کارتان را آغاز کنید، توانایی انجامش بدنبال می آید. (کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » زونا چیست و علت ابتلای بزرگسالان مضطرب به زونا

زونا چیست و علت ابتلای بزرگسالان مضطرب به زونا

یک متخصص پوست و مو و لیزر توضیح داد: ابتلای افراد به زونا معمولا زیاد در بزرگسالان اتفاق می افتد و در این بین، بزرگسالان مضطرب، به علت

زونا چیست و علت ابتلای بزرگسالان مضطرب به زونا

یک متخصص پوست و مو و لیزر توضیح داد: ابتلای افراد به زونا معمولا زیاد در بزرگسالان اتفاق می افتد و در این بین، بزرگسالان مضطرب، به علت کم کردن سیستم ایمنی بدن، زیاد به بیماری «زونا» مبتلا می شوند

زونا چیست و اضطراب با زونا چه رابطه ای دارد

دکتر محمدجواد ناظمی افزود: جهت مبتلا شدن به زونا باید زمینه این بیماری از قبل در فرد وجود داشته باشد، در غیر این صورت، مبتلا شدن به آن از طریق یک فرد به فرد دیگر تقریبا غیرممکن خواهد بود. چنانچه در وقت کودکی فردی به آبله مرغان مبتلا شود، ویروس آن در غده های لنفاوی که در سراسر بدن وجود دارد مخفی خواهد شد، سپس بعد از سن بلوغ و در شرایطی نامعلوم که زیاد احتمال می رود، به علت پایین آمدن سیستم ایمنی بدن باشد به صورت دانه هایی در یک قسمت از بدن بروز می کند.

وی تشریح کرد: این دانه ها قرمز رنگ در آبله مرغان به صورت تک تک در کل بدن پراکنده می شود، از سر تا نوک پا، ولی در زونا به صورت یک طرفه و تجمع یافته است.

زونا چیست و علت ابتلای بزرگسالان مضطرب به زونا

این متخصص پوست و مو و لیز گفت: در بسیاری از کتب قدیمی نوشته شده است هست، کسی که زونا دارد در تماس نزدیک با فردی که تا کنون آبله مرغان نگرفته باشد، ایجاد آبله مرغان می کند، ولی واقعیت این است که خود بیماری زونا به هیچ وجه قابل انتقال نیست، ولی امکان مبتلا شدن به این بیماری از مادر به جنین به صورت آبله مرغان وجود دارد و نه به شکل بیماری زونا.

ناظمی افزود: بروز بیماری زونا در افراد، زیاد در یک قسمت از بدن شانه یا پهلوها و کمر به صورت یک طرفه به عرض۷ الی ۱۰سانت دیده می شود و چون در مسیر عصب است همراه با درد خواهد بود. ولی در مبتلایان به بیماری HIV به علت پایین بودن سیستم ایمنی، امکان وجود دانه های جمعی در چند قسمت از بدن وجود دارد.

وی اظهار داشت: این تاول ها ممکن است در صورت دستکاری شدن عفونی نیز شده است و جای آن بر روی پوست بماند،علاوه بر آن این بیماری هر چه در سنین بالاتر اتفاق بیفتد سخت تر می شود و معمولا در طول ۱۰ الی ۱۵ روز بهبودی حاصل می شود.

این متخصص پوست و مو و لیز عنوان کرد: دکتر با تجویز داروهای ضد ویروسی، پمادهای موضعی، در صورت داشتن عفونت، با تجویز آنتی بیوتیک و همچنین کورتون خوراکی در صورت داشتن درد به اصلاح این بیماران کمک خواهد کرد.

یک متخصص پوست و مو و لیزر توضیح داد: ابتلای افراد به زونا معمولا زیاد در بزرگسالان اتفاق می افتد و در این بین، بزرگسالان مضطرب، به علت

وی اظهار کرد: بسیاری از موارد آبله مرغان علامت ندارد یا خفیف است و به همین علت بسیاری به اشتباه می گویند قبل از بلوغ و در بچگی تا به حال آبله نگرفته اند، در حالی که آبله گرفته اند، ولی خودشان خبر ندارند.

 

وقتی درد زونا طولانی می شود

همچنین دکتر غلامحسین غفارپور گفت: زونا در حقیقت دوباره فعال شدن ویروس آبله مرغان هست. همانطور که اگر فردی در سن بلوغ به آبله مرغان مبتلا شود ، فرآیند بهبودش سخت تر می شود، زونا هم در سنین بالاتر، درمان طولانی تر و درد بیشتری خواهد داشت و معمولا این بیماری در افراد بزرگسال مضطرب، زیاد مشاهده می شود.

وی افزود: درد زونا ممکن است است در ۵۰ سال به بالا اتفاق بیفتد و حتی بعد از مبتلا شدن به آن تا دوسال فرد را کلافه کند و حتی بسیاری از اوقات قبل از مشاهده شدن دانه های پوستی در مسیر عصب و علائم دیگر، ابتدا درد ناحیه ای که ویروس در آن نهفته هست، شروع شود و فرد آن را با بیماری های دیگر اشتباه بگیرد.

غفارپور اظهار داشت: در سنین پایین تر هم ممکن است با عوارض کمتری این بیماری مشاهده شود. یعنی بدون درد، خارش و سوزش که اگرچه ممکن هست، نقاهت این بیماری تا یک ماه در نهایت طول بکشد ولی دردهای خنجری و شدید آن، در بسیاری از مواقع در سنین بالا، ممکن است تا دوسال ادامه داشته باشد. چنان چه بعد از یکسال درد کلافه کننده باشد از طریق اشعه و لیزرهایی مخصوص، دکتر مجبور به تخریب عصب آن ناحیه می شود تا فرد از درد رهایی یابد.

زونا چیست و علت ابتلای بزرگسالان مضطرب به زونا

استادیار دانشگاه علوم پزشکی کشور عزیزمان ایران توصیه کرد: اگر چه راهی جهت جلوگیری از مبتلا شدن به این بیماری وجود ندارد ولی افراد جهت اینکه در بزرگسالی به آن مبتلا نشوند باید تلاش کنند از استرس به دور باشند، لیکن پایین آمدن سیستم ایمنی بدن از عوامل مبتلا شدن به زونا است و استرس هم در پایین آوردن ایمنی بدن تاثیر جدی دارد.

 

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health

عبارات مهم : متخصص پوست – مبتلا شدن
منبع: samatonline.ir

واژه های کلیدی: متخصص پوست | مبتلا شدن | ضد ویروس | مشاهده | بیماری | ویروس | سیستم | ایمنی | استرس

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو