هیچ می دانی فرصتی که از آن بهره نمی گیری ،آرزوی دیگران است.(جک لندن)
خوش آمدید - امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » بیماری هایی که به ناخن آسیب می رسانند

بیماری هایی که به ناخن آسیب می رسانند

متخصص پوست با اشاره به بیماری‌هایی که باعث آسیب به ناخن می‌شود، گفت: شکننده بودن ناخن می‌تواند، علت میکروبی و قارچی داشته باشد و نیاز به بررسی دارد.

بیماری هایی که به ناخن آسیب می رسانند

متخصص پوست با اشاره به بیماری هایی که باعث آسیب به ناخن می شود، گفت: شکننده بودن ناخن می تواند، علت میکروبی و قارچی داشته باشد و نیاز به بررسی دارد.

حفظ سلامت و استحکام ناخن ها

سیدمسعود داوودی، در مورد حفظ سلامت واستحکام ناخن ها گفت: قسمت عمده ناخن، از پروتئینِ کراتین تشکیل شده است هست. نحوه قرار گرفتن رشته های کراتین، عامل استحکام ناخن هاست. البته صفحه ناخن غیر از کراتین، مقداری آب و چربی هم دارد و اثری از املاح معدنی مثل کلسیم در ناخن نیست.

عبارات مهم : متخصص پوست – بیماری
وی در شبکه رادیویی سلامت راجع به عواملی که بر سلامت یا شکنندگی ناخن ها موثر هست، گفت: از همه عوامل مهم تر، آسیب فیزیکی هست. عوامل خارجی که به پوست آسیب می زند، به ناخن هم آسیب می زند. به عنوان مثال، افرادی که با حلال های شیمیایی سرو کار دارند، افرادی که به علت شغلشان ضربه به ناخن هایشان وارد می شود و زن های منزل دار که دست به آب و مواد شوینده می زنند، مستعد شکنندگی ناخن هستند.

متخصص پوست ادامه داد: البته بر اثر مبتلا شدن به بیماری های داخلی، در کسی که زمینه داشته باشد، تغییراتی در ناخن دیده می شود؛ همچنین با زیاد کردن سن، تغییراتی در پوست و ناخن اتفاق می افتد و ناخن ها شکننده می شود.

این متخصص پوست ، اختلالات گردش خون را بااهمیت ترین مساله موثر در جنس ناخن عنوان و بیان کرد: در افرادی که به هر علت خونرسانی به انگشتان و ناخن ندارند، جنس ناخن طبیعی نیست.

وی در پاسخ بله این پرسش که آیا درمان پرسشها ناخن طولانی مدت صورت می گیرد؟، گفت: لیکن ناخن رشد کندی دارد. به عنوان مثال ناخن های دست ۳ میلی متر رشد می کند و این رشد کند موجب می شود، درمان ناخن هم طی چهار تا شش ماه طول بکشد.

داوودی راجع به تاثیر رنگ پوست افراد در عوض کردن ناخن آنها، تاکید کرد: گاهی تغییرات ناخن کاملا عادی هست؛ به عنوان نمونه افرادی که رنگ پوست سبزه یا تیره دارند، گاه نوارهای سفید رنگ و تیره روی ناخن هایشان مشاهده می شود که این تغییرات مربوط به رنگ پوست افراد است، ولی بعضی امراض همچون اختلالات غده تیروئید، بیماری قلبی، بیماری ریوی، بیماری کبدی و کلیوی منجر به تغییرات ناخن می شود.

بیماری هایی که به ناخن آسیب می رسانند

وی ادامه داد: قسمت عمده صفحه ناخن افرادی که بیماری کبدی پیشرفته دارند، سفید رنگ می شود و فقط یک حاشیه هلالی نزدیک نوک ناخن قرمز یا صورتی رنگ می ماند. البته در کسی که سلامت جسمی کامل دارد، عوض کردن در ناخن نشان دهنده بیماری داخلی نیست.

این متخصص پوست با بیان اینکه شکننده بودن ناخن می تواند، علت میکروبی و قارچی داشته باشد، گفت: بعضی قارچ ها به صورت ساپروفیت (همزیست) روی پوست زندگی می کنند. صفحه ناخن، یک بافت مرده است و می تواند کانونی باشد جهت رشد میکروب ها و قارچ ها باشد به خاص قارچ در ناخن پا رشد می کند و علت آن این است که پا داخل کفش قرار می گیرد و رطوبت و تعریق در این محیط وجود دارد که محیط را جهت رشد قارچ مستعد می کند.

وی ادامه داد: البته تشخیص قطعی با انجام آزمایش صورت می گیرد و اگر عامل بیماری قارچ باشد، داروهای تازه که به مدت دو تا سه ماه داده می شود و به صورت خوراکی هست، همراه با داروی موضعی مالیدنی می تواند موثر باشد.


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: سلامت نیوز


واژه های کلیدی: متخصص پوست | بیماری | سلامت | شکننده | سلامت | پوست، مو و قشنگی |

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو