آسمان برای گرفتن ماه تله نمی گذارد، آزادی خود ماه است كه او را پایبند می كند.
خوش آمدید - امروز : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » کامپیوتر و اینترنت » شناسنامه‌دار شدن ۹۰۰۰ کانال تلگرامی

شناسنامه‌دار شدن ۹۰۰۰ کانال تلگرامی

سند جامع پیام‌رسان‌های اجتماعی مصوب در شورای عالی اینترنت در جلسات گوناگونی بررسی شد و نهایتا در نخستین جلسه امسال چند بندی که از آن باقی مانده بود، به تصویب نهایی رسیده است.

به گزارش خبرنگار حوزه دنیای ارتباطات گروه اینترنت گروه تحریریه سایت جوان؛ امیر خوراکیان، معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی، با بیان اینکه شورای عالی اینترنت دو مصوبه در ارتباط با پیام‌رسان‌های اجتماعی برخط داشت، گفت: یک مصوبه سند فعالیت پیام‌رسان‌ها بود که چندین جلسه تصویب آن طول کشید و در نهایت سیاست‌ها و اقداماتی که باید در این رابطه به وسیله دستگاه‌های متفاوت صورت بگیرد، بررسی و تصویب شد. در کنار این مصوبه کلی، شورا یک مصوبه خاص هم در جهت شناسنامه‌دار شدن کانال‌هایی که بیش از ۵۰۰۰ عضو دارند، ‌داشت.

وی راجع به شناسنامه‌دار شدن کانال‌های تلگرامی بیان کرد: کانال‌ها تقریبا کارکرد رسانه‌ای دارند و چون به صورت عمومی و رسانه‌ای عمل می‌کنند و فعالیت آنها قبلا در چارچوب خاصی پیش‌بینی نشده، مقرر شده است که این کانال‌ها خود را ثبت کنند. در حال حاضر طبق آخرین آمار، زیاد از ۹ هزار و ۸۷۰ کانال از کانال‌هایی که در این زمینه فعال هستند، خود را ثبت کردند و شناسنامه‌دار شدند و مشغول فعالیت هستند.

۱۵ هزار کانال تلگرامی با ۵۰۰۰ عضو داریم

معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به تعداد کانال‌های موجود در خبر رسان تلگرام اظهار کرد: حدودا بیش از ۴۰۰ هزار کانال داریم و کانال‌هایی که بیش از ۵۰۰۰ عضو دارند تقریبا بیش از ۱۵ هزار هستند. البته از آنجایی که تمامی کانال‌ها بیش از ۵۰۰۰ عضو ندارند که مشمول مصوبه شورای عالی نیستند ولی بعضی از کانال‌هایی که کمتر از ۵۰۰۰ عضو دارند هم که دیدند این مسیر قانون‌مند شدن هست، خودشان علاقمند شدند و خود را ثبت کردند.

شناسنامه‌دار شدن ۹۰۰۰ کانال تلگرامی

خوراکیان در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر مصوبه‌ای جهت سایر کانال‌هایی کمتر از ۵۰۰۰ عضو دارند، نداریم، افزود: در این مرحله نشانه مهم ما کانال‌هایی با بیش از این تعداد عضو هست، ولی کانال‌هایی که کمتر از این تعداد عضو دارند و خود را ثبت کردند، علی‌القاعده در ادامه که فعالیت‌های قانونمند مورد حمایت جدی‌تری قرار بگیرند، می‌توانند به عنوان کانال قانونمند و مورد اعتماد مورد استفاده مخاطب عام قرار بگیرند و حمایت‌های مورد نیاز هم از آنها صورت می‌گیرد.

حمایت از کانال‌های ثبت‌شده

وی با اشاره به حمایت‌هایی که از کانال‌های ثبـت‌شده صورت می‌گیرد، اظهار کرد: ما در آینده بحث تبلیغات را داریم. در حال حاضر براساس سند مصوب در شورای عالی فضای مجازی، وزارت ارشاد موظف شده است که در ارتباط با نظارت بر محتوای این کانال‌ها و هم عنوان تبلیغات آیین‌نامه‌ای را تهیه کند. بعد از تصویب این آیین‌نامه، طبیعتا کانال‌هایی مشمول آن ضوابط می‌شوند و می‌توانند تحت حمایت‌های حوزه تبلیغات و انتشار محتوای مجاز مورد اعتماد مردم فعالیت کنند که قبلا به ثبت رسیده باشند.

معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی راجع به تصمیم جهت کانال‌هایی که بیش از ۵۰۰۰ عضو دارند و هنوز شناسنامه‌دار نشدند، گفت: تصمیم قهری جهت این کانال‌ها گرفته نشده هست. ما تلاشمان این است که با فرهنگ‌سازی و جداسازی کانال‌هایی که محتوای آنها می‌تواند مورد اعتماد مردم قرار گیرد و کانال‌هایی که محتوای آنها مورد اعتماد نیست و مخاطب نمی‌تواند به آنها اعتماد مورد نیاز را داشته باشد، بحث را دنبال کنیم.

خوراکیان ادامه داد: اینکه در آینده چه اقتضایی بیش بیاید و حمایت‌ها به چه صورت تقویت شود که صاحبان این گونه کانال‌ها تشویق شوند و جهت ثبت خود بیایند و یا در حد ضرورت تصمیم به اقدام سلبی یا اجرایی در این رابطه گرفته شود، موکول به آینده هست. ما فعلا از اقبال این کانال‌ها راضی هستیم و ثبت این کانال‌ها همچنان ادامه دارد.

سند جامع پیام‌رسان‌های اجتماعی مصوب در شورای عالی اینترنت در جلسات گوناگونی بررسی شد و نهایتا در نخستین جلسه امسال چند بندی که از آن باقی مانده بود، به تصویب نهایی رسیده است.

هدف، فرهنگ‌سازی و هدایت کانال‌هاست

وی خاطرنشان کرد: افراد در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تلاش هستند با فرهنگ‌سازی و هدایت و توجیه اینگونه افراد و مجموعه‌هایی که صاحبان این کانال‌ها هستند، کار در این حوزه به صورت قانون‌مند و شناسنامه‌دار صورت گیرد. اینکه کسی که محتوایی را در سطح گسترده در جامعه انتشار می‌دهد، شناخته‌شده باشد تا بتواند مسوولیت محتوایی را که منتشر می‌کند، بپذیرد.

معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی در پاسخ به ساماندهی کانال‌هایی که ادمینشان خارج از کشور هست، بیان کرد: غیر از این کانال‌ها در حال حاضر در دنیا رسانه‌های مختلفی فعال هستند که مخاطبان گوناگون از آنها استفاده می‌کنند. مساله مهم این است که جهت مردم مشخص باشد چه کانال‌هایی تحت ضوابط عمومی کشور فعالیت می‌کنند و می‌توانند مورد اعتماد واقع شوند و چه کانال‌هایی، کانال‌های ناشناس غیررسمی پراکنده هستند که احتمالا مطالبی که در آنها منتشر می‌شود رسمی و مبتنی بر مستندات و ضوابط نیست و ممکن است مطالب غیرمستندی در آنها باشد.

خوراکیان با اشاره به سند جامع پیام‌رسان‌های اجتماعی مصوب در شورای عالی اینترنت بیان کرد: این سند در جلسات گوناگونی بررسی شد و نهایتا در نخستین جلسه سال ۹۶ چند بندی که از آن باقی مانده بود، به تصویب نهایی رسید. بر اساس این سند، هم فعالیت پیام‌رسان‌های خارجی ساماندهی می‌شود و هم فعالیت‌ پیام‌رسان‌های داخلی مورد حمایت و تشویق قرار می‌گیرد. این پرسشها ممکن است سازماندهی‌شده‌تر، منظم‌تر و منسجم‌تر شود.

کانال‌هایی که در چارچوب قوانین حرکت می‌کنند، باید آشنا شوند

وی در ادامه خاطرنشان کرد: دنیا، دنیای ارتباطات و رسانه هست. بنابراین ممکن است رسانه‌هایی تحت عنوان کانال یا قالب‌های دیگر وجود داشته باشند که مطالبی را عرضه کنند. مهم این است که کسانی که در چارچوب نظام و کشور و مقررات و قوانین عمومی کشور فعالیت می‌کنند، جهت مردم شناخته‌شده و قابل تمیز باشند.

معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به سرعت بالای رشد کانال‌ها در خبر رسان تلگرام بیان کرد: آنچه وظیفه ما بوده، سیاست‌گذاری و مصوباتی است که دستگاه‌های مسئول بر اساس آن بتوانند کارهای خود را انجام دهند. اجرای این مصوبه به عهده مرکز ملی اینترنت نیست و وزارت‌ فرهنگ و ارشاد اسلامی و ارتباطات و فناوری اطلاعات وظایفی را دارند که باید بر اساس آن تلاش می‌کنند و ما باید از آنها زمانبندی بخواهیم.

خوراکیان ادامه داد: اصرار بر این است که با تصویب سند فعالیت پیام‌رسان در کشور، در آینده نزدیک با کمک این دو وزارت‌خانه و کارگروه‌هایی که در این دو سند دیده شده، هم در حوزه ضوابط اعطای مجوز پیام‌رسان‌ها و هم در حوزه ضوابط و شرایط انتشار محتوا و تبلیغات در این پیام‌رسان‌ها، شرایط منسجم‌تر و قانونمندتر و سلامت بیشتری را در محتوای کانال‌های پیام‌رسان‌های اجتماعی شاهد باشیم.

شناسنامه‌دار شدن ۹۰۰۰ کانال تلگرامی

برای هر دستگاه، وظیفه خاصی تعیین شده است است

معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی با بیان اینکه در این سند در حوزه‌های متفاوت تعیین وظیفه شده است هست، گفت: وظایف دستگاه‌ها در این سند به تفکیک دیده شده است هست. به عنوان نمونه در حوزه اعطای مجوز و حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی، در رابطه با اینکه دریافت مجوز از طریق پنجره واحد باشد، درخواست‌کنندگان مجوز نیاز به مراجعه به چندین دستگاه را نداشته باشند، وظایفی جهت وزارت ارتباطات مترتب شده است است.

وی ادامه داد: همچنین جهت وزارت ارشاد، راجع به ضوابط و شرایط انتشار محتوا و ضوابط تبلیغات در پیام‌رسان‌ها و حمایت از تولید محتوای بومی متناسب با فرهنگ اسلامی ایرانی وظایفی مشخص شده است هست. جهت صدا و سیما در حوزه آموزش و فرهنگ‌سازی وظایفی دیده شده، جهت قوه قضاییه در حوزه صیانت از حقوق شهروندی، حریم شخصی و امنیت عمومی و اعتمادسازی وظایفی دیده شده است و همین‌طور جهت سایر دستگاه‌ها در این سند جامع که تقسیم کار ملی هم در آن هست، وظایفی دیده شده است و البته تلاش می کنیم در وقت مناسب این مصوبات را هم به صورت جدی پیگیری کنیم.

انتهای پیام/

منبع:ایسنا

سند جامع پیام‌رسان‌های اجتماعی مصوب در شورای عالی اینترنت در جلسات گوناگونی بررسی شد و نهایتا در نخستین جلسه امسال چند بندی که از آن باقی مانده بود، به تصویب نهایی رسیده است.

کانال‌‎‎های تلگرامی شناسنامه‌دار می‎شوند

واژه های کلیدی: فضای مجازی | شناسنامه | تبلیغات | شناسنامه | دستگاه | کانال | فرهنگ | فعالیت | اعتماد

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو