انسان همان می شود که اغلب به آن فکر می کند. (کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار اقتصادی » شرط سابقه کار سد بزرگی جهت جوانان نوآور ، حمایت از شرکت‌های دانش بنیان با دور شدن از اقتصاد نفتی

شرط سابقه کار سد بزرگی جهت جوانان نوآور ، حمایت از شرکت‌های دانش بنیان با دور شدن از اقتصاد نفتی

یکی از بند‌های سیاست اقتصاد مقاومتی به عنوان دانش بنیان بودن اقتصاد تاکید می‌کند، مولفه‌ای که با حصول آن، طراوت، انسجام و مقاوم سازی اقتصاد، تضمین خواهد شد.

شرط سابقه کار سد بزرگی جهت جوانان نوآور ، حمایت از شرکت‌های دانش بنیان با دور شدن از اقتصاد نفتی

به گزارش خبرنگار  اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، بند دوم سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، پیشتازی اقتصاد دانش بنیان، پیاده سازی و اجرای نقشه جامع علمی کشور و ساماندهی نظامِ ملی نوآوری به منظور ارتقاء جایگاهِ جهانی کشور و دستیابی به رتبه اول اقتصادی در منطقه مورد تاکید قرار گرفته است.

سیر توسعه اقتصادی کشور های پیشرفته، این واقعیت را به اثبات می رساند که جوامع غربی بعد از پشت سرگذاشتن اقتصاد صنعتی، در جهت تقویت دانش و فناوری گام برداشته اند و همین رویکرد، منشاء حصول موفقیت های بسیاری شده است که نتیجه آن، بروز تحولات چشمگیر در اقتصاد جوامع غربی بوده است.
نکته حائز اهمیت آن است که با وجود رشد علمی کشور عزیزمان ایران و پیشرفت های بسیاری که در این عرصه به دست آمده، اقتصاد دانش بنیان، با کاستی ها و نارسایی های خاص دست و پنجه نرم می کند.

کارشناسان و صاحب نظران اقتصادی معتقدند، تنها در شرایطی می توان عنوان دانش بنیان را به اقتصاد کشو اطلاق داد که تولید، توزیع، اطلاعات شکل گرفته و سرمایه گذاری ها با مبنا و نشانه گذاری دانش و فناوری عملیاتی شود.

شرط سابقه کار سد بزرگی جهت جوانان نوآور ، حمایت از شرکت‌های دانش بنیان با دور شدن از اقتصاد نفتی

به تعبیری می توان گفت: در چنین اقتصادی عمده درآمد های کشور با اتکای به علم، دانش و فناوری تامین می شود و تکیه به دلار های نفتی به میزان قابل توجهی کم کردن می یابد.

مجید شیخی، کارشناس حوزه اقتصادی در گفتگو با خبرنگار اقتصاد و انرژی با اشاره به وجود ظرفیت های بالقوه بسیار در کشور عزیزمان ایران اظهار کرد:جمعیت جوان کشور، تکثر قشر فارغ التحصیلان دانشگاهی، وجود مراکز دانشگاهی متعدد، همگی از مولفه هایی است که با اتخاذ تدابیر موثر و عزم جدی در سطح دانشگاهی و حمایت و پشتیبانی هر چه زیاد دستگاه ها و نهاد های ذی ربط به چنین امر مهمی (اقتصاد دانش بنیان) دست یافت.

شیخی افزود:اصلی ترین الزام و مولفه در اقتصاد دانش بنیان به فراهم ساختن زیرساخت ها جهت تبدیل ایده ها به محصول معطوف می شود، امری که با مطالعه سیر تاریخ علم و صنعت کشور های پیشرفته، همچون ژاپن، کره جنوبی و آلمان به روشنی می توان به عمق و فراز و فرودِ حرکتی این روند اشراف پیدا کرد.

نقش صادرات، در تسریع روند دستیابی به اقتصاد دانش بنیان

محمد اسماعیلی، کارشناس حوزه اقتصادی در گفتگو با خبرنگار اقتصاد و انرژی، با اشاره به لزوم فراهم شدن بستر های انگیزشی در میان عنصرهای فعال در صحنه علم، اقتصاد و تولید گفت: باید جهت توسعه صادرات غیر نفتی، اهتمام بیشتری داشت و به طور قطع، در چنین عرصه ای، مسابقه ها بالا رفته واین امر می تواند انگیزه و روحیه نوآوری را جهت اصلاح تولید و ارتقای سطح طراحی ها تقویت کرد.

یکی از بند‌های سیاست اقتصاد مقاومتی به عنوان دانش بنیان بودن اقتصاد تاکید می‌کند، مولفه‌ای که با حصول آن، طراوت، انسجام و مقاوم سازی اقتصاد، تضمین خواهد شد.

وی تصریح کرد:یکی از تاکید های کارفرمایان و موسسات و شرکت ها به تجربه و سابقه کاریِ افراد در استخدامِ نیرو، ریشه در همین عارضه دارد و به واقع مراکزی که در صدد جذب نیروی انسانی هستند با علم به توانمندی تحصیل کردگان از حیث نظری و تئوریک و ناتوانی آن ها در بخش عملیاتی، سابقه کاری را به عنوان شاخصی جهت سنجش توانمندی کاربردی دانش آموختگان مراکز دانشگاهی مد نظر قرار می دهند.

این کارشناس اقتصادی افزود:در کنار لزوم ارتقای سطح توانمندی های عملیاتی، تجربی و میدانیِ؛ فارغ التحصیلان، فاصله گرفتن از اقتصاد نفتی را ضرورتی می دانند که موجب سرعت در رشد اقتصاد دانش بنیان می شود.

اسماعیلی در آخر اضافه کرد: تا زمانی که یک کشور یا دولت، نیاز های مالی و بودجه و اعتبارات را، با فروش نفت تامین می کند، انگیزه کافی جهت تلاش وجود ندارد و در برابر با قطع وابستگی نفت، راهی جهت توسعه فناوری ها و اقتصاد دانش بنیان در جهت تامین نیاز های کشور باقی نمی ماند و همین عنوان به مثابه موتوری محرکه، اقتصادکشور را با تحولاتی چشمگیر همراه می سازد.

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: سرمایه گذاری | توسعه صادرات | خبرنگار | مسابقه | فناوری | اقتصاد | اقتصادی | ایران | انرژی | اقتصاد

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو