حوادث چون روزها سپری می شوند.
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » عوارض نگه داشتن مدفوع

عوارض نگه داشتن مدفوع

مدفوع کردن، یکی از کارهایی است که معمولا به آن فکر نمی کنیم، ولی درنهایت واقعیتی است که نمی توان آن را نادیده گرفت. همان طور که هر چیزی

عوارض نگه داشتن مدفوع

آیا عادت به نگه داشتن مدفوع خود دارید؟ از عوارض نگه داشتن مدفوع مطلع هستید؟

۹ مشکلی که با نگه داشتن مدفوع اتفاق می افتد

مدفوع کردن، یکی از کارهایی است که معمولا به آن فکر نمی کنیم، ولی درنهایت واقعیتی است که نمی توان آن را نادیده گرفت. همان طور که هر چیزی در کره زمین دارای قواعد و حرکات خودش هست، مدفوع کردن هم قواعد خاصی جهت خودش دارد. با این که مدفوع کردن واقعا یکی از فعالیت های عادی بدن محسوب می شود، بعضی از افراد (به دلایل مختلف) مدفوع خودشان را بیش از حد نگه می دارند. در این مطلب می خواهیم با عوارض این کار نادرست آشنا شویم.

عبارات مهم : عوارض خطرناک – کولون
۱. متخصصان می گویند که نگه داشتن مدفوع، حتی فقط جهت یک بار، خطرناک است، چون فضا را جهت تجمع و انباشت مدفوع ها روی هم فراهم می سازد. وقتی که این حجم از مدفوع انباشته شده است خشک می شود، ساختار روده ها را مسدود می کند و درنهایت می تواند به سفت شدن روده ها یا به هم چسبیدن آن ها منجر شود.

۲. سفت شدن یا به هم چسبیدگی روده ها در اثر نگه داشتن مدفوع می تواند به پرسشها دیگری مانند درد در ناحیه روده ها، استفراغ و حتی نیاز به بستری شدن در بیمارستان منجر شود.

۳. اگر مدفوع را جهت مدت زیادی نگه دارید، مدفوع به داخل روده بازمی گردد، دوباره جذب می شود و حالت سفت وسختی به خودش می گیرد. اگر این روند دوباره و دوباره تکرار شود (که متاسفانه بعضی از افراد واقعا چنین کاری را بدون توجه به عوارض خطرناک آن انجام می دهند)، مدفوع هرچه زیاد سفت می شود و حتی می تواند جان فرد مورد نظر را به خطر بیندازد.

۴. نگه داشتن مدفوع می تواند رکتوم افراد را هم منبسط کند و اصطلاحا بِکِشد. چنین اتفاقی واقعا نتیجه تلخ و آزاردهنده ای دارد. درواقع، فرد در این حالت هر لحظه احساس می کند که به تخلیه کردن روده اش نیاز دارد، حتی اگر هیچ مدفوعی جهت دفع کردن وجود نداشته باشد.

۵. نگه داشتن مدفوع به طور منظم می تواند عملکرد عضله های رکتوم و عضله های منتهی به مقعد را مختل کند. درنتیجه، هنگامی که که مدفوع در رکتوم جمع می شود، فرد را با مسئله یبوست مزمن مواجه می سازد. حتی در بعضی از موارد، افراد جهت حل این مسئله باید از جراحی کمک بگیرند.

۶. گاهی اوقات به علت مختل شدن سیستم روده ها در اثر نگه داشتن مدفوع، شانس مبتلا شدن به انسداد روده بالا می رود که در بعضی از موارد واقعا مرگبار هست. محققان می گویند که این مسئله حتی می تواند به ازکارافتادگی روده و کولون منجر شود.

۷. گاهی اوقات اسفنکتر مقعدی به علت کشیده شدن بیش از حد پوست اطراف مقعد آسیب می بیند. درنتیجه هنگامی که که مدفوع سفت شده است می خواهد از مقعد عبور کند، ناحیه مقعد را مجروح می کند و باعث خون ریزی دردناک می شود. این روند ممکن است به یکی از دردناک ترین امراض به نام شقاق مقعدی یا fissure منجر شود که معمولا هم جهت درمان به جراحی نیاز دارد.

۸. وقتی که مدفوع جهت مدت طولانی نگه داشته می شود، در تماس مستقیم با اندام های دیگر موجود در حفره شکمی قرار می گیرد و روی آنان تاثیر می گذارد. متاسفانه این روند گاهی اوقات می تواند به سرطان کولون منجر شود.

۹. نگه داشتن مدفوع و خارج نکردن آن، کولون را در معرض آسیب پذیری شدید قرار می دهد. در این حالت، باکتری های مضر می توانند در روده تکثیر شوند و حتی بیمار را به کام فوت بکشانند.

گردآوری:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:salamatism.com

عوارض نگه داشتن مدفوع

واژه های کلیدی: عوارض خطرناک | کولون | مدفوع | سلامت | پیشگیری و بیماریها | بیماریهای مهم |

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو