آسمان برای گرفتن ماه تله نمی گذارد، آزادی خود ماه است كه او را پایبند می كند.
خوش آمدید - امروز : چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » نحوه استفاده از ماینوکسیدیل

نحوه استفاده از ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل به صورت یک داروی خوراکی جهت درمان فشار خون مورد استفاده قرار داده شد که بعد از گذشتن مدت زمانی از مصرف دارو به

نحوه استفاده از ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل به صورت یک داروی خوراکی جهت درمان فشار خون مورد استفاده قرار داده شد که بعد از گذشتن مدت زمانی از مصرف دارو به وسیله بیماران، عوارضی جانبی در آنها بروز کرد که از آن جمله می توان به زیاد کردن رشد مو و رویش موی زائد اشاره کرد. بعد از آن پزشکان، ماینوکسیدیل را جهت درمان ریزش مو البته در غلظتی بسیار کمتر تجویز کردند.

نحوه استفاده از ماینوکسیدیل

ماينوکسيديل به صورت محلول و کف (Foam) براي کمک به افزايش رشد موها و درمان ريزش مو با الگوهاي مردانه و خانمانه استفاده مي شود. اين دارو براي برطرف طاسی در قسمت جلوي سر يا درمان عقب کشيدگي خط رويش مو در پيشاني مردان، قابل استفاده نيست. همچنين ماينوکسيديل به صورت کف و محلول ۲ درصد براي افزايش رشد مو در زن هايي که موی کم پشت دارند، مورد استفاده قرار مي گيرد.

آماده سازی سر قبل از مصرف ماینوکسیدیل

قبل از اینکه ماینوکسیدیل را بر روی پوست سر خود بزنید، باید از تمیز بودن پوست سر اطمینان حاصل کنید. اگر تازه سر خود را تمیز کرده اید، اجازه دهید که پوست سر کاملا خشک شود و بعد از ماینوکسیدیل استفاده کنید.

روش مصرف ماینوکسیدیل

۱- یک یا دو مرتبه در یک روز، هر بار یک سی سی یا ۱۵ قطره روی پوست سر خشک با قطره چکان ریخته شود و جهت توزیع         بهتر کمی ماساژ داده شود.

۲- در مورد ماینوکسیدیل هایی که حالت اسپری دارند هر بار باید ۷ پاف استفاده شود.

ماینوکسیدیل به صورت یک داروی خوراکی جهت درمان فشار خون مورد استفاده قرار داده شد که بعد از گذشتن مدت زمانی از مصرف دارو به

۳- یک ساعت وقت جهت جذب ماینوکسیدیل مورد نیاز است.

۴- اگر در این مدت موها دوباره خیس شد، باید ماینوکسیدیل را دوباره تجدید کرد بعد از یک ساعت میتوان حمام کرد.

    البته دوش گرفتن بعد از استفاده ازماینوکسیدیل الزامی نیست.

خارش سر بعد از استفاده از ماینوکسیدیل

برخی از بیماران بدنبال مصرف ماینوکسیدیل دچار خارش سر می شوند. معمولاً این افراد به ماده پروپیلن گلیکول که درون محلول ماینوکسیدیل وجوددارد آلرژی دارند. بهتر است این بیماران از فراورده های ماینوکسیدیل بدون پروپیلن گلیکول ماینوکسیدیل مثل “فوم روگین” استفاده نمایند. البته گاهی عوض کردن نوع ماینوکسیدیل یا درصد آن باعث اصلاح خارش می شود.

نحوه استفاده از ماینوکسیدیل

پرموئی صورت بعد از استفاده از ماینوکسیدیل

پرمو شدن صورت زن ها بعد از استفاده از ماینوکسیدیل عارضه ای مرسوم است که در زیاد مواقع بعد از گذشت مدتی برطرف خواهد شد.

مراقبت بعد از درمان با ماینوکسیدیل

دست ها و سایر نقاط بدن که بیمار به دنبال رویش مو بر روی آن ها نیست، مورد نیاز است بلافاصله بعد از تماس با محلول موضعی ماینوکسیدیل شستشو داده شوند.

در ادامه مورد نیاز است محلول ماینوکسیدیل در معرض هوا خشک شده است و قبل از استفاده از پوشش بر روی سر، به سر کردن کلاه، یا رفتن به رختخواب، دارو به مدت یک تا چهار ساعت روی سر باقی بماند.

علاوه بر این همواره امکان دارد به خاطر انجام این فعالیت ها دارو از روی سر به لباس یا بالش انتقال یافته شده است و از این طریق در معرض سایر نقاط بدن که نیازی به رویش مو بر روی آن ها نیست، قرار گیرد.

ماینوکسیدیل به صورت یک داروی خوراکی جهت درمان فشار خون مورد استفاده قرار داده شد که بعد از گذشتن مدت زمانی از مصرف دارو به

علاوه بر این نباید از سشوار یا سایر روش های خشک کردن سریع مو در وقت مصرف دارو استفاده شود، لیکن انجام این کار باعث ایجاد اختلال در جذب دارو به وسیله پوست خواهد شد.

به این ترتیب افرادی که از این دارو استفاده می کنند نباید سر خود را به مدت حداقل ۱ ساعت بعد از مصرف این دارو شستشو دهند.

در حین استفاده از ماینوکسیدیل پوستتان را از آفتاب محافظت کنید و از مواجهه غیر مهم با آفتاب بپرهیزید و از کلاه عینک آفتابی و ضد آفتاب استفاده کنید. لیکن ماینوکسیدیل ممکن است پوست را در برابر آفتاب حساس کند.

نحوه استفاده از ماینوکسیدیل

سوالات مرسوم در مورد استفاده از ماینوکسیدیل

چه غلظتی از ماینوکسیدیل در مردها و خانمها قابل استفاده است؟

سازمان غذا و داروی آمریکا ماینوکسیدیل ۲% را جهت خانمها، ۵% را جهت مردها تائید کرده هست. ولی باتشخیص پژشک میتوان ۵% را جهت خانمها نیز استفاده نمود.

چه موقع میتوان در مورد اثر بخش بودن آن قضاوت کرد؟

در مورد مصرف ماینوکسیدیل در درمان ریزش مو باید خیلی صبور بود. ماینوکسیدیل در ماه اول مصرف ریزش را شدت یافتن میکند و همین امر باعث میشود که بسیاری از افراد درمان را قطع کنند. مورد نیاز است که درمان مینوکسیدیل ادامه یابد تا به تدریج ریزش مو کم شود. اوج اثر ماینوکسیدیل ۶ تا ۱۲ هفته بعد از مصرف ماینوکسیدیل ظاهر میشود. اگرچه ممکن است اثرات مثبت آن خیلی سریعتر شروع شود.

اگر یک نوبت از دارو به موقع مصرف نشود یا فراموش شود، چه اتفاقی می افتد؟

اگر وقت استفاده از داروی ماینوکسیدیل را فراموش کردید، بلافاصله بعد از آنکه به خاطر آوردید، دارو را مصرف کنید و اگر به وقت مصرف نوبت بعدی نزدیک شده است اید، از دوز فراموش شده است صرف نظر کنید و همان دوز بعدی را طبق برنامه استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که هرگز نباید جهت جبران دوز فراموش شده، داروی بیشتری را در نوبت بعدي استفاده کنید.

مصرف ماینوکسیدیل بیش از مقدار تجویز شده

اگر ماینوکسیدیل به میزان بسیار بیشتری استفاده شود، حتما باید به اورژانس مراجعه کنید لیکن استفاده بیش از میزان تجویز شده، می تواند سر گیجه و ضعف شدید را جهت شما به همراه داشته باشد.

در وقت مصرف دارو چه کارهایی را نباید انجام دهم؟

در صورتیکه در حالت نشسته یا خوابیده از ماینوکسیدیل استفاده کردید، به طور ناگهانی از جای خود بلند نشوید. با این کار احتمال ایجاد سرگیجه در شما شدت می گیرد. بعد از استفاده از ماینوکسیدیل به آرامی از جای خود بلند شوید.

هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.

مقاله های مرتبط:


حساسیت به ماینوکسیدیل و درمان آن

علت زیاد کردن ریزش مو با مصرف داروی لوسیون ماینوکسیدیل

عوارض ماینوکسیدیل | کم کردن توانایی جنسی

واژه های کلیدی: درمان فشار خون | درمان ریزش مو | عینک آفتابی | ضد آفتاب | استفاده | استفاده | آفتاب | خانمها

نحوه استفاده از ماینوکسیدیل

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو