کارتان را آغاز کنید، توانایی انجامش بدنبال می آید. (کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » عادت های بدی که استعداد های شما را از بین می برند

عادت های بدی که استعداد های شما را از بین می برند

حذف عادت های بد و رسیدن به عالی ترین حالت موجود از خودمان، یک سفر هست. یک پروسه هست.  این چیزی‌ست که همه ما خواستارش هستیم صرف نظر

عادت های بدی که استعداد های شما را از بین می برند

حذف عادت های بد و رسیدن به عالی ترین حالت موجود از خودمان، یک سفر هست. یک پروسه هست. این چیزی‌ست که همه ما خواستارش هستیم صرف نظر از اینکه متوجه باشیم آیا این خواسته را داریم یا نه

ترک عادت های بد

به احتمال، شما هم با نظریه هرم سلسله‌ مراتب نیازهای مازلو آشنا هستید. به اعتقاد مازلو نیازهای آدمی از یک سلسله‌مراتب برخوردارند، بدین ترتیب که واکنش‌ها افراد در لحظات خاص، تحت تأثیر شدیدترین نیاز آن لحظه، قرار می‌گیرد. هنگامی که ارضای نیازها شروع شده است و برآورده می شود، تغییری که در انگیزش فرد رخ خواهد داد بدین گونه است که، به جای نیازهای قبلی، سطح دیگری از نیاز، اهمیت یافته و محرک واکنش‌ها خواهد شد. نیازها به همین ترتیب تا آخر سلسله‌مراتب نیازها، اوج گرفته و بعد از ارضاء هر یک از نیازها، آن نیاز فروکش کرده و نوبت را به نیاز بعد از خود می‌سپارد، تا در نهایت که انسان به مرحله خودشکوفایی می رسد.

عادت های بدی که استعداد های شما را از بین می برند

طبق نظریه آبراهام مزلو، انسانها هنگامی که به جایگاه خودشکوفایی می‌رسند، دارای خصوصیات زیر خواهند بود:

– پذیرش کامل خود

– نترسیدن از هرگونه ریسکی و گام برداشتن در مسیرهای ناشناخته

– شاکر بودن و لذت بردن در هر لحظه از زندگی

حذف عادت های بد و رسیدن به عالی ترین حالت موجود از خودمان، یک سفر هست. یک پروسه هست.  این چیزی‌ست که همه ما خواستارش هستیم صرف نظر

– داشتن انگیزه جهت رشد و توسعه

– توانایی در داشتن روابط عمیق و با مفهوم

البته باید توجه داشت که برآورده شدن نیاز های اساسی انسان الزاما به معنی رسیدن به مرحله خود شکوفایی نیست، بلکه ارضاء و برطرف نیاز های اولیه شرط مورد نیاز جهت خود شکوفایی است و لی کافی نیست. ترک بسیار از عادت های بد جهت رسیدن به این جایگاه مورد نیاز بوده و به همت و تلاش بسیاری نیاز دارد، ولی قطعا شدنی است.

برخی از موارد هستند که شانس شما را جهت رسیدن به این جایگاه را خدشه دار می‌کنند. بعنوان مثال بعضی عادت های بد که در زیر ذکر شده، از جمله کارهایی هستند که اگر ترک نکنید، باعث می‌شوند نتوانید به آنچه می‌خواهید برسید.

عادت های بدی که استعداد های شما را از بین می برند

ارجحیت دادن دیگران به خودتان

تصور کنید که امروز سرکار نمی‌روید و برنامه ریزی کرده‌اید که کمی ریلکس کنید یا سرگرمی داشته باشید یا کارهایی که دوست دارید انجام دهید. ولی یک تماس تلفنی دریافت می‌کنید : ” میتونی امروز به جای من بیای سر کار؟ می‌دونم واسه خودت کار داری ولی واقعا نیاز دارم که یه نفر از فرزند م مواظبت کنه”. یا جمله هایی از این دست…

انسانی که جهت وقت خودش اهمیت قائل نباشد، آیا می‌تواند جهت وقت دیگران ارزش قائل باشد؟ قطعا کمک به دیگران امری پسندیده است ولی غفلت از نیازها و خواسته های خودمان از جمله عادت های معیوب است که مانع رسیدن شما به جایگاهی می‌شود که می‌خواهید به آن دست یابید.

اگر از آن دسته آدمهایی هستید که هرگز نمی‌تواند به دیگران (( نه )) بگوید، بهتر است چند علت زیر را در نظر داشته باشید.

حذف عادت های بد و رسیدن به عالی ترین حالت موجود از خودمان، یک سفر هست. یک پروسه هست.  این چیزی‌ست که همه ما خواستارش هستیم صرف نظر

– شاید می‌ترسید از اینکه دیگران دوستتان نداشته باشید.

– شاید از اینکه جهت خودتان کاری انجام دهید احساس گناه می‌کنید.

– شاید از اینکه تنها شوید احساس خوبی ندارید.

– شاید پی به ارزش وقت خودتان نبرده اید.

عادت های بدی که استعداد های شما را از بین می برند

– شاید به خواسته های دیگران زیاد اولویت می‌دهید تا به خواسته های خودتان.

زمان گذاشتن جهت خودتان، بدون شک بسیار حیاتی هست، اگر می‌خواهید در مسیر رشد و توسعه قرار گیرید. از اینکه بگویید (( نه)) نترسید اینکار شما را آدم بدی نمی‌سازد.

دچار وحشت شدن و نادیده گرفتن خود

نادیده گرفتن یا سانسور خواسته‎های خود، به این معناست که مانع خودتان جهت رسیدن به آنچه واقعا می‌خواهید می‌شوید. و این مورد از ترس، ناشی می‌شود. وحشت اینکه نکند نادان به نظر برسم؟ یا دیگران مثل دوستان یا والدین یا همسرم در موردم چه فکرکنند؟ بعد نباید چیزی بگویم.

ترس از نقد دیگران، دلیلی‌ست جهت نگفتن خواسته هایتان. ولی خیلی ها نیز از این می‌ترسند چون بارها از اینکه با دیگران یکرنگ بوده اند و ضرر کرده‌اند. جهت غلبه بر چنین حالتی، تلاش کنید آنچه می‌خواهید را در یک دفترچه بنویسید. هر آنچه می‌خواهید را بنوسید و اصلا مهم نیست چقدر عجیب غریب یا شرم آور، به نظر برسد. اگر این عادت را تکرار کنید، متوجه خواهید شد که در آینده ای نزدیک تا چه حد با خودتان صادق خواهید شد و به این ترتیب است که می‌توان به جایگاه انسان ارزشمند-برتر رسید.

هماهنگ شدن با بقیه علی رقم میل باطنی

رسیدن به جایگاه خودشکوفایی به این معنا نیست که هر لحظه با همه‌ی اطرافیان خود موافقت کنید. ممکن است به وسیله خیلی ها مورد دوست داشتن قرار نگیرید که اشکالی ندارد. ولی تلاش و تقلا کردن جهت اینکه به هر زحمتی خوتان را با دیگران هماهنگ کنید باعث می‌شود نتوانید انسان منحصر به فردی باشید، احساس تقلبی بودن به شما دست می‌دهد و خوش حالی را از شما می‌گیرد.

با برداشتن قدم های زیر، به خودتان کمک کنید

– نسبت به ارزش های خود پایبند باشید.

– قبل از اینکه کاری را انجام دهید، فکر کنید و اگر احساس خوبی در مورد آن ندارید، انجامش ندهید.

– اگر کسی به شما بگوید نمی‌توانی این کار را انجام دهی، شما تسلیم نشوید و دست از رویاهای خود برندارید.

– اطراف خودتان را با آدمهایی پر کنید که مثبت هستند و شما را تشویق می‌کنند.

– تلاش نکنید دیگران را شبیه به خود کنید. تلاش نکنید دیگران را عوض کنید.

سفر در بزرگراه ی رسیدن به مرحله خود شکوفایی و از بین بردن عادت های بد، سفر آسانی نیست، ولی ارزش سفر کردن را دارد.

از خود-تخریبی و از اینکه بگوید من همینم که هستم، دست بردارید. خواسته های خود را در اولویت قرار دهید و وحشت را از خود دور نمایید.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health

عبارات مهم : دوست داشتن – احساس
منبع: redmag.ir

واژه های کلیدی: دوست داشتن | احساس | نیازها | ترسیدن | سلامت | سلامت روان | سلامت روان بزرگسالان |

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو