هیچ می دانی فرصتی که از آن بهره نمی گیری ،آرزوی دیگران است.(جک لندن)
خوش آمدید - امروز : پنج شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » نصف کردن قرص ها قبل از مصرف چه عوارضی دارد؟

نصف کردن قرص ها قبل از مصرف چه عوارضی دارد؟

 برخی افراد عادت دارند قرص ها را قبل از مصرف نصف می کنند تا راحت تر بلعیده شوند، ولی بهتر است بدانید نصف یا خرد کردن قرص ها عوارضی دارد که در ادامه به آنها می پردازیم.

نصف کردن قرص ها قبل از مصرف چه عوارضی دارد؟

بعضی افراد عادت دارند قرص ها را قبل از مصرف نصف می کنند تا راحت تر بلعیده شوند، ولی بهتر است بدانید نصف یا خرد کردن قرص ها عوارضی دارد که در ادامه به آنها می پردازیم.

قرص ها را قبل از مصرف نصف نکنید، عوارض در پی خواهد داشت

نصف کردن یا خرد کردن قرص ها و قاطی کردن آنها با غذا یا نوشیدنی ها جهت بلعیدن راحت تر به خاص در سنین بالا، یک عادت گسترده و خطرناک است.

عبارات مهم : استفاده – کپسول
به عقیده انجمن ایتالیایی پیرشناسی و طب سالمندان Sigg، این عادت بد باید ترک شود آیا که با این کار ساختار دارو عوض شده است و می تواند منجر به کم کردن تاثیر و زیاد کردن خطرات ناشی از مصرف آن شود.

با نصف کردن قرص ها، نمی توان نیمه برابر و دوز دقیق آن را بدست آورد و اغلب کمی از دارو نیز به هدر می رود و بدین ترتیب کمتر از اندازه ای که دکتر تعیین کرده هست، دارو جذب بدن می شود.

نصف کردن قرص ها قبل از مصرف چه عوارضی دارد؟

بر اساس آمارها این عوض کردن دوز، حتی با استفاده از وسیله مخصوص جهت بریدن قرص ها، می تواند به ۱۵ درصد برسد. البته بیشترین خطر در صورتی است که داروی مذکور باید دقیقا با اندازه تعیین شده است به وسیله دکتر مصرف شود و حتی کمترین عوض کردن در آن می تواند تاثیرات سمی در بدن داشته باشد.

بنابراین باید عادت نصف کردن یا خرد کردن قرص ها و کپسول ها را کنار گذاشت آیا که تاثیر خود را از دست داده و پرسشها دیگری ایجاد می کنند. اغلب هنگامی که بیمار باید چند قرص را مصرف کند، این عادت وجود دارد که داروها را با همدیگر می بلعد که متاسفانه این کار نیز می تواند تاثیرات منفی به همراه داشته باشد و منجر به تداخل اثرات ماده مهم داروها با یکدیگر شود.

این انجمن ایتالیایی توصیه می کند که قرص ها و کپسول ها را به همان شکل و اندازه که دارند مصرف شوند یا از دوزهای پایین تر استفاده شود و در نهایت اگر مسئله در بلعیدن قرص هست، قطره، شربت یا پودر آن تجویز شود.

اگر می خواهید زیاد بدانید : این قرص ها را نصف نکنید

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/heakth
منبع: irna.ir


واژه های کلیدی: استفاده | کپسول | سلامت | انجمن | سلامت | تازه ها و خاص های سلامت |

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو