آسمان برای گرفتن ماه تله نمی گذارد، آزادی خود ماه است كه او را پایبند می كند.
خوش آمدید - امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار جامعه و عمومی » زمین لرزه هیچ ارتباطی با فناوری هارپ ندارد ولی . . .

زمین لرزه هیچ ارتباطی با فناوری هارپ ندارد ولی . . .

یک استاد دانشکده علوم زمین دانشگاه شهید بهشتی ضمن اشاره به آثار زیست محیطی که زمین لرزه می‌تواند در پی داشته باشد از جمله آلودگی هوا و آب گفت: فناوری “هارپ” هیچ ارتباطی با زمین لرزه ندارد.

زمین لرزه هیچ ارتباطی با فناوری هارپ ندارد ولی . . .

یک استاد دانشکده علوم زمین دانشگاه شهید بهشتی ضمن اشاره به آثار زیست محیطی که زمین لرزه می تواند در پی داشته باشد از جمله آلودگی هوا و آب گفت: فناوری “هارپ” هیچ ارتباطی با زمین لرزه ندارد.

زمین لرزه یکی از عوامل گرم شدن کره ی زمین است

دکتر محمد یزدی در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: تخریب های زیست محیطی دو منشأ زمین زاد و انسان زاد دارند که یکی از بزرگترین عوامل تخریب های زمین زاد زلزله هست. زمین لرزه علاوه بر آنکه به ساختار زمین آسیب می رساند باعث شکاف آن نیز می شود که این شکاف ممکن است گاز متان موجود در بعضی مناطق را آزاد کند.

عبارات مهم : مصالح ساختمانی – آلودگی هوا
وی ادامه داد: علاوه بر گاز متان، گاز رادون نیز بر اثر زمین لرزه آزاد می شود که هر دوی این گازها آلوده کننده محیط زیست هستند، همچنین بر اساس یک نظریه تازه زلزله های بزرگ که باعث شکاف زمین می شوند توانایی این را دارند که میزان CO2 موجود در فضا را زیاد کردن دهد. بر اساس بعضی از فرضیات یکی از عواملی که باعث گرم شدن کره زمین نسبت به سال های قبل شده است زمین لرزه های بزرگ و شکاف های ایجاد شده است در زمین است.

آیا زمین لرزه باعث زیاد کردن آلودگی هوا در غرب کشور می شود؟

این استاد دانشکده علوم زمین دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه زمین لزره باعث زیاد کردن گاز در مناطقی شده است که صنعتی نیستند CO2، گفت: زیاد کردن آلودگی هوا در یک منطقه بر اثر زلزله بستگی به سنگ بستر آن مکان دارد. در اکثر نقاط زمین به خاص مکان هایی که سنگ های رسوبی دارند گاز متان همراه با CO2 در خاک محبوس شده است هست. هنگام زمین لرزه این گازها آزاد می شوند ولی به نظر می رسد که حجم آن در حدی نیست که باعث آلودگی بیش از حد هوا و نگرانی در این باره شود. البته خوشبختانه در غرب کشور تراکم صنعتی زیاد نیست و به همین علت زلزله در آن مناطق نمی تواند شدت یافتن کننده آلودگی هوا باشد.

تاکید بر ارزیابی کیفیت آب مناطق زلزله زده

دکتر یزدی افزود: بر اثر شکستگی زمین بعد از زمین لرزه، ریزش کوه و لغزش زمین اتفاق می افتد که این دو نیز باعث تخریب محیط زیست و عوض کردن جهت حرکت آب های زیرزمینی می شوند، همچنین ممکن است که جهت مسیر چشمه ها عوض شده است و بعضی چشمه ها خشک شوند و یا در بعضی محل ها که پیش از زمین لرزه چشمه ای وجود نداشته بروز و ظهور پیدا کند.

این استاد دانشکده علوم زمین دانشگاه شهید بهشتی در پاسخ به این پرسش که آیا زمین لرزه باعث آلودگی آب های زیرزمینی می شود یا خیر توضیح داد: همامطور که در مناطق زلزله زده مشاهده شد در مراحل اولیه بعد از زمین لرزه، آب کدر می شود آیا که میزان مواد جامد معلق در آب زیاد کردن پیدا می کند، همچنین مسیر آب عوض کردن پیدا کرده و آب همراه خود خاک و گل را جابجا می کند که به دنبال آن میزان آلودگی آب زیاد کردن پیدا می کند. بنابراین توصیه من به مسئولان شرکت حفاظت محیط زیست این است که گروهی از طرف این شرکت مسئول ارزیابی کیفیت آب مناطق زلزله زده شوند و بررسی کنند که حرکت آب های زیرزمینی در این مناطق چه تغییراتی پیدا کرده و چه موادی ممکن است به آب مناطق زلزله زده اضافه شده است باشد.

وی در ادامه ضمن اشاره به اینکه یکی از اثرات مخرب زلزله تخریب چشم انداز طبیعی هست، گفت: سیمای طبیعی یک منطقه بعد از زمین لرزه به شدت آسیب می بیند که بعد از سپری شدن دوره ی بحران باید جهت بازسازی آن چاره ای اندیشید.

تاکید بر مدیریت صحیح پسماندهای ساختمانی

این استاد دانشکده علوم زمین دانشگاه شهید بهشتی با تاکید بر اینکه مورد نیاز است جهت نحوه مدیریت پسماندهای زلزله راه حلی پیدا کرد، تصریح کرد: پسماندهای ساختمانی در آن مناطق باید به نحوی مدیریت شوند که در مسیر سیلاب نباشند. آیا که هنگام سیل مصالح ساختمانی شسته می شوند و به رودخانه ها می ریزند. بنابراین این مصالح باید بعد از مکان یابی انتقال یافته و دپو شوند. همچنین اگر امکان آن وجود داشته باشد می توان بعضی از این مصالح را تبدیل به مواد اولیه مانند شن و ماسه و خاک کرد. در پسماندهای ساختمانی مناطق زلزله زده فلزاتی وجود دارد که در اثر باران انحلال پیدا کرده و تبدیل به شیرابه هایی با فلزات سنگین می شوند که می تواند در آینده به دامداری، کشاورزی و باغداری منطقه آسیب بزند. بنابراین مدیریت این موارد از اهمیت زیادی برخوردار است.

دکتر یزدی در ادامه بر مدیریت لاشه دام و احشام در مناطق زلزله زده نیز تاکید کرد و گفت: جهت حفظ سلامت و بهداشت محیط دستگاه های مربوطه باید لاشه احشام را نیز از منطقه دور کرده و با روشی درست امحا کنند.

زمین لرزه ارتباطی با امواج پارازیت ندارد

وی در آخر با اشاره به شایعات مطرح شده است مبنی بر وقوع زلزله در اثر فناوری هارپ گفت: گرچه فناوری هارپ، فناوری قدرتمندی است که جهت سیگنال های مخابراتی و هواشناسی کاربرد دارد، ولی تاکنون هیچ گزارش علمی مستندی مبنی بر اینکه بتوان با فناوری هارپ زمین را با این قدرت لرزاند وجود ندارد و چنین مسئله ای از نظر علمی تا کنون ثابت نشده است.

زمین لرزه هیچ ارتباطی با فناوری هارپ ندارد ولی . . .

گردآوری: گروه خبر سيمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir

واژه های کلیدی: مصالح ساختمانی | آلودگی هوا | دانشگاه | دانشکده | مدیریت | فناوری | آلودگی | زلزله

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو