دانشگاه تمام استعدادهای افراد از جمله بی استعدادی آن ها را آشکار می کند.(آنتوان چخوف)
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » کاهش خطر مبتلا شدن به زوال تا ۳۵ درصد ممکن است

کاهش خطر مبتلا شدن به زوال تا ۳۵ درصد ممکن است

زمانی بود که تصور می‌شود، دیمانس dementia یا زوال عقل، یک مرحله غیر قابل دوری از فرایند پیری هست، ولی بعدا مشخص شد که این عقیده درست نیست

کاهش خطر مبتلا شدن به زوال تا 35 درصد ممکن است

زمانی بود که تصور می شود، دیمانس dementia یا زوال عقل، یک مرحله غیر قابل دوری از فرایند پیری هست، ولی بعدا مشخص شد که این عقیده درست نیست

با انجام این ۹ کار، ۳۵ درصد احتمال مبتلا شدن به زوال عقل را کم کردن بدهید

در حقیقت یک سوم موارد زوال عقل قابل پیشگیری هستند، آن هم به سادگی با عوض کردن سبک زندگی.در بیماری زوال عقل، حافظه مختل می شد و عملکرد شناختی کم کردن می یابد، تا آن حد که آخر انجام کارهای معمول روزانه جهت شخص، غیرممکن می شود.

توجه داشته باشید که آلزایمر مترادف با زوال عقل یا دیمانس نیست. آلزایمر فقط یکی از انواع بیماری زوال عقل و زیرمجموعه آن هست. آلزایمر مرسوم ترین شکل زوال عقل است که متعاقب اختلالات عروق مغزی و بیماری اجسام «لوی» پدیدار می شود.

کاهش خطر مبتلا شدن به زوال تا ۳۵ درصد ممکن است

در سطح دنیا، در حال حاضر، ۴۷ میلیون مبتلا به زوال عقل وجود دارند، ۵ میلیون نفر از آنها آمریکایی هستند. هزینه این بیماری روی اقتصاد خانواده ها و نیز سیستم های بهداشتی، فراتر از حد تخمین است.

در واقع آلزایمر، گران ترین بیماری در آمریکاست و هر سال ۲۱۵ میلیارد دلار به اشکال متفاوت صرف آن می شود، یعنی دو برابر سرطان یا بیماری های قلبی.

انتظار می رود که تا سال ۲۰۵۰، شمار افراد مبتلا به زوال عقل زیاد شود و هماهنگ با روند کلی سالخورده شدن جمعیت به سه برابر تعداد کنونی برسد.

 

زمانی بود که تصور می‌شود، دیمانس dementia یا زوال عقل، یک مرحله غیر قابل دوری از فرایند پیری هست، ولی بعدا مشخص شد که این عقیده درست نیست

خبر خوب این است که می توان با کارهای راحت ای، احتمال بروز زوال عقل را کم کرد.

در مقاله ای که به تازگی در نشریه معتبر لنست انتشار یافته هست، ۲۴ پژوهشگر پیشگام بیماری زوال عقل از سراسر دنیا،  کارهایی را که با آن می توان ۳۵ درصد احتمال بروز بیماری را کم کرد، برشمرده اند.

در ضمن آمارهای جدیدی که از کم کردن شیوع بیماری زوال عقل حمایت دارند، تأیید می کنند که زوال عقل قابل کنترل هست. به نظر می رسد که زیاد کردن آموزش های پزشکی، باعث این امر شده است باشد.

 

۹ فعالیت که زوال عقل را کم کردن می دهد

۱-میزان شنوایی خود را چک کنید و اگر مسئله داشتید، یک ابزار کمک شنوایی تهیه کنید

کاهش خطر مبتلا شدن به زوال تا ۳۵ درصد ممکن است

مشخص نیست که آیا رابطه محکمی بین کم کردن خفبف قدرت شنوایی و بروز اختلالات شناختی و دیمانس وجود دارد. به علاوه مشخص شده است که با شدت یافتن مسئله شنوایی، ریسک دیمانس هم زیاد کردن پیدا می کند.

یک توجیه می تواند این باشد که هنگامی که شخصی نتواند خوب بشنود، میزان محرک هایی که به مغزش جهت پردازش ارسال می شود، کم کردن می یابد و همین ممکن است باعث کم کردن حجم مغز بشود.

 

۲-به آموختن ادامه بدهید

زمانی بود که تصور می‌شود، دیمانس dementia یا زوال عقل، یک مرحله غیر قابل دوری از فرایند پیری هست، ولی بعدا مشخص شد که این عقیده درست نیست

تحصیلات پایین تر، با زیاد کردن ریسک دیمانس همراهی دارند. اگر زیاد مغزتان مشغول یادگیری چیزهای متفاوت باشد، اصطلاحا نوعی ظرفیت اضافی عملکرد شناختی پیدا می کنید و مقاومت در برابر دیمانس پیدا می کنید.

 

۳- سیگار را ترک کنید

سیگار، سلامتی قلبی- عروقی را کم کردن می دهد و به تناسب آن میزان تحویل اکسیژن به مغز کم کردن می یابد. به علاوه تنباکو حاوی سمی جهت سیستم اعصاب است که به مغز آسیب می رساند.

کاهش خطر مبتلا شدن به زوال تا ۳۵ درصد ممکن است

 

۴- به دنبال درمان افسردگی خود باشید

هنوز مشخص نشده که افسردگی شخص را مستعد دیمانس می کند یا برعکس دیمانس بر میزان افسردگی می افزاید.

اما چیزی که مشخص است این است که افسردگی با ازدیاد ترشح هورمون های تنشی، عوامل رشد عصبی  و تأثیر بر حجم هیپوکامپ می تواند باعث زوال عقل بشود.

 

۵- ورزش

ورزش با کم کردن کورتیزول در بدن، کم کردن پرسشها عروقی و زیاد کردن رشد سلول های عصبی مسئول حافظه همراه است و به این ترتیب باعث کم کردن احتمال بروز زوال عقل می شود.

 

۶- پرفشاری خون خود را درمان کنید

فشار خون بالا باعث تخریب سلول ها و مدارهای عصبی می شود و از این طریق باعث زوال عقل می شود.

 

۷- اجتماعی باشید

انزوای اجتماعی هم به صورت مستقیم و هم به صورت غیرمستقیم با افزودن بر احتمال بروز رفشار خون و بیماری های عروق کرونری قلب و افسردگی می تواند باعث زوال عقل بشود.

 

۸- وزن متناسب خود را حفظ کنید

چاقی با کم کردن جریان خون مغز و زیاد کردن تنش های مواد اکسیداتیو در گردش می تواند باعث زوال عقل بشود.

 

۹-قند خون خود را در سطح مطلوب نگه دارید

بیماران دیابتی به احتمال بیشتری به زوال عقل مبتلا می شوند.

 

بر این فهرست چیزهایی مثل دوری از آلودگی های شهری و دوری از بدخوابی را می توان افزود.

البته مسلم است که همه انواع زوال عقل قابل پیشگیری نیستند. ۷ درصد موارد زوال عقل ژنتیکی هستند و با اصلاح سبک زندگی، نمی توان کاری جهت آنها کرد.

به علاوه بزرگ ترین عامل خطر زوال عقل سن است که مسلما قابل پیشگیری نیست.

 

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health

عبارات مهم : مبتلا شدن – افسردگی
منبع: salamati.ir

واژه های کلیدی: مبتلا شدن | افسردگی | آلزایمر | بیماری | پیشگیری | آلزایمر | سیگار | انواع | میلیون

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو