هنر ما را به گونه اي رويايي از درد هستي رها مي سازد.
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » چه کسانی مستعد مبتلا شدن به سرطان بیضه هستند؟

چه کسانی مستعد مبتلا شدن به سرطان بیضه هستند؟

سرطان بیضه، از سرطان‌های نسبتا مرسوم در مردان است و از هر ۲۵۰ مرد،‌ یک نفر در طول زندگی مبتلا به این سرطان می‌شود. خوشبختانه این سرطان، ازجمله

چه کسانی مستعد مبتلا شدن به سرطان بیضه هستند؟

سرطان بیضه، از سرطان‌های نسبتا مرسوم در مردان است و از هر ۲۵۰ مرد،‌ یک نفر در طول زندگی مبتلا به این سرطان می‌شود. خوشبختانه این سرطان، ازجمله سرطان‌هایی است که درمان‌های مؤثر جهت آن وجود دارد

سرطان بیضه، علائم و افراد مستعد به ابتلا

سرطان بیضه معمولا مردان جوان را گرفتار می‌کند، طوری که حداکثر شیوع سنی آن بین ۲۰ تا ۴۰ سالگی است. این در حالی است که سرطان بیضه بندرت قبل از ۱۵ سالگی ایجاد می‌شود، ولی انواعی از سرطان بیضه وجود دارد که حتی در شیرخواران دیده می‌شود. خوشبختانه این سرطان، ازجمله سرطان‌هایی است که درمان‌های مؤثر جهت آن وجود دارد.

چه کسانی مستعد مبتلا شدن به سرطان بیضه هستند؟

شناسایی شایع‌ترین نشانه های سرطان بیضه

شایع‌ترین علامت سرطان بیضه، وجود یک توده بدون درد داخل نسج بیضه هست؛ به عنوان نمونه بیمار توده سفتی به اندازه فندق داخل بیضه لمس می‌کند. تقریبا ۹۹ درصد توده‌های سفت در داخل نسج بیضه سرطان هست. بنابراین هر توده داخل نسج بیضه سرطان هست، مگر این که خلاف آن ثابت شود. بیمار نباید به علت خجالت کشیدن از مراجعه به دکتر پرهیز کند. به همه مردها توصیه می‌شود، هر چند وقت یکبار بیضه‌های خود را بدقت لمس و در صورت مشاهده هر گونه توده داخل نسج بیضه بلافاصله به دکتر مراجعه کنند. این عنوان بخصوص در افرادی صدق می‌کند که دارای عوامل خطرآفرین جهت سرطان بیضه هستند.

این افراد، خطر را جدی بگیرند

به طور کلی، سه عامل خطرآفرین جهت مبتلا شدن به سرطان بیضه وجود دارد. مهم‌‌ترین عاملی که خطر مبتلا شدن به سرطان بیضه در مردان را زیاد می‌کند، بیضه‌های کم کردن نکرده است، ولی به طور خلاصه در عده‌ای از نوزادان پسر، موقع تولد یک یا هر دو بیضه در محل طبیعی خود که همان کیسه بیضه هست، قرار ندارد. اگر این بیضه‌ها تا آخر سال اول زندگی در محل طبیعی خود قرار نگیرند،‌ باید با عمل جراحی،‌ آن را در محل طبیعی خود قرار داد. قرار دادن بیضه در محل طبیعی قبل از یک سالگی، هم باعث کمک به اصلاح پتانسیل باروری در سن بعد از بلوغ می‌شود و هم این که بیضه از داخل شکم پایین آورده می‌شود و در محلی قرار می‌گیرد که براحتی قابل معاینه باشد.

سرطان بیضه، از سرطان‌های نسبتا مرسوم در مردان است و از هر ۲۵۰ مرد،‌ یک نفر در طول زندگی مبتلا به این سرطان می‌شود. خوشبختانه این سرطان، ازجمله

توجه داشته باشید، پایین آوردن بیضه کم کردن نکرده، از خطر ایجاد سرطان بیضه در آینده نمی‌کاهد، طوری که خطر ایجاد سرطان بیضه در فردی که دارای یک بیضه کم کردن نکرده باشد، ۱۵ تا ۳۰ برابر افراد عادی هست. این گونه افراد باید بدقت تحت نظر باشند. این خطر آن‌قدر زیاد است که اگر مردی بعد از سن بلوغ جهت عمل جراحی بیضه کم کردن نکرده مراجعه کند، ترجیح می‌دهیم بیضه به طور کامل در آورده شود.

دومین عاملی که احتمال مبتلا شدن به سرطان بیضه را زیاد می‌کند، تحلیل رفتن بیضه به هر علت هست. یکی از علل شایع، عفونت شدید به دنبال مبتلا شدن به اوریون است.

عامل بعدی که خطر مبتلا شدن به سرطان بیضه را زیاد می‌کند، وارد شدن ضربات شدید به بیضه‌هاست.

دکتر محمدرضا صفری‌نژاد، جراح و متخصص بیماری‌های کلیه و مجاری ادراری

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: drsafarinejad.net

چه کسانی مستعد مبتلا شدن به سرطان بیضه هستند؟

واژه های کلیدی: نشانه های سرطان | عمل جراحی | مبتلا شدن | عمل جراحی | بیماری | مردان | طبیعی | سلامت | زندگی | جراحی

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو