دستانی که کمک می کنند پاکتر از دستهایی هستند که رو به آسمان دعا می کنند (کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶
A

علائم دیابت چیست؟

در این مقاله به شما می گوییم هنگامی که مبتلا به دیابت می شوید دقیقا چه اتفاقی در بدنتان رخ می دهد.

علائم دیابت چیست؟

در این مقاله به شما می گوییم هنگامی که مبتلا به دیابت می شوید دقیقا چه اتفاقی در بدنتان رخ می دهد.

دیابت یعنی دقیقا چه اتفاقی جهت بدنتان می افتد؟

به گفته فدراسیون بین المللی دیابت International Diabetes Federation، زمانی که دیگر پانکراس قادر به تولید انسولین نیست یا هنگامی که بدن نمی تواند از انسولین تولید شده است درست استفاده کند، احتمال پیشرفت دیابت وجود دارد.

به گفته جف داچیس  Jeff Dachis ، بنیانگذار و مدیر عامل شرکت One Drop ، تنظیم سطح انسولین در بدن به مشکل انجام محاسبات ریاضی هر روزه است آن هم در حالی که روی یک طناب باریک که بین دو ساختمان بلند کشیده شده است هست، قدم بردارید. افرادی که به دیابت نوع ۱ مبتلا هستند ” اگر انسولین خونشان بیش از حد کم شود به علت عوارض دیابت به تدریج می میرند. و اگر انسولین بیش از حد به بدنشان برسد به کما رفته و فورا می میرند. بعد باید انسولین را به اندازه مصرف نمایند. “

علائم دیابت چیست؟

تشخیص  زودهنگام و درمان می تواند احتمال ایجاد عوارض زیاد دیابت را کم کردن دهد. همچنین ایجاد عوض کردن در رژیم غذایی می تواند احتمال خطر مبتلا شدن به دیابت را کم کردن دهید، که بعضی از آنها شامل:

  • – دوری از مصرف غذاهای بسته بندی شده است و فرآوری شده
  • – خوردن پروتئین بیشتر
  • – کم کردن سدیم 
  • – خوردن چربی های سالم تر

 

علائم دیابت: قند خون بالا

داچیس توضیح می دهد هنگامی که قند خونش بالا است احساس گیجی و خستگی می کند و طوری راه می رود که انگار کفش سیمانی به پا داشته. ” هر چقدر نوشیدنی بخورید تشنگیتان برطرف نمی شود. هر چه بخورید گرسنگیتان برطرف نمی شود. این همه قند در خون شما جریان پیدا می کند، و بدون وجود انسولین، نمی تواند به سلول های شما برسد تا انرژی مورد نیاز را به شما بدهد.”

در این مقاله به شما می گوییم هنگامی که مبتلا به دیابت می شوید دقیقا چه اتفاقی در بدنتان رخ می دهد.

 

علائم دیابت: قند خون پایین

داچیس می گوید: ” قند کافی در خونتان وجود ندارد بنابراین مانند یک ماشین با باک خالی کار می کند. اگر به موقع متوجه آن شوید انرژی کافی جهت پیدا کردن خوراکی و تامین انرژیتان خواهید داشت. در این حالت بدنتان شروع به ارسال همه نشانه های اورژانسی می کند:

  • – ترشح آدرنالین زیاد کردن میابد و شما عرق می کنید
  • – ذهنتان سرعت می گیرد
  • – احساس سرگیجه می کنید

… و همه این ها باعث می شود که فکر کنید همین الان نیاز به خوردن دارم. ” ممکن است گیج شوید، متوجه شوید کلمات را درست ادا نمی کنید و کنار هم گذاشتن افکارتان کار مشکل می شود.

 

علائم قند خون: قند خون متعادل

علائم دیابت چیست؟

به گفته داچیس : ” هنگامی که قند خونتان در محدوده مناسب قرار دارد، انرژی تان زیاد کردن پیدا کرده و می توانید از بعد هر کاری بر بیایید. انگار نه انگار که دیابت دارید. فقط زمانی پرسشها دیابت را احساس می کنید که قند خونتان از محدوده متعادل خارج شود. “

 

علائم دیابت: گرسنگی مداوم

هنگامی که قند خونتان کم است احتمالا دائم در حال ریزه ذلت خواهید بود. به گفته داچیس ” در این حالت دیگر محدودیت های رژیم غذاییتان را اعمال نمی کنید – من خودم گوشت نمی خورم ولی در این حالت یک دقیقه ۴ عدد مینی برگر را یک جا قورت می دهم. مغزتان از کار می افتد و شکمتان است که فرمان می دهد. من غذا می خواهم . “

در این مقاله به شما می گوییم هنگامی که مبتلا به دیابت می شوید دقیقا چه اتفاقی در بدنتان رخ می دهد.

 

علائم دیابت: تشنگی مدارم

هنگامی که قند خونتان بالاست، به احتمال زیاد از تشنگی شدید زحمت می برید و هر چه نوشیدنی بخورید باز هم دائما احساس کم آبی می کنید. به گفته داچیس: ” دائما تشنه هستید – انگار هر چه که می نوشید فورا از بدنتان خارج می شود و بی فایده است.”

 

علائم دیابت چیست؟

علائم دیابت: تکرر ادراد

احساس کم آبی مداوم منجر به مصرف مقدار آب بیش از حد می شود در نتیجه دچار تکرر ادرار می شوید. این نیز فرایندی است که در آن بدن شما تلاش می کند تا از شر گلوکز اضافی خلاص شود.

 

علائم دیابت: زیاد کردن وزن

سلول های شما به اندازه کافی انرژی دریافت نمی کنند و بدنتان با ارسال خبر گرسنگی به مغزتان تصویر العمل نشان می دهد. هر چه زیاد بخورید شاهد زیاد کردن وزن بیشتری خواهید بود.

 

علائم دیابت: کم کردن وزن

در بعضی موارد افراد مبتلا به دیابت هم چربی سوزی را تجربه می کنند، لیکن بدن آن ها قادر نیست به درستی غذا را تبدیل به انرژی  کند بنابراین خوراکی ها تبدیل به گلوکز اضافه ای می شوند که  وارد جریان خون می شود. به گزارش مرکز دیابت جوسلین  Joslin Diabetes Center، در نهایت بدن نمی تواند از این همه گلوکز اضافه در خون استفاده کند و بنابراین با ادرار از بدن خارج می شوند. “

 

علائم دیابت: تاری دید

تاری دید یکی از علایم مرسوم دیابت ملیتوس یا دیابت شیرین diabetes mellitus  است و معمولا یکی از نخستین نشانه های هشدار دهنده بیماری است و باعث ناتوانی در دیدن جزئیات و از دست دادن شفافیت بینایی می شود. همچنین ممکن است زمانی که اولین بار درمان انسولین را انجام می دهید دچار تاری دید شوید.

 

علائم دیابت: عوض کردن خلق و خو

هنگامی که قند خون شما نوسان دارد و فشارهای روزانه جهت کنترل دیابت بیش از حد به شما فشار می آورند، احتمالا اخلاقتان از کنترل خارج شده است و عصبی شوید. ممکن است در این حالت دچار علایم افسردگی هم بشوید.

 

علائم دیابت: خستگی

زمانی که قند خونتان ثابت نباشد، احساس خستگی زیادی می کنید. هنگامی که خسته هستید ” انگار هر کاری برایتان سنگین است .” بالا رفتن از پله ها برایتان به مشکل افزایش از اورست است و همه انرژی تان را می گیرد. به گفته داچیس ” اگر خوش شانس باشید یادتان می آید که یک شکلات در کیفتان دارید و می توانید بین راه ایستاده و شکلاتتان را بخورید و در عرض یک دقیقه همه چیز به حالت عادی بر خواهد گشت. “

 

علائم دیابت: حساسیت جسمی

دیابتی ها ممکن است با آسیب عصبی روبرو شوند که روی درک آن ها از سرما، گرما و درد تاثیر گذاشته و آنها را زیاد در معرض آسيب قرار دهد.

 

علائم دیابت: آسیب کلیوی

بر اساس تحقیقات، سطح بالای قند خون باعث می شود که کلیه ها مجبور شوند خون بیش از حدی تصفیه کنند که کار بسیار مشکل است. فشار وارد شده است به کلیه ها به خاطر این اضافه کاری ممکن است باعث کثیفی و ضایعاتی در خون و در نتیجه منجر به نارسایی کلیه شود.

 

علائم دیابت: لثه های متورم شده

توانایی شما جهت مقابله با میکروب ها ضعیف شده، در نتیجه خطر عفونت در لثه ها و استخوان هایی که دندان ها را در خود جای داده اند زیاد کردن پیدا می کند. کلینیک مایو Mayo Clinic توضیح می دهد ” لثه هایتان ممکن است از روی دندان ها کنار رفته و دندان هایتان لق شوند یا دچار زخم در لثه ها یا باز شدن آن ها شوید . “

 

علائم دیابت: احساس سوزن سوزن شدن در دست و پا

قند خون ناشتا ممکن است منجر به آسیب عصبی خفیف یا *نوروپاتی دیابتی diabetic neuropathy شود که باعث ایجاد احساس سوزن سوزن شدن در دست و پاها می شود.

*نوروپاتی دیابتی diabetic neuropathy: این کلمه از دو واژه نورون به معنی سلول عصبی و پاتی به معنی بیمار شدن و آسیب دیدن تشکیل شده است هست. آسیب دیدن اعصاب در اثر بالا بودن قند خون را “نوروپاتی دیابتی” می نامند. این مسئله یکی دیگر از عوارض کنترل نکردن قند خون در بیماران دیابتی است.

عبارات مهم : بیماران دیابتی – علائم دیابت

تهیه و ترجمه:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ

واژه های کلیدی: بیماران دیابتی | علائم دیابت | مبتلا شدن | دیابتی ها | انسولین | دیابت | انرژی | احساس

علائم دیابت چیست؟

علائم دیابت چیست؟

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو