افراد موفق کارهای متفاوت انجام نمی دهند، بلکه کارها را بگونه ای متفاوت انجام می دهند. (کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار اقتصادی » امضاء تفاهم‌نامه ترانزیت کالا بین ایران، ترکیه و قطر

امضاء تفاهم‌نامه ترانزیت کالا بین ایران، ترکیه و قطر

وزیر راه و شهرسازی کشورمان از امضاء تفاهم‌نامه ترانزیت کالا بین ایران، ترکیه و قطر خبر داد.

امضاء تفاهم‌نامه ترانزیت کالا بین ایران، ترکیه و قطر

به گزارش گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، عباس آخوندی در سفر به ترکیه و در دیدار با احمد ارسلان وزیر حمل و نقل و امور ارتباطات ترکیه در مورد بعضی از همکاری‌های آتی دو کشور به بحث و گفتگو پرداخت.

وزیر راه و شهرسازی گفت: نخستین عنوان مورد گفتگو مربوط به عبور ترانزیت ترکیه به سمت قطر بود که بخشی از این ترانزیت از کشور عزیزمان ایران می‌گذرد.

امضاء تفاهم‌نامه ترانزیت کالا بین ایران، ترکیه و قطر

آخوندی ادامه داد: پیش تر، قرار بود تا یادداشت تفاهم‌نامه‌ای سه جانبه بین ایران، ترکیه و قطر به امضا برسد که وزیر ترکیه اعلام کرده بود که از این عنوان مطلع نشده تا در قطر حضور یابد و به همین علت نیز مقرر شد تا طی هماهنگی‌های آتی این تفاهم نامه هرچه سریع تر به امضا برسد.

وزیر راه و شهرسازی کشورمان افزود: ترانزیت ترکیه به عراق عنوان دیگری بود که روی آن بحث شد. تا پیش از این بخشی از ترانزیت ترکیه از کردستان عراق انجام می‌شد و همتای ترکیه‌ای در این دیدار، اظهار علاقمندی کرد تا بخش‌هایی از این ترانزیت در آینده از طریق کشور عزیزمان ایران صورت گیرد.

آخوندی همچنین بحث در مورد پرسشها رانندگان ایرانی گفت: قرار شد تا بعضی از رانندگان ایرانی که در ترکیه بر اثر عملیات تروریستی و شبه‌تروریستی صدمه دیده اند و دادگاه این کشور به نفع آن ها حکم صادر کرده است هرچه سریع تر خسارات آنها از سوی طرف ترکیه ای پرداخت شود.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: همچنین عنوان معطل بودن رانندگان ایرانی جهت انجام بعضی از آزمایشات در گمرک نیز مورد بحث قرار گرفت. هم اکنون در بعضی از مبادی ورودی آن کشور، آزمایشگاه قرنطینه و غیرقرنطینه در گمرک نیست لذا رانندگان ایرانی که بار به ترکیه می برند جهت انجام آزمایشات ناچارند تا چندین روز در گمرک آن کشور معطل شوند لذا مقرر شد تا به دستور دولت ترکیه، هرچه سریع تر آزمایشگاه ها در گمرک مستقر شوند تا رانندگان ایرانی با پرسشها کمتری روبه رو شوند.

وزیر راه و شهرسازی کشورمان از امضاء تفاهم‌نامه ترانزیت کالا بین ایران، ترکیه و قطر خبر داد.

تشکیل کمیته حمل و نقل کشور عزیزمان ایران و ترکیه

آخوندی همچنین از دستور سریع جهت تشکیل کمیته حمل و نقل کارشناسی جاده‌ای بین کشور عزیزمان ایران و ترکیه خبر داد و گفت: قرار شد هرچه سریعتر کمیته حمل و نقل کارشناسی جاده‌ای را بین کشور عزیزمان ایران و ترکیه تشکیل دهیم تا تمام پرسشها فی مابین را پیگیری و در نخستین وقت در سطح وزرای دو کشور کشور عزیزمان ایران و ترکیه نشست داشته باشیم.

وزیر راه و شهرسازی فعال‌شدن قطار مسافری کشور عزیزمان ایران به ترکیه را از دیگر مباحث مورد بحث با همتای ترکیه‌ای خود برشمرد و افزود: در بحث حمل و نقل توصیه دیگری که ما تعقیب می‌کردیم یکی بحث فعال شدن قطار مسافری کشور عزیزمان ایران به ترکیه بود که قرار شد هرچه سریعتر ترک ها آن را فعال کنند. لیکن اعلام کرده بودند به علت مسئله امنیتی امکان تردد نیست.

آخوندی ادامه داد: از آنجاییکه از جهت فیزیکی خط ریل کشور عزیزمان ایران متصل هست، قرار شد خط ریل کشور عزیزمان ایران از طریق مرز رازی- کاپی‌کوی هرچه سریعتر از سوی کشور ترکیه بررسی و نتیجه به کشور عزیزمان ایران اطلاع داده شود تا هرچه سریعتر این خط را فعال کنیم.

وی همچنین گفت: اتصال خط آهن کشور عزیزمان ایران از طریق مرز بازرگان به شهر کارس ترکیه از دیگر مباحث مورد بحث بود که ترکیه علاقمند بود که این‌کار با نقشه‌بان هم به نحوی به صورت یک جانبه باشد قرار شد نقشه موردنظر خود را به ما بدهند تا ما در این مورد بررسی کنیم و اظهار نظر رسمی به آنها ارایه دهیم.

گفتنی هست، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی کشورمان به همراه اسحاق جهانگیری معاون اول مدیر جمهوری به منظور دیدار و مشورت با مقامات بلندپایه ترکیه و شرکت در نهمین اجلاس سران شرکت همکاری اقتصادی دی ۸ وارد آن کشور شده است است.

امضاء تفاهم‌نامه ترانزیت کالا بین ایران، ترکیه و قطر

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: عباس آخوندی | شهرسازی | ایرانی | ترکیه | ایران | آخوندی | ترانزیت | تفاهم نامه

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو