انسان همان می شود که اغلب به آن فکر می کند. (کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بررسی عواملی که باعث مرگ و میر در ایران می شود

بررسی عواملی که باعث مرگ و میر در ایران می شود

بررسی عواملی که باعث مرگ و میر در ایران می شود

سخنگوی وزارت بهداشت با تشریح علت مرگ زودرس ایرانی‌ها گفت: آموزش خود مراقبتی و باور و عملکرد مردم نسبت به آن در کاهش بیماری‌های غیر واگیر نقش بسیار مهمی دارد.
بررسی عواملی که باعث مرگ و میر در ایران می شود
علت مرگ زودرس ایرانی‌ها مشخص شد
بررسی عواملی که باعث مرگ و میر در ایران می شود
به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ ایرج حریرچی قائم مقام و معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به تشریح و بررسی نقاط قوت و ضعف نظام سلامت پرداخت و اظهار داشت: یکی از مهمترین دستاوردهای مثبت در حوزه سلامت در سی و چند سال اخیر، افزایش میانگین امید به زندگی است که یکی از شاخص‌های سلامت است.

وی با اشاره به اینکه، تمام مداخلات مثبت و منفی در حوزه سلامت بر روی امید به زندگی تاثیر گذارند، افزود: امید به زندگی از ۵۴ سال به ۸۰٫۷ در زنان و ۷۶٫۳ در آقایان رسیده است که منطبق با سطوح کشورهای پیشرفته دنیاست.

حریرچی یکی دیگر از نتایج عملکرد مثبت نظام سلامت کشور را کاهش بیماری‌های واگیر عنوان کرد و گفت: زمان انقلاب در هر هزار تولد زنده، ۱۷۴ نفر به دلیل ابتلا به بیماری‌های عفونی جان خود را از دست می‌دادند یعنی از هر ۵ تولد یکی منجر به مرگ می‌شد که این مورد با واکسیناسیون به شدت کاهش داشته و در برخی موارد مثل فلج اطفال به مرحله حرف رسانده شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت، تصادفات و بیماری‌های غیرواگیر را دو علت اصلی مرگ و میر در کشور عنوان کرد و گفت: کشور ما رتبه دوم را از نظر مرگ و میر ناشی از تصادفات در دنیا دارد که سالانه ۱۶ هزار نفر که عمدتاً جوانان هستند، جان خود را از دست می‌دهند.

به گفته حریرچی، عامل دوم مرگ و میر، بیماری‌های غیرواگیر نظیر قلبی عروقی، دیابت و فشار خون که ارتباط مستقیم با سبک زندگی مردم دارد، است که منجر به مرگ زود رس می‌شوند که با بهبود سبک تغذیه و زندگی مردم قابل پیشگیری هستند.

معاون کل وزارت بهداشت – کم تحرکی، مصرف غذاهای چرب و شور، استعمال دخانیات و تغییر سبک زندگی به سمت غربی شدن را عامل بروز سکته‌های قلبی و مغزی و دیابت عنوان کرد و گفت: خودمراقبتی نقش بسیار مهمی در کاهش این دست از بیماری‌ها دارد.

وی در ادامه این برنامه رادیویی افزود: خودمراقبتی یعنی چه کارهایی انجام دهیم که بیمار نشویم و اگر بیمار شدیم چطور عوارض ناشی از بیماری را کاهش دهیم و مانع پیشرفت آن شویم.

حریرچی عنوان کرد: آموزش خود مراقبتی فاکتور مهمی در تحقق ما مبنی بر کاهش مرگ و میر ناشی از بیماری‌های غیر واگیر است اما از آن مهمتر باور و عملکرد مردم نسبت به آن است.

وی خاطرنشان کرد: اینکه بدانیم چه عواملی منجر به بیماری می‌شوند اما به آنها عمل نکنیم یعنی هیچ اقدامی در جهت سلامتی خود نکردیم.

بررسی عواملی که باعث مرگ و میر در ایران می شود
دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو