حوادث چون روزها سپری می شوند.
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » بیماری وبا و علائم آن، هشدار راجع به شایع‌ترین بیماری عفونی در تابستان

بیماری وبا و علائم آن، هشدار راجع به شایع‌ترین بیماری عفونی در تابستان

وبا، یک بیماری اسهالی است که بخصوص در فواصل گرم سال مرسوم شده است و در پی آن فوت و میر زیادی را به دنبال دارد. در بسیاری

بیماری وبا و علائم آن، هشدار راجع به شایع‌ترین بیماری عفونی در تابستان

وبا، یک بیماری اسهالی است که بخصوص در فواصل گرم سال مرسوم شده است و در پی آن فوت و میر زیادی را به دنبال دارد. در بسیاری از کشورهای دنیا این بیماری بصورت بومی وجود دارد

مقابله با وبا و معرفی عالی ترین روش شستن سبزیجات

یکی از شاخصه های بیماری عفونی وبا این است که می تواند به صورت همه گیری های بزرگ ایجاد شود. راه انتقال آن دهانی-مدفوعی هست، که به علت خوردن آب و خوراکی آلوده به میکروب به انسان سرایت می کند. انتقال، به وسیله تماس مستقیم فرد به فرد مانند تماس با بیمار به ندرت اتفاق می افتد.

عبارات مهم : مبتلا شدن – سبزیجات
دکتر محبوبه حاجی عبدالباقی، متخصص بیماری های عفونی و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، بیان کرد: دوره پنهان این بیماری، معمولاً یک تا سه روز است که می تواند از چندین ساعت تا ۵ روز به طول انجامد. علائم بیماری ۲ تا ۳ روز طول می کشد که در بعضی از بیماران تا ۵ روز ادامه می یابد. علائم بالینی وبا با شروع ناگهانی اسهال بدون درد شروع شده است و به عبارتی فرد دچار یک اسهال شدید بدون دل پیچه یا دل درد می شود، این نوع از اسهال را اسهال برنجی گویند آیا که شبیه به آب برنج هست. توصیه که در این جا وجود دارد این است بیمار درگیر تب و درد نیست و تنها در دفعات بسیار زیاد درگیر اسهال می شود. این اسهال آنقدر شدید و زیاد است که به سرعت آب و املاح از بدن فرد خارج می شود.

وی در ادامه افزود: در چنین شرایطی نارسایی کلیه و یا از کار افتادگی کلیه بروز می کند و در بعضی افراد به علت از دست دادن سدیم فراوان دچار استفراغ نیز می شود که در صورت جبران نشدن این همه آب و املاح تلف شده است در نهایت بیمار جان خود را از دست می دهد.

بیماری وبا و علائم آن، هشدار راجع به شایع‌ترین بیماری عفونی در تابستان

به گفته این متخصص، از علائم دیگری که می توان از وجود این بیماری مهلک با خبر شد ، گرفتگی ساق پا، خشکی شدید پوست، چین و چروک زیاد و گودی شدید زیر چشم است.

حاجی عبدالباقی مرسوم ترین بیماری عفونی در تابستان را اسهال دانست و گفت: افراد دقت داشته باشند هر اسهالی را با اسهال وبایی یکی ندانند. همان طور که گفتیم میزان اسهال وبایی غیرعادی بوده و همچنین بیمار دردی در ناحیه شکم احساس نمی‎کند علاوه بر آن بیماران مبتلا به وبا تب ندارند.
استاد دانشگاه علوم پزشکی پایتخت کشور عزیزمان ایران متذکر شد: حال نخستین اقدام در برخورد با فردی که دچار اسهال وبایی شده است هست، قبل از درگیری بیمار با استفراغ به او پودرهای ORS، آب و املاح بدهند. اگر پودرهای او آر اس در دسترس نبود آب، نمک، قند و لیمو ترش تهیه کرده و فورا به بیمار داده شود (آب و املاح باید به سرعت به فرد مبتلا داده شود). البته واکسن ضد وبا موجود هست، ولی از آنجا که میکروب عامل بیماری مرتباً جهش می یابد و مقاوم می شود باید مرتباً واکسن های تازه آن تهیه شود.

وی توصیه کرد: آب مصرفی یکی از بااهمیت ترین و مهم ترین راه های انتقال این بیماری هست. به هیچ عنوان در طول سفرهای تابستانی از آب رودخانه، چشمه و … ننوشید و تنها از آب لوله کشی و آب معدنی استفاده کنید. همچنین اکیدا از خریداری یخ های کنار خیابان خودداری کنید آیا که منابع آب این دسته از یخ ها ناشناخته بود و می تواند یکی از منشاهای مهم انتقال بیماری وبا باشد. علاوه بر آن، در آب رودخانه، هوا ها یا استخرهای آلوده شنا نکنید، از مصرف غذاهای آماده و غیربهداشتی مثل آب میوه، معجون، بستنی و ساندویچ تا حدامکان خودداری کنید، دست ها را بعد از رفتن به توالت و نیز قبل از دست زدن به مواد غذایی و خوراکی حتماً با آب و صابون بشویید و در آخر هنگام سفر آب و غذای سالم همراه داشته باشید یا از نوشیدنی ها و غذاهای با بسته بندی مطمئن استفاده کنید، با مشاهده هر مورد از مبتلا شدن به اسهال سریعاً به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کنید.

این متخصص در رابطه با شست و شوی صحیح میوه و سبزیجات هشدار داد: امراض و مسمومیت های ناشی از مصرف سبزیجات و میوه های آلوده بسیار خطرناک هستند و باعث مبتلا شدن به بیماری هایی جدی می شوند که جهت جلوگیری از این پرسشها باید در شستشوی این خوراکی ها دقت بیشتری انجام شود. بعضی از مایع ظرف شویی جهت پاک کنندگی استفاده می کنند، مایع ظرف شویی ضدعفونی کننده ای خوبی محسوب نشده و تنها باعث معلق شدن تخم انگل در سبزیجات می شود همچنین به مشکل از روی میوه و سبزی شسته شده است و مصرف این مایع شیمیایی روی خوراکی ها خطرات گوارشی شدیدی را در پی دارد.

وبا، یک بیماری اسهالی است که بخصوص در فواصل گرم سال مرسوم شده است و در پی آن فوت و میر زیادی را به دنبال دارد. در بسیاری

وی افزود: عالی ترین و بااهمیت ترین پاک کننده جهت میکروب وبا، کُلر هست. افراد می توانند این دسته از ضدعفونی کننده های حاوی کلر را به آسانی از داروخانه تهیه کنند. در شرایط خاص و در دسترس نبودن مواد ضدعفونی کننده کُلردار، می توانید از ۲ الی ۳ قطره وایتکس یا مایع ظرف شویی جهت پاک کنندگی استفاده کنید. ولی بدانید باید سبزیجات را بارها آبکشی کنید تا این مواد شیمیایی از روی آن ها پاک شود.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: jamejamonline.ir

واژه های کلیدی: مبتلا شدن | سبزیجات | استفاده | میکروب | خوراکی | بیماری | انتقال | سلامت

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو