امام حسين(ع):اگر دين نداريد لااقل آزاده باشيد.
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » گردن درد و نکاتی راجع به دردهای مزمن که نمی دانستید/ زانو درد/ سر درد/ کمر درد

گردن درد و نکاتی راجع به دردهای مزمن که نمی دانستید/ زانو درد/ سر درد/ کمر درد

دردی که جهت مدت زمانی نزدیک به سه ماه و یا زیاد در بدن باقی بماند، عنوان درد مزمن را به خود می گیرد.مانند: کمر درد, سر درد, زانو درد, گردن درد.

گردن درد و نکاتی راجع به دردهای مزمن که نمی دانستید/ زانو درد/ سر درد/ کمر درد

دردی که جهت مدت زمانی نزدیک به سه ماه و یا زیاد در بدن باقی بماند، عنوان درد مزمن را به خود می گیرد.مانند: کمر درد, سر درد, زانو درد, گردن درد.

۸ توصیه که راجع به درمان دردهای مزمن نمی دانستید!

سردردهای ضربان دار، گرفتگی عضله گردن، تنش و درد عضلانی در تمام بدن. احتمالا شما با این دردها و گرفتگی های روزانه ناآشنا نیستید. براساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های امریکا the Centers for Disease Control and Prevention، از هر چهار نفر آمریکایی، یک نفر، دردی را تجربه کرده اند که بیش از یک روز به طول انجامیده هست. ولی خوشبختانه راه حل های زیادی به جز مصرف ایبوپروفن وجود دارد که درد شانه و کمر مزمن شما را از کار و زندگی نیندازد. حتی سبک زندگی هم در این مورد تاثیر گذار هست. اگر دچار این دردهای مزمن شده است اید در این مقاله مواردی که جهت برطرف این دردها و داشتن احساس بهتر به آن نیاز دارید را به شما یادآوری می کنیم.

 

گردن درد و نکاتی راجع به دردهای مزمن که نمی دانستید/ زانو درد/ سر درد/ کمر درد

۱٫ زنان زیاد از مردان مستعد درد هستند

بر اساس مطالعه ای در دانشگاه استنفورد  Stanford University، زنان گزارش احساس ناراحتی جسمی شدید تری در انواع امراض از پیچ خوردگی مچ پا تا دیابت دادند. کارشناسان علت مهم این مساله را نمی داند ولی تحقیقات نشان می دهد که ترکیبی از پرسشها هورمونی، ژنتیکی، پاسخ ایمنی و عوامل روانی در آن درگیر هستند.به عنوان مثال تحقیقی از دانشگاهی در میشیگان نشان داده است که نوسانات سطح استروژن در دوران قاعدگی یک زن در این مساله نقش مهمی ایفا می کند. هنگامی که هورمون استروژن باعث کم کردن هورمون کم کردن دهنده درد، یعنی اندورفین endorphins می شود و باعث می شود که بدن تحمل کمتری در برابر درد داشته باشد.

نظریه دیگر به موارد فرهنگی اشاره دارد:

ما می دانیم که مردان، اغلب با کلیشه های عملکرد سخت و مردانه آشنا می شوند، به گفته دکتر روگر فیلینگیم Roger Fillingim، رئیس بخش تحقیقات درد در دانشگاه فلوریدا، به همین علت مردان نسبت به دردی که احساس می کنند شکایت کمتری ابراز می نمایند. به همین جهت زنان ممکن است تشویق به گزارش درد ایجاد شده است شوند.

دردی که جهت مدت زمانی نزدیک به سه ماه و یا زیاد در بدن باقی بماند، عنوان درد مزمن را به خود می گیرد.مانند: کمر درد, سر درد, زانو درد, گردن درد.

 

۲٫ استراحت هر لحظه هم عالی ترین گزینه جهت درمان درد نیست

کمرتان گرفته؟درد شانه دارید؟ غریزه شما ممکن است شما را به سمت حداقل حرکت سوق دهد. ولی در حال حاضر پزشکان خلاف این نظر را جهت دردهای عضلانی و درد مفاصل توصیه می کنند. به گفته دکتر جنیفر سلیمان Jennifer Solomon، متخصص توانبخشی در بیمارستان جراحی خاص در نیویورک، ما اغلب به بیماریان توصیه می کنیم که به فعالیت معمول خود برگردند – از جمله ورزش، آن هم در نخستین وقت ممکن.

تحقیقات از این توصیه حمایت می کنند:

یک بررسی نشان داده است افرادی که دچار کمر درد شده است اند و انجام فعالیت به آن ها توصیه شده است نسبت به افرادی که استراحت برایشان تجویز شده، درد کمتری داشته و عملکرد بهتری داشته اند.

همچنین می تواند از پزشکتان جهت انجام برنامه های تمرینی قدرتی یا دوره های فیزیوتراپی جهت بخشی که دچار درد شده است مشورت بخواهید. یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ نشان داده است که هر چه افراد درمان فیزیکی جهت کمتر شدن دردشان را سریعتر شروع کنند، کمتر احتمال دارد که به جراحی، تزریق نخاعی و مصرف دارو در آینده نیاز پیدا کنند.

گردن درد و نکاتی راجع به دردهای مزمن که نمی دانستید/ زانو درد/ سر درد/ کمر درد

 

۳٫ علت بدتر شدن میگرن شما, یائسگی است

انگار دچار شدن به نوسانات اخلاقی و گرگرفتگی کافی نیست، به نظر می رسد که یائسگی باعث بدتر شدن میگرن هم می شود. زمانی که محققان ۳۶۶۴ زن را با سردردهای وحشتناک زیر نظر گرفتند، دریافتند که احتمال مبتلا شدن به سردردهای مکرر در طول دوران یائسگی، ۶۲ درصد زیاد کردن پیدا می کند. به گفته نویسنده مطالعه ،دکتر وینسنت مارتین Vincent Martin، مدیر بخش سردرد و مرکز درد صورت موسسه علوم اعصاب در دانشگاه سینسیناتی گاردنر، هنگامی که سطح استروژن در زنان پایین می آید مرحله بعد از آن افزایش ریسک مبتلا شدن به سردرد است.

خبر خوب:

درمان های هورمونی مانند: قرص پیشگیری از بارداری یا پچ های استروژن ممکن است در این زمینه موثر باشند.

دردی که جهت مدت زمانی نزدیک به سه ماه و یا زیاد در بدن باقی بماند، عنوان درد مزمن را به خود می گیرد.مانند: کمر درد, سر درد, زانو درد, گردن درد.

 

۴٫ بعضی مسکن های طبیعی موثر هستند

a)طب سوزنی Acupuncture: 

تحقیقات نشان می دهد که این روش که یکی از اجزاء مهم طب سنتی چین به حساب می آید، می تواند به کم کردن دفعات سردردهای ضربان دار و از بین بردن درد مزمن در کمر، گردن و زانو کمک کند.

b)کایروپراکتیک Chiropractic:

کایروپراکتیک عبارت است از علم آشنایی مفاصل، به خاص ستون فقرات و هنر تنظیم و تطبیق آنها به منظور پیشگیری و درمان، که استفاده از آن در علم پزشکی به ۲۰۰۰ سال پیش برمی گردد. بقراط، پدر علم پزشکی، با انسجام دادن مانورهایی روی ستون فقرات و مفاصل، به درمان خیلی از امراض پرداخته و بعد از او، ابوعلی سینا، دکتر بزرگ ایرانی نیز از این روش ها استفاده کرده هست. در سال ۱۸۹۵ میلادی، شخصی به نام دیوید دانیل پالمر از اهالی ایالت آیوای آمریکا با استفاده از تنظیم و تطبیق ستون فقرات چند بیمار، نتیجه های بسیار مطلوبی به دست آورد. در واقع، می توان گفت کایروپراکتیک نوین از آن موقع سر چشمه گرفته است و امروز در زیاد کشورهای دنیا به عنوان یکی از مهمترین روش ها جهت حفظ و سلامتی آشنا می شود.

درمان کایروپراکتیک مشمول بر دستکاری ستون فقرات هم ممکن است تا ۱۸ ماه جهت تسکین دردهای کمر به همراه مواظبت های متعارف تاثیر گذار باشد. در مطالعه ای که به وسیله مرکز ملی پزشکی مکمل و جایگزین National Center for Complementary and Integrative Health (NCCIH ) انجام شد و بررسی روی تحقیقات انجام شده است مشخص شد که این تکنیک می تواند جهت درد گردن و میگرن هم موثر باشد.

گردن درد و نکاتی راجع به دردهای مزمن که نمی دانستید/ زانو درد/ سر درد/ کمر درد

c)یوگا Yoga:

یکی دیگر از مطالعاتی که با بودجه NCCIH انجام شده است نشان داده است که افراد با کمر درد مزمن که در دوره های آینگار یوگا *Iyengar yoga شرکت داشته اند، (تمریناتی که روی حرکات صحیح تمرکز می کند) بعد از ۶ ماه کم کردن ناتوانی و ناراحتی کمر را تجربه نمودند.

*آینگار یوگا Iyengar yoga: این سبک یوگا به وسیله “ب.ک.س آینگار”، شاگرد “کریشناماچاریا” ارائه شد. “آینگار” از سال ۱۹۳۷ به آموزش یوگا پرداخت.آینگار یوگا، بسیار دقیق است و در آن توجه زیادی به پیدا کردن آلاینمنت صحیح هر اوضاع می شود. در این سبک، میزان توقف در حرکات زیاد است تا توجه زیاد و دقیق تری به اوضاع بدن شود.

d)ماساژ Massage:

نه تنها احساس شگفت انگیزی دارد، بلکه تحقیقات نشان داده است که این دستکاری دستی عضلات، رباط ها و تاندون ها می تواند به کم کردن درد کمر، درد مزمن گردن و نیز درد زانوی ناشی از آرتروز کمک کند. 

 

۵٫ بعضی خوراکی ها می توانند کمک کنند یا صدمه بزنند

آب آلبالو می تواند کمک کند:

بر اساس مطالعه ای که در سال ۲۰۱۳ انجام شد، افرادی که دچار آرتروز زانو بودند و به مدت ۶ هفته روزی ۲ بار و هر بار ۸ اونس ( ۲۲۴ گرم ) آب آلبالوی ترش می نوشیدند، درد و عملکردشان اصلاح پیدا کرد.

ساردین می تواند کمک کند:

این ماهی های چرب ( و سایر ماهی های چرب مانند سالمون، ماهی تن، قزل آلا و ماهی خال خالی mackerel ) مملو از اسیدهای چرب امگا۳ هستند، که به مبارزه با التهاب کمک می کنند.

روغن زیتون می تواند کمک کند:

مطالعه ای که در مجله Nature انتشار یافته نشان داد، یکی از ترکیبات روغن زیتون فوق بکر به نام اولئوکانتال oleocanthal تاثیر ضد التهابی شبیه به ایبوپروفن دارد.

نوشیدنی های شیرین می تواند آسیب برساند:

براساس مطالعه ای در هاروارد، زنانی که روزانه حداقل یک قوطی نوشابه شیرین مصرف می کردند نسبت به سایرین ۶۳ درصد احتمال بیشتری جهت مبتلا شدن به بیماری آرتریت روماتوئید RA داشته اند.

اگر می خواهید زیاد بدانید : تفاوت آرتریت با آرتروز چیست؟

 

استیک می تواند آسیب برساند:

مطالعه ای دیگر در هاروارد نشان داده است که رژیم غذایی با مقدار گوشت قرمز بالا و فرآوری شده می تواند احتمال مبتلا شدن به آرتریت روماتوئید RA را زیاد کردن دهد، لیکن گوشت قرمز و گوشت های فرآوری شده باعث ایجاد تصویر العمل التهابی در بدن می شوند.

غلات تصفیه شده است می توانند آسیب برسانند:

مطالعه ای که در مجله تغذیه منتشر شده، بیان کرد، افرادی که اغلب غلات تصفیه شده استفاده می کنند، بالاترین سطح پروتئین التهابی را در خون داشتند.

 

۶٫ هوای مرطوب و بارانی یعنی درد بیشتر

آب و هوا می تواند درد شما را تحت تاثیر قرار دهد: شاید.

بر اساس مطالعه ای که در سال ۲۰۱۷ در هلند انجام شده است هست، افرادی که مبتلا به آرتروز مفصل ران بوده اند زمانی که رطوبت و فشار هوا زیاد کردن پیدا می کند، دچار درد و سفتی بیشتری می شوند. ولی مطالعه ای که در سال ۲۰۱۷ در استرالیا انجام شد نشان داد که درد کمر و آرتروز زانو رابطه ای با جَوی ندارند.

سلامت قلب تان می تواند مفاصل شما را تحت تاثیر قرار دهد: احتمالا درست است.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ که روی حیوانات انجام شده است نشان داده است که کلسترول بالا منجر به فروپاشی سلول های غضروفی شده که در نهایت منجر به آرتروز می شود. این یافته ها درست به نظر می رسد، از آنجا که کلسترول بالا با التهاب در ارتباط است بنابراین روی مفاصل تاثیر می گذارد.

شکستن قولنج مفاصل انگشتان باعث آتریت می شود: غلط!

چندین مطالعه روی عادت قولنج شکستن انگشتان نشان داد که هیچ مدرکی جهت ارتباط این عادت و بالا رفتن خطر آرتروز وجود ندارد. صدایی که می شنوید ترکیدن حباب های مایع سینویال synovial fluid است که مفاصل را روغن کاری می کند. ولی یک علت جهت کم کردن شکستن قولنج انگشتان وجود دارد: بعضی تحقیقات این عادت را به تورم دست و کاهش قدرت پنجه ها مرتبط می دانند.

 

۷٫ فیبرومیلاژیا fibromyalgia  چه می دانید؟

نکاتی که باید در مورد .بدانید:

هیچ آزمایش راحت ای جهت آزمون فیبرومیالژیا وجود ندارد. فیبرومیالژیا یک علت مرسوم درد اسکلتی عضلانی در زنان بین ۲۰ تا ۵۵ سال است. پزشکان بر اساس معاینه بالینی این بیماری را تشخیص می دهند: به گفته دکتر هومن دانش Houman Danesh، رئیس بخش دردهای عمومی در بیمارستان مونت سینای نیویورک: یکی از معیارهای آن وجود درد در سراسر بدن است یعنی هر دو طرف و/یا بالا و پایین کمرتان حداقل به مدت ۳ ماه. اولین گزینه درمان اغلب، تغییر سبک زندگی هست، مانند کاهش استرس و ورزش منظم. دکتر شما ممکن است داروهای ضد افسردگی تجویز کند. جهت کاهش درد و خستگی ، داروهایی مثل پرگابالین pregabalin هم می تواند موثر باشد.

 

۸٫ راجع به مصرف داروهای مخدر با اپیوئید opioids* چه می دانید؟

داروهای مخدر مانند اکسی کدون oxycodone  و کدئین codeine به گیرنده های مخدر در مغز و بدن متصل شده است و درک ما از درد را کم کردن می دهند. ایندرا سیدامبی Indra Cidambi، مدیر پزشکی شبکه درمان در میدلسکس نیوجرسی، هشدا می دهد که این داروها همچنین می توانند احساس شادی، سرخوشی و آرامش ایجاد کنند که بسیار اعتیاد آور هست، بعد فقط زمانی که واقعا نیاز دارید یا از درد شدید بعد از تصادف زحمت می برید یا جراحی بزرگی داشته اید، از این داروها استفاده کنید. به طور کلی تا جایی که می تواند مصرف این داروها را تا حد ممکن محدود کنید: زیاد اوقات، جراحات حاد هم تا چند روز زیاد نیاز به استفاده از این داروها ندارد. اگر پزشکتان می خواهد بیش تر از یک هفته برایتان داروهای مخدر تجویز کند از او بخواهید گزینه های دیگری را در نظر بگیرد.

*مواد مخدر یا اپیوئید Opioid: به مجموعه مواد طبیعی و شیمیایی مسکن شبیه به مرفین یا مواد افیونی گفته می شود که در سیناپس به گیرندهای عصبی اپیویید می چسبند. عملکرد همگی آن ها در بدن همانند کار انتقال دهنده های عصبی ضد درد (اندورفین ها) است که از طریق تأثیر بر سلسله اعصاب مرکزی موجب تخفیف احساس درد در بدن می شوند.

 

 

تهیه و ترجمه:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health

عبارات مهم : درد مفاصل – تاثیر گذار
اختصاصی سیمرغ

واژه های کلیدی: درد مفاصل | تاثیر گذار | مبتلا شدن | استفاده | مطالعه | آرتروز | تحقیقات | پزشکی | احساس

گردن درد و نکاتی راجع به دردهای مزمن که نمی دانستید/ زانو درد/ سر درد/ کمر درد

گردن درد و نکاتی راجع به دردهای مزمن که نمی دانستید/ زانو درد/ سر درد/ کمر درد

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو