آیا می پنداری که جسم کوچکی هستی ؟ولی درون تو جهان بزرگی نهفته است.(امام علی علیه السلام)
خوش آمدید - امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶
A
خانه » سبک زندگی » مسائل زناشویی » شوهرم مدام از من ایراد می گیرد چکار کنم؟؟

شوهرم مدام از من ایراد می گیرد چکار کنم؟؟

شوهرم مدام از من ایراد می گیرد چکار کنم؟؟

 

یکی از عمده سوالاتی که این روزها از طرف زنان و مردان مطرح می شود بحث ایراد گرفتن افراطی است در این متن نمونه ای را مطرح می کنیم.

گل پژمرده با شوهری که مرتب به من ایراد می‌گیرد چکار کنم؟

شوهرم مدام از من ایراد می گیرد چکار کنم؟؟

به گزارش سرویس فرهنگی جام نیـوز، یکی از عمده سوالاتی که این روزها از طرف زنان و مردان مطرح می شود بحث ایراد گرفتن افراطی است در این متن نمونه ای را مطرح می کنیم:

سلام، متاسفانه شوهرم مرتب به من ایراد می‌گیرد، باید چه رفتاری با او داشته باشم؟

 

پاسخ

دلایل متعددی می‌توانند زمینه ساز این رفتار باشند. مثلا:
اگر این ایراد و اشکالی که همسرتان به شما می‌گیرد، تنها نسبت به کارهای شماست، می‌تواند نشان دهنده این باشد که در روابط میان شما و او اشکالی وجود دارد، لذا بهتر است در رفتارها و برخوردهای خودتان یک بازنگری کنید و اگر احیانا خطایی در رفتار یا کار خود دیدید، آن را اصلاح كنید تا زمینه اصلاح ایشان هم فراهم شود.

 

امّا اگر نقص و اشکالی در کلام و رفتار خودتان مشاهده نکردید، نه تنها از هرگونه گفتار و رفتار خراب کننده ارتباط خودداری کنید؛ بلکه سعی کنید در صدد اصلاح روابط میان خود و ایشان باشید.

 

از طرفی، افرادی که از اضطراب فکری رنج می‌برند، شخصیتی ایرادگیر و دشوار پیدا می‌کنند. ممکن است کمبودهای عاطفی ایشان سبب این رفتار گردیده باشد. مثلا؛ وقتی شوهرشما نتواند در منزل به عنوان یک همسر و پدر موفق دیده شود، رفتارهای جبرانی؛ مانند اشکال تراشی و ایرادگیری در او تشدید می‌شود.

 

گاهی هم استرس‌های ناشی از مسائل اقتصادی، شغلی، ارتباط با همکاران یا کاستی‌های فردی مانند؛ کمرویی، اعتماد به نفس پایین و مانند آن، این رفتار را سبب می‌شوند.

 

شما می‌توانید با تکریم شخصیت ایشان و افزایش میزان تقدیر از تلاش‌های مثبتی که شوهرتان در زندگی انجام می‌دهند، به بهبود این روحیه کمک کنید. همچنین می‌توانید با کاستن از سرزنش و ایراد گرفتن خودتان، سهم زیادی در حذف این رفتار داشته باشید.

 

به همین منظور، نسبت به حرف‌ها و اشکالات تکراری و بدون کنترل شوهرتان واکنش نشان ندهید و تلاش کنید با آرامش از مسأله عبور کنید.
پیغمبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) فرمود: «مَا اصطَحَبَ اثنَانِ إلّا کَانَ أعظَمُهُما أجراً وَ أحَبُّهُما إلَی اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ أرفَقَهُما بِصَاحِبِه؛ هیچ دو نفری با هم مصاحبت و زندگی نکردند مگر این که یک نفر از آن دو نفر پیش خدا محبوب تر است، آن محبوب تر کیست! آن که با همنشینش رفیق‌تر و نرم خوتر باشد و بیشتر مراعات و مدارا کند.»[۱]

 

بهتر است در شرایطی که همسرتان روحیه بهتری دارند، احساس خود را مطرح کنید و بیان احساس را جایگزین اعتراض نمایید.
مثلا؛ هنگامیکه شوهرتان کار خوبی در حق شما انجام داد، از او تشکر کنید و بعد، از او با ملایمت و به دور از تنش و در فضای آرام و صمیمی، با بیان نقاط مثبت او و اینکه خوشحال هستید که در کنارش هستید، از او سوال کنید که همسرعزیزم، چه احساسی داری وقتی که من از کارهای خوب تو تشکر می‌کنم؟ بدون شک، جواب ایشان احساس رضایت است. در ادامه شما می‌توانید بگویید همانگونه که شما از قدردانی خوشحال می‌شوید، من هم زمانی که کار خوبی را انجام می‌دهم، نیازمند قدردانی هستم.
این نکته نیز ضروری است که نباید تعریف و تمجیدهای شما از همسرتان، جنبه تصنعی داشته باشد؛ بلکه واقعا برای بهبود روابطتان، از صمیم قلب و علاقه به او ابراز علاقه کنید.

همچنین اگر تغییر رویه شما، تغییری در او ایجاد نکرد، بهتر است در صورت امکان ایشان را برای کمک گرفتن از متخصص مانند روانشناس یا مشاور خانواده متقاعد کنید، که در آن صورت نتایج مطمئن‌تری بدست خواهید آورد.

 

شوهرم مدام از من ایراد می گیرد چکار کنم؟؟

منبع:
[۱]. اصول کافی، ج۲، ص

۱۲۰

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو