهلران و مهران دیده شد. علی موسی نژاد، عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی ایلام که از مجریان این طرح است در این باره می گوید: «میانگین سن اقدام به خودکشی در استان، ۲۵ سال است که البته در شهرستان های ایلام، ایوان و آبدانان، میانگین سنی جوانتر هست. میانگین تحصیلات اقدام کنندگان هم زیاد کردن یافته تا جایی که حتی دارندگان مدارک کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و حتی پزشکی هم سهم عمده ای از اقدام ها را به خود اختصاص می دهند.»

حساسیت این پدیده تا آنجا پیش رفت که امسال کمیته استانی بررسی اوضاع سلامت روان و پیشگیری از خودکشی در دانشگاه علوم پزشکی ایلام برگزار شد تا شاید راهکارهای مناسبی جهت جلوگیری از این پدیده اندیشیده شود. دکتر علی دل پیشه، مدیر دانشگاه علوم پزشکی ایلام اطمینان می دهد که این دانشگاه، تمام توان و ظرفیت خود را جهت اجرای سیاست های ابلاغی وزارت بهداشت در زمینه سلامت روان به کار خواهد گرفت. همچنین در این راستا از توان و ظرفیت مراکزی همچون تحقیقات آسیب های روانی و اجتماعی، دانشکده پزشکی و گروه روانشناسی و روانپزشکی دانشگاه جهت تحقق اهداف مربوط به پیشگیری از آسیب های اجتماعی و روانی به کار گرفته خواهد شد تا از بروز خودکشی در استان پیشگیری شود.

محمدرضا مروارید، استاندار ایلام نیز با تأیید اینکه ایلام بالاترین قیمت خودکشی را در کشور دارد، می گوید: «افسردگی، دامنگیر جوانان ایلامی هست. البته آمار خودکشی در سه سال اخیر کم کردن داشته ولی هنوز مواردی داریم.»

در شهرهای استان ایلام، در مهران و ملکشاهی و چرداول و سیروان، از هرکه در مورد خودکشی پرسیدم، گفتند برو ایوان. ایوان، شهر خوش آب و هوای استان با درختان بلوط که بیش از هرجای دیگر متراکم و پیوسته هست، آنقدر قصه های غم انگیز دارد که آدم به خیالش هم نمی رسد روزهای خوش حالی هم داشته هست. تفریح جهت جوان های ایلامی یعنی همان چند ساعتی که دور هم جمع می شوند، حرف هایشان سریع ته می کشد، خیره می شوند به مقابل. منظره های تکراری، بی امید به آینده.

 

ایلام، پایتخت خودکشی جهان!

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir

 

واژه های کلیدی: اجرای طرح | دانشگاه | خودکشی | استانی | پیشگیری | دانشگاه | پزشکی | ایلام

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو