امام حسين(ع):اگر دين نداريد لااقل آزاده باشيد.
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » بیماری خواب رفتن دست ها در خواب

بیماری خواب رفتن دست ها در خواب

بیماری دست‌هایی که شب‌ها به گزگز می‌افتند

کف دست

کسانی هستند که هر شب مدت کوتاهی بعد از به خواب رفتن به دلیل احساس گزگز یا سوزن‌سوزن شدن یک یا هر دو دست بیدار می‌شوند و مجبورند مدتی دست خود را حرکت دهند تا شاید گزگز برطرف شود. این حالت ممکن است در طول شب چند بار تکرار شود و خواب راحت را از این بیماران سلب کند. معمولا، خانم‌هایی که در منزل یا محل کار از دست‌های خود کارهای سخت کشیده‌اند دچار این بیماری می‌شوند و در مراحل اولیه و خفیف‌تر به علائم خود توجه نمی‌کنند. از سوی دیگر، برخی ورزش‌ها که با فشار طولانی‌مدت روی مچ دست همراه است مثل دوچرخه‌سواری و بدنسازی نیز ورزشکاران را در معرض این عارضه قرار می‌دهد. این بیماری شایع‌ترین بیماری درگیر کننده اعصاب محیطی بدن است.
کانالی در قسمت جلوی مچ دست وجود دارد که از آن چند تاندون و یک عصب مهم که به عضلات دست و پوست آن منتهی می‌شود، عبور می‌کنند و تحت محافظت قرار می‌گیرند. فشار مداوم و زیاد سبب ضخیم‌شدن دیواره این تونل و به دنبال آن تنگی آن می‌شود و عصبی را که به آن اشاره شد، تحت فشار قرار می‌دهد.

البته در حالت‌هایی مانند بارداری و کم‌کاری تیروئید نیز ممکن است علائم این بیماری به صورت موقت ایجاد شود و با اتمام حاملگی یا درمان بیماری تیروئیدی از بین برود.

علامت اولیه این بیماری همان گزگز شبانه است که روندی روبه بدتر شدن دارد و با گذر زمان، ضعف عضلات دست و حتی تحلیل رفتن این عضلات نیز اضافه می‌شود.

در صورت تشخیص نشانه‌های این بیماری معمولا یک نوار عصب و عضله از دست‌ها درخواست می‌شود که به قطعی شدن تشخیص کمک می‌کند.

درمان ابتدایی مبتلایان به سندرم مچ دست، بخصوص در مراحل اولیه، کم‌کردن فشار روی دست علامت‌دار است. مچ بند‌های طبی نیز به بی‌حرکت کردن و استراحت دست بیمار کمک می‌کند. در مراحل پیشرفته‌تر از تزریق داروهای ضد التهاب داخل کانال مچ دست برای کاهش التهاب عصب استفاده می‌شود و در نهایت درمان نهایی مبتلایان به این سندرم، جراحی است. جراحی شامل باز کردن این کانال است که فشار را از روی عصب بر می‌دارد. این عمل جراحی معمولا به صورت سرپایی و با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و اکثر بیماران بعد از جراحی، بهبودی قابل توجهی در علائم خود مشاهده می‌کنند و شب‌ها را با خواب راحت‌تری می‌گذرانند.

جام جم / دکتر علیرضا طبیب خویی‌ / ‌ جراح مغز و اعصاب

 

دانلود
امتیاز 5.00 ( 1 رای )

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو