باورها و ارزش‌ها، بهترين راهنما و مشاور زندگي شما هستند.(آنتوني رابينز)
خوش آمدید - امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » دهان شما راجع به سلامت شما چه می گوید؟

دهان شما راجع به سلامت شما چه می گوید؟

 بهداشت دهان و دندان از اهمیت خیلی بالایی برخوردار است تا جایی که با داشتن لثه ها و دندان های سالم می توانید از مبتلا شدن به بسیاری امراض

دهان شما راجع به سلامت شما چه می گوید؟

بهداشت دهان و دندان از اهمیت خیلی بالایی برخوردار است تا جایی که با داشتن لثه ها و دندان های سالم می توانید از مبتلا شدن به بسیاری امراض پیشگیری کنید. در این مقاله به طور مفصل به این مصئله پرداخته می شود.

با رعایت بهداشت دهان و دندان از بروز بعضی پرسشها پیشگیری کنید!

۱٫ آیا باکتری دهان می تواند بر قلب تاثیر بگذارد؟

بعضی بررسی ها نشان داده اند که افراد مبتلا به بیماری های لثه زیاد از افرادی که دارای لثه های سالم هستند، به بیماری های قلبی دچار می شوند. محققان در مورد علت این عارضه مطمئن نیستند؛ این مسئله ثابت نشده که بیماری های لثه باعث بروز بیمای های دیگری هم شوند. ولی مواظبت از دهان و دندان مانند سایر قسمت های بدن منطقی و مهم هست.

دهان شما راجع به سلامت شما چه می گوید؟

۲٫ دیابت منجر به بروز بیماری های لثه می شود

دیابت مقاومت بدن در برابر عفونت را کم کردن می دهد.افزایش میزان قند خون خطر مبتلا شدن به بیماری لثه را زیاد کردن می دهد. علاوه بر این بیماری لثه کنترل سطح قند خون را سخت تر می کند. با حفظ سطح قند خون نزدیک به حالت طبیعی آن از لثه های خود مواظبت کنید. بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید و روزانه با یک دهانشویه ضد عفونی کننده دهان خود را بشویید. حداقل دو بار در سال به دندانپزشک مراجعه کنید. گاهی ممکن است نیاز به مراجعه زیاد به دندانپزشک داشته باشید.

۳٫ خشکی دهان و زبان باعث پوسیدگی دندان ها می شود

چهار میلیون امریکایی که مبتلا به سندروم شوگرن Sjögren’s syndrome هستند، بیش از دیگران در معرض مبتلا شدن به بیماری های دهان و دندان نیز می باشند. در بیماری سندروم شوگرن سیستم ایمنی بدن به اشتباه مجرای اشک و غدد بزاقی را مورد حمله قرار می دهد و در نتیجه منجر به خشکی مزمن چشم ها و دهان می شود(خشکی مزمن دهان زروستومیا xerostomia نامیده می شود). بزاق به محافظت دندان ها و لثه ها در برابر باکتری هایی که منجر به حفره های دندانی و ژنژیویت Gingivitis یا التهاب لثه می شوند، کمک می کند. بنابراین مبتلایان دهان خشک به پوسیدگی دندان ها و بیماری لثه حساس تر هستند.

 بهداشت دهان و دندان از اهمیت خیلی بالایی برخوردار است تا جایی که با داشتن لثه ها و دندان های سالم می توانید از مبتلا شدن به بسیاری امراض

* ژنژیویت Gingivitis یا التهاب لثه:به حالتی گفته می شود که پلاک های دندانی در خط لثه تجمع پیدا می کند و باعث جنبش لثه و حساس شدن آن می شود که گاهی خونریزی هم پیدا می کند.

*سندروم نشانگان یا سندرم شوگرن Sjögren’s syndrome : نوعی اختلال التهابی مزمن و وابسته به دستگاه ایمنی است که با اختلال در عملکرد غدد برون ریز و سایر تظاهرات سیستمیک مشخص می شود. این سندروم به دو نوع اولیه و ثانویه تقسیم می شود. این بیماری دومین اختلال خودایمنی روماتیسمی مرسوم بعد از آرتریت روماتویید. و عمدتاً در زن ها (حدوداً۹۰% موارد) با میانگین سنی ۵۰ سال رخ می دهد.

۴٫ بعضی داروها باعث خشکی دهان می شوند

با توجه به اینکه خشکی مزمن دهان خطر پوسیدگی دندان و بیماری لثه را زیاد کردن می دهد، مورد نیاز است داروهای خود را بررسی کنید. آنتی هیستامین ها Antihistamines (برای برطرف حساسیت های فصلی و آبریزش بینی تجویز می شوند)، داروهای ضد انعقاد decongestants، ضد دردها و داروهای ضد افسردگی جز داروهایی هستند که باعث خشکی دهان می شوند. در مورد تاثیر داروهایی که که مصرف می کنید بر روی دهان خود و اقداماتی که می توانید انجام دهید، با دکتر یا دندانپزشک مشورت کنید.

۵٫ استرس باعث دندان قروچه می شود!

اگر دچار استرس یا افسردگی هستید و یا مضطرب شده است اید، ممکن است زیاد در معرض خطر مبتلا شدن به پرسشها دهانی باشید. افرادی که دچار استرس هستند، میزان بالایی از هورمون کورتیزول cortisol تولید می کنند که آسیب زیادی به لثه ها و بدن وارد می کند. به علاوه استرس منجر به مواظبت ضعیف دهان و دندان می شود. بیش از ۵۰ درصد افراد زمانی که دچار استرس می شوند، به طور مرتب مسواک نمی زنند یا از نخ دندان استفاده نمی کنند. سایر عادات مرتبط با استرس عبارتند از سیگار کشیدن، نوشیدن الکل و ساییدن و کشیدن دندان ها به یکدیگر ( که دندان قروچه یا براکسیزم bruxism نامیده می شود).

دهان شما راجع به سلامت شما چه می گوید؟

اگر می خواهید زیاد بدانید : آشنایی با علل دندان قروچه

اگر می خواهید زیاد بدانید : دندان قروچه را دست کم نگیرید

اگر می خواهید زیاد بدانید : دندان قروچه را جدی بگیرید

۶٫ پوکی استخوان ممکن است باعث از دست دادن دندان ها شود

 بهداشت دهان و دندان از اهمیت خیلی بالایی برخوردار است تا جایی که با داشتن لثه ها و دندان های سالم می توانید از مبتلا شدن به بسیاری امراض

بیماری پوکی استخوان osteoporosis بر روی تمام استخوان های بدن تاثیر می گذارد– از جمله استخوان فک – و این مسئله ممکن است باعث ریزش دندان ها شود. همچنین باکتری مربوط به پریودنتیت periodontitis، که یک بیماری شدید لثه هست، می تواند باعث شکستن استخوان فک شود.نوعی دارو پوکی استخوان – به نام بیسفوفونات bisphosphonates – ممکن است کمی خطر مبتلا شدن به یک بیماری نادر به نام استئونکروز* osteonecrosis را زیاد کردن دهد که منجر به فوت استخوان فک می شود. این شرایط تنها بعد از انجام جراحی های دندانی دلواپس کننده هست. اگر بیسفوسفونات مصرف می کنید حتما به دندانپزشک خود اطلاع دهید.

* استئونکروزیس osteonecrosis نام دیگر آن Avascular necrosis (AVN) است: این شرایط زمانی رخ می دهد که خون به استخوان نمی رسد. از آنجایی که استخوان یک بافت زنده هست، قطع خون رسانی به آن منجر به فوت استخوان می شود. اگر این شرایط متوقف نشود، در نهایت باعث فروپاشی استخوان می شود.

۷٫ لثه های رنگ پریده نشانه کم خونی یا آنمیAnemia

اگر دچار کم خونی باشید، دهانتان ممکن است دردناک و کم رنگ باشد و زبانتان نیز ملتهب و صاف (گلوسیت* glossitis) می شود. زمانی که دچار کم خونی هستید، خون شما گلبول قرمز کافی ندارد و یا اینکه گلبول های قرمز خونتان هموگلوبین* کافی ندارند. در نتیجه بدن اکسیژن کافی دریافت نمی کند. انواع مختلفی از کم خونی یا آنمی وجود دارد و روش های درمانی آن ها نیز متفاوت هستند. در مورد نوع کم خونی خود و روش درمان آن با دکتر مشورت کنید.

دهان شما راجع به سلامت شما چه می گوید؟

*گلوسیتglossitis: به التهاب زبان اشاره دارد. این شرایط باعث ورم زبان، عوض کردن رنگ آن و عوض کردن ظاهر سطح زبان می شود.

* هموگلوبین Hemoglobin یا hb: پروتئینی است که در گلبول های قرمز خون وجود دارد و نقش آن حمل و نقل اکسیژن و دی اکسیدکربن در خون است.

اگر می خواهید زیاد بدانید : درمان کم خونی با یک دمنوش خوش طعم خانگی

اگر می خواهید زیاد بدانید : همه چیز راجع به کم خونی

اگر می خواهید زیاد بدانید : نشانه های کم خونی را بشناسید

۸٫ اختلالات خوردن باعث ساییده شدن مینای دندان می شوند!

دندانپزشک ممکن است نخستین شخصی باشد که متوجه یک اختلال خوردن مانند بولیمیا* bulimia در شما شود. اسید معده ناشی از استفراغ کردن های مداوم باعث فرسایش شدید مینای دندان می شود. همچنین استفراغ عمدی و استفاده از ملین ها باعث التهاب دهان، گلو و غدد بزاقی و همچنین بد بو شدن دهان می شود.آنورکسیا* Anorexia، بولیمیا و سایر اختلالات خوردن ممکن است باعث کمبود جدی مواد مغذی در بدن شوند که این مسئله روی سلامت دندان هایتان تاثیر می گذارد.

* بولیمیا Bulimia nervosa : نوعی پرخوری عصبی هست. در این بیماری فرد ابتدا مقدار زیادی غذا می خورد و سپس با ایجاد استفراغ عمدی یا مصرف ملین می کوشد از زیاد کردن وزن خود جلوگیری کند. شیوع این بیماری در زنان جوان زیاد است.

* بی اشتهایی عصبی Anorexia nervosa :نوعی اختلال روانی در غذا خوردن است که در آن بیمار از خوردن غذا به میزان کافی و با وجود گرسنگی امتناع میورزد. این روند که معمولاً با شروع و زیاده روی در یک رژیم غذایی شروع می شود به علت کم کردن شدید وزن می تواند منجر به مخاطرات مرگباری گردد.

اگر می خواهید زیاد بدانید : دشمن مینای دندان را بشناسید

۹٫ برفک دهان (Thrush) می تواند نشانه ویروس اچ آی وی HIV باشد!

افراد مبتلا به ویروس HIV یا ایدز ممکن است دچار برفک ها یا زگیل های دهانی، تب خال fever blisters، آفت دهانی canker sores و لکوپلاکیای مویی* hairy leukoplakia شوند که لکه های سفید و خاکستری روی زبان یا داخل گونه هستند. سیستم ایمنی ضعیف بدن و ناتوانی آن جهت از بین بردن عفونت مقصرهای این پرسشها هستند. همچنین مبتلایان به ایدز یا ویروس HIV ممکن است خشکی دهان را نیز تجربه کنند که خطر پوسیدگی دندان را زیاد کردن داده و جویدن، خوردن، بلع یا صحبت کردن را نیز مسئله می سازد.

* لکوپلاکیای مویی hairy leukoplakia: یک لکه سفید در کنار زبان است که دارای ظاهری راه راه و مودار است و از نشانه های قطعی بیماری ایدز یا مبتلا شدن به ویروس اچ آی وی محسوب می شود.

اگر می خواهید زیاد بدانید : اولین علایم ایدز در دهان را بشناسید

اگر می خواهید زیاد بدانید : ایدز چیست؟

اگر می خواهید زیاد بدانید : مبتلایان به این ۴ مسئله پوستی، آزمایش ایدز بدهند

۱۰٫ درمان بیماری لثه ممکن است به بیماری آرتریت روماتوئید rheumatoid arthritis یا RA کمک کند.

افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید rheumatoid arthritis یا RA هشت برابر زیاد از افرادی که به این بیماری خود ایمنی مبتلا نیستند، در معرض مبتلا شدن به بیماری لثه می باشند. التهاب ممکن است یک عامل یکسان در هر دو بیماری (آرتریت روماتوئید و بیماری لثه) باشد. و اینطور اوضاع بدتر می شود: افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید به علت آسیب به مفاصل انگشت در مسواک زدن و استفاده از نخ دندان دچار مسئله هستند. خبر خوب اینکه درمان التهاب لثه و عفونت موجود باعث کم کردن درد و التهاب مفصلی نیز می شود.

اگر می خواهید زیاد بدانید : روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید چیست؟

اگر می خواهید زیاد بدانید : تفاوت آرتریت با آرتروز چیست؟

۱۱٫ ارتباط بین از دست دادن دندان ها و بیماری کلیوی چیست؟

بزرگسالانی که دندان ندارند، بیش از دیگر بزرگسالان که هنوز دندان دارند در معرض مبتلا شدن به بیماری های مزمن کلیه هستند. اینکه چطور بیماری کلیه و بیماری پریودنتال* periodontal disease با هم ارتباط دارند، هنوز کاملا و به طور دقیق مشخص نشده هست. ولی محققان فکر می کنند که التهاب مزمن ممکن است یک ترساندن مرسوم جهت مبتلا شدن به این شرایط باشد. بنابراین مواظبت از دندان ها و لثه ها ممکن است خطر بروز پرسشها مزمن کلیوی را کم کردن دهد.

* بیماری پیرادندانی یا پریودنتال periodontal disease:به بیماری بافت های نگهدارنده دندان ها گفته می شود. بافت های نگهدارنده دندان ها عبارتند از لثه، الیاف اتصال دهنده دندان به استخوان و بافت استخوانی اطراف دندان. اگر بهداشت دهان و دندان به درستی رعایت نشود با ایجاد پلاک دندانی و ترشح سموم از میکروب های آن، بافتهای مجاور تحت تأثیر قرار می گیرند. اگر مشکلی در هر یک از اجزا نگهدارنده دندان در استخوان ایجاد شود فرد دچار بیماری پریودنتال شده است است.

۱۲٫ بیماری های لثه باعث وضع حمل زودرس می شوند!

اگر یک زن باردار هستید و دچار بیماری لثه می باشید، احتمال اینکه نوزادتان خیلی سریعتر از وقت مناسب به دنیا بیاید یا خیلی کوچک باشد، زیاد کردن پیدا می کند. اینکه بیماری لثه و وضع حمل زودرس یا کوچک بودن نوزاد چه ارتباطی به یکدیگر دارند، به طور کامل درک نشده هست. التهاب زمینه (التهاب موجود در لثه ها) یا عفونت ها ممکن است عامل این مسئله باشند. به نظر می رسد بارداری و تغییرات هورمونی مربوط به آن نیز بیماری لثه را بدتر می کنند. جهت چگونگی محافظت از خود یا نوزادتان با متخصص زنان و وضع حمل یا دندانپزشک مشورت کنید.

۱۳٫ لثه های سالم چه شکلی هستند؟

لثه های سالم صورتی و مستحکم هستند، نه قرمز و ملتهب. جهت حفظ سلامت لثه ها، بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید. حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و یک بار در روز نخ دندان استفاده کنید، یک یا دو بار در روز دهانتان را با دهانشویه ضدعفونی کننده بشویید، به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید و از سیگار کشیدن یا جویدن تنباکو اجتناب کنید.تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/healt
اختصاصی سیمرغ


واژه های کلیدی: آرتریت روماتوئید | درمان التهاب | اختلال روانی | دندانپزشک | التهاب لثه | نخ دندان | مبتلا شدن | غذا خوردن | خوردن غذا | استفاده | استخوان

دهان شما راجع به سلامت شما چه می گوید؟

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو