نباید از خسته بودن خود شرمنده باشی بلکه فقط باید سعی کنی خسته آور نباشی.
خوش آمدید - امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » چه کسانی باید قبل از سفر اربعین واکسن آنفولانزا تزریق کنند؟

چه کسانی باید قبل از سفر اربعین واکسن آنفولانزا تزریق کنند؟

در اربعین سال گذشته مواردی از مبتلا شدن به آنفولانزا در بین زائران مشاهده شد و موج اول آنفولانزای کشور با ورود زائران شروع شد. بعد تزریق واکسن

چه کسانی باید قبل از سفر اربعین واکسن آنفولانزا تزریق کنند؟

در اربعین سال گذشته مواردی از مبتلا شدن به آنفولانزا در بین زائران مشاهده شد و موج اول آنفولانزای کشور با ورود زائران شروع شد. بعد تزریق واکسن آنفولانزا در بین گروه های پر خطر بسیار اهمیت دارد که باید قبل از سفر زیارتی خود به عراق، واکسن آنفولانزا را تزریق کنند.

کدام یک از زائران اربعین باید واکسن آنفولانزا بزنند؟

دکتر محمد مهدی گویا، رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت:
همکاران بهداشتی ما در وزارت بهداشت، در کنار زائران اربعین حسینی حضور دارند و محل های اقامت و اسکان زائران، مورد مواظبت همکاران ما در وزارت بهداشت قرار می گیرد و تمام تلاش خود را به کار می گیریم که سلامت زائران تامین شود.

عبارات مهم : زائران امام حسین – مراسم عزاداری

مراسم اربعین حسینی هر سال با شکوه تر از سال های قبل برگزار می شود و جمعیت عظیمی از مردم کشور از این مراسم استقبال کردند؛ به طوری که جمعیت چندین میلیونی در بازه زمانی ۱۰ روزه عازم عتبات عالیات می شوند و حفظ سلامت زائران از زمانی که سفر را از منزل و شهرهای خود شروع می کنند تا زمانی که به عتبات عالیات مشرف می شوند و بعد از آن به شهرهایشان باز می گردند و حتی تا ۱۵ روز بعد از بازگشت به کشور، اهمیت خاص ای دارد.

در تمام مدت سفر زائران اربعین حسینی تا وقت بازگشت به شهرهایشان، تیم بزرگی از کارکنان بهداشتی نه تنها از وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی بلکه تیم هایی از شرکت های خارج از وزارت بهداشت، کمک می کنند تا سلامت آنها تامین و حفظ شود.

مصرف مواد غذایی، آب آشامیدنی و شرایط محل اسکان و اقامت زائران در طول مسیر و کشور عراق، ممکن است آنها را در معرض مبتلا شدن به بعضی از بیماری های مهم قرار دهد و خوشبختانه در طول چند سال گذشته، شاهد همه گیری و اپیدمی بیماری در بین زائران نبودیم.

برخی افراد تصور می کنند که تامین سلامت زائران اربعین حسینی، راحت و ساده هست. چند صد نفر در حال تلاش هستند تا سلامت مردم به عالی ترین نحو ممکن حفظ شود، حتی افرادی که در ایام عزاداری به عراق سفر نکردند، ممکن است در تماس با زائران، به بعضی امراض مبتلا شوند و ما به دنبال مواظبت از تمام مردم کشور هستیم و این کار بسیار سخت و سخت است.

همکاران بهداشتی ما در وزارت بهداشت در کنار زائران اربعین حسینی حضور دارند و محل های اقامت و اسکان زائران، مورد مواظبت همکاران ما در وزارت بهداشت قرار می گیرد. در وقت اجرای مراسم عزاداری اربعین حسینی و حرکت زائران به عراق دلواپس می شویم که هرگز اتفاق کوچکی رخ دهد و تمام تلاش خود را به کار می گیریم که سلامت زائران تامین شود.

ممکن است نوشیدن غذا یا آبی که از سلامت کامل برخوردار نباشد و یا طی مسافت طولانی، زائران را در معرض بیماری های گوارشی و اسهالی قرار دهد و نظام سلامت کشور، فعالانه این موارد را پیگیری می کند و زائران امام حسین(ع) را تحت مواظبت قرار داده و به آنها آموزش های خود مراقبتی را ارائه می دهد که چه نوع غذا و آبی را مصرف کنند تا به بیماری های متفاوت مبتلا نشوند.

برخی از امراض از راه دستگاه تنفسی انتقال یافته می شوند که اهمیت بسیار زیادی دارند و در حال حاضر که هوای کشور رو به سردی است باید مواظبت بیشتری کنیم.

در مراسم اربعین سال گذشته مواردی از ابتلا به آنفولانزا در بین زائرانی که از عراق به کشور بازگشته بودند، مشاهده شد و موج اول آنفولانزای کشور در بعضی از کشورها با ورود زائران به شهرهای متفاوت شروع شد.

تزریق واکسن آنفولانزا در بین گروه های پر خطر بسیار اهمیت دارد که باید قبل از سفر زیارتی خود به عراق، واکسن آنفولانزا را تزریق کنند.

گروه های پر خطر بیماری آنفولانزا که باید قبل از سفر اربعین واکسن آنفولانزا تزریق کنند:

 • – افراد بالای۶۵ سال
  – زنان باردار
  – افراد با سابقه بیماری های قلبی و ریوی
  – افراد با نارسایی کلیه و کبد
  – افرادی که تحت درمان داروهای ضد سرطان و یا داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن قرار دارند
  – بیماران دیابتی نوع پیشرفته

پیشگیری از مبتلا شدن به آنفولانزا در بعضی از گروه های سنی و بیماران، بسیار مهم و اساسی هست. ابتدا باید مواظبت کنند تا به آنفولانزا و نوع شدید آن مبتلا شدن پیدا نکنند، کار آنها به بیمارستان نکشد و در صورت نیاز به مراجعه به بیمارستان، به خوبی مواظبت و درمان شوند تا هرگز دچار عوارض شدید آنفولانزا و فوت ناشی از آن شوند.


چه کسانی باید قبل از سفر اربعین واکسن آنفولانزا تزریق کنند؟

گردآوری:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:دانشگاه علوم پزشکی مشهد


واژه های کلیدی: زائران امام حسین | مراسم عزاداری | زائران اربعین | وزارت بهداشت | اربعین حسینی | مبتلا شدن | آنفولانزا | بیماری | بهداشت | همکاران | بهداشتی

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو