اینترنت همانند دریاست ، کسی که آن را نمی شناسد همانند کسی ست که شنا را نمی داند.
خوش آمدید - امروز : چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » کبد چه کاری انجام می دهد؟

کبد چه کاری انجام می دهد؟

رئیس شبکه هپاتیت کشور به مهم‌ترین اعمال حیاتی کبد اشاره کرد و گفت: چنانچه تنها کمتر از یک‌سوم کبد سالم باشد، همین قسمت کوچک می‌تواند نیازهای طبیعی بدن را برطرف کند

کبد چه کاری انجام می دهد؟

رئیس شبکه هپاتیت کشور به بااهمیت ترین اعمال حیاتی کبد اشاره کرد و گفت: چنانچه تنها کمتر از یک سوم کبد سالم باشد، همین قسمت کوچک می تواند نیازهای طبیعی بدن را برطرف کند

نقش کبد در بدن

دکتر سید موید علویان، با اشاره به بااهمیت ترین اعمال کبد در بدن، راجع به نقش کبد در سلامتی، گفت: کبد با انجام تغییرات مورد نیاز بر روی مواد غذایی جذب شده است در بدن و همچنین دفع سموم، بااهمیت ترین نقش را در حفظ سلامتی بر عهده دارد. به عنوان مثال کبد با تبدیل مواد قندی راحت (گلوکز) به نوع ذخیره ای آن (گلیکوژن) و در موارد مهم تبدیل نوع ذخیره ای به نوع راحت که جهت بدن قابل استفاده هست، نقش عمده ای را در تنظیم قند خون ایفا می کند. این عضو همچنین چربی های جذب شده است را به انواع قابل جذب یا قابل ذخیره شدن در سلول های متفاوت بدن تبدیل کرده و از این طریق در سوخت وساز چربی ها دخالت می کند.

عبارات مهم : ویتامین – استفاده

وی افزود: باید توجه کرد که کبد نقش عمده ای را در سوخت وساز پروتئین ها بر عهده دارد. این عضو تقریبا تمام پروتئین های پلاسمای خون را تولید کرده و بسیاری از ویتامین ها نظیر ویتامین های بی و ای و بعضی فلزات نظیر آهن و مس را در خود ذخیره می کند تا در مواقع لزوم مورد استفاده قرار دهد. یکی دیگر از اعمال مهم کبد، از بین بردن میکروب های وارد شده است به بدن از طریق روده هست. این میکروب ها از طریق گردش خون ابتدا به کبد وارد می شوند و این عضو با استفاده از سیستم دفاعی خود آنها را از بین می برد.

کبد چه کاری انجام می دهد؟

نقش کبد در خنثی کردن سموم بدن

علویان با بیان اینکه یکی از مواردی که در تصویر العمل هایی شیمیایی بدن و همچنین به وسیله باکتری های موجود در روده تولید می شود، آمونیاک هست، ادامه داد: این ماده به میزان زیاد تولید شده است و جذب خون می شود. آمونیاک جهت بسیاری از سلول های بدن از جمله سلول های مغزی مضر است و کبد این ماده را از خون گرفته و طی یکسری تصویر العمل هایی شیمیایی به اوره تبدیل می کند و اوره هم از طریق کلیه ها از بدن دفع می شود. البته عمل دفع سموم بدن به وسیله کبد فقط با آمونیاک منحصر نمی شود، بلکه بسیاری از مواد مضر جهت بدن و همچنین داروها به وسیله کبد از بدن دفع می شوند. در صورت اختلال در فعالیت های کبد سمومی چون آمونیاک زیاد کردن یافته و بر تمام اجزای بدن اثرات مخربی را بر جای می گذارند.

وی همچنین اظهار کرد: یکی از بااهمیت ترین اجزای خون، پروتئین هست؛ به طوریکه حدود دو سوم از پروتئین های خون را آلبومین تشکیل می دهد. این پروتئین به وسیله کبد ساخته می شود. غلظت آلبومین در خون به طور میانگین حدود ۴ گرم در دسی لیتر است و روزانه حدود ۱۰ الی ۱۲ گرم از پروتئین موجود در خون به مصرف سلول های بدن می رسد و معادل همین میزان نیز به وسیله کبد ساخته می شود. در واقع تعادلی بین میزان تولید و مصرف آلبومین در بدن وجود دارد. چنانچه فردی به بیماری کبدی شدید نظیر هپاتیت شدید یا سیروز مبتلا شود، میزان پروتئین سرم وی کم کردن می یابد. باید توجه کرد که وجود مقادیر طبیعی آلبومین در خون جهت حفظ سلامتی و گردش خون مناسب، در بدن مهم هست. به عنوان مثال چنانچه میزان آلبومین در خون کم کردن یابد قسمت های متفاوت بدن (دست، پا و صورت) متورم می شوند.

علویان با بیان اینکه انواع دیگری از پروتئین ها نیز در کبد ساخته می شوند، گفت: این پروتئین ها در جریان انعقاد خون دخالت داشته و به آنها فاکتورهای انعقادی می گویند. تعداد این فاکتورها که در عمل انعقاد خون دخالت دارند، ۱۳ عدد است که شش تای آنها در کبد ساخته می شوند. تولید این فاکتورها با حضور ویتامین K انجام می شود. بنابراین در موارد بیماری شدید کبدی یا کم کردن ویتامین K بدن، بیمار به آسانی دچار خونریزی های زیرجلدی و یا داخلی می شود. مواد دیگر نظیر ترانسفرین ها نیز در کبد ساخته می شوند. این مواد نقل و انتقال هومورن ها در بدن را بر عهده دارند.

وی گفت: از طرفی صفرا هم مایعی به رنگ زرد مایل به سبز با طعم بسیار تلخ است که به طور مداوم به وسیله سلول های کبدی ساخته می شود. صفرا از طریق مجاری صفراوی به داخل کیسه صفرا ریخته شده است و در آنجا تغلیظ و جهت مدتی ذخیره می شود. مواد غذایی بعد از مخلوط شدن با شیره گوارشی در معده به ابتدای روده کوچک وارد می شود. با ورود مواد غذایی به این قسمت، صفرا از کیسه صفرا ترشح و به آن می ریزد. در بدن یک شخص سالم و بالغ روزانه به طور طبیعی حدود ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ میلی لیتر صفرا ساخته و ترشح می شود. این مایع به طور عمده از آب، بیلی روبین و نمک های صفراوی تشکیل شده است هست. در واقع علاوه بر دفع بیلی روبین، به هضم و جذب چربی ها در روده کمک می کند.

رئیس شبکه هپاتیت کشور به مهم‌ترین اعمال حیاتی کبد اشاره کرد و گفت: چنانچه تنها کمتر از یک‌سوم کبد سالم باشد، همین قسمت کوچک می‌تواند نیازهای طبیعی بدن را برطرف کند

اگر می خواهید زیاد بدانید : موثرترین راه درمان کبد چرب

علویان همچنین اظهار کرد: با توجه به وظایفی که کبد بر عهده دارد به طور حتم نمی توان بدون کبد زنده ماند. ولی باید این توصیه را در نظر داشت که در اکثر بیماری های کبدی درصد کمی از آن دچار ضایعه شده است و به این علت فقط بعضی از فعالیت های کبدی دچار اختلال می شوند. به این ترتیب در اکثر بیماری های کبدی، حیات بیمار به خطر نمی افتد.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: isna.ir

واژه های کلیدی: ویتامین | استفاده | سلامتی | بیماری | پروتئین | تبدیل | سلامت | تازه ها و خاص های سلامت

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو