تنها راه تغییر یافتن یک تصمیم واقعی است.
خوش آمدید - امروز : چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » این مواد غذایی باعث سنگ کلیه می شوند

این مواد غذایی باعث سنگ کلیه می شوند

باید بدانید که بعضی از مواد غذایی که روزانه مصرف می‌کنیم در صورت افراط می‌توانند باعث بروز سنگ کلیه شده است و مانع از فعالیت درست کلیه‌ها شوند.

این مواد غذایی باعث سنگ کلیه می شوند

باید بدانید که بعضی از مواد غذایی که روزانه مصرف می کنیم در صورت افراط می توانند باعث بروز سنگ کلیه شده است و مانع از فعالیت درست کلیه ها شوند.

مواد غذایی سنگ ساز

بدون شک می دانید که کلیه ها چه نقش مهمی در ادامه ی حیات بدن دارند. این اعضای کوچک لوبیایی شکل وظیفه ی دفع ضایعات را بر عهده دارند. در واقع همین دو عضو کوچک واقع در دو طرف ستون فقرات، روزانه ۲۰۰ لیتر خون را تصفیه می کنند و دو چهارم ضایعات آماده جهت دفع را از طریق ادرار از بدن خارج می سازند.

آنچه واضح هست، کلیه های سالم جهت سم زدایی و دفع ضایعات بدن مورد نیاز و مهم اند. بنابراین، باید به هر ترتیبی شده است حواس مان به سلامت آن ها باشد. چون وجود هر نوع بیماری در این دو عضو حیاتی، بدن را به زحمت می اندازد. باید بدانید که بعضی از مواد غذایی که روزانه مصرف می کنیم در صورت افراط می توانند باعث بروز سنگ کلیه شده است و مانع از فعالیت درست کلیه ها شوند. در این مطلب شما را با مواد غذایی سنگ ساز آشنا می کنیم. لطفا با ما همراه باشید.

این مواد غذایی باعث سنگ کلیه می شوند

قهوه زیاد

قبل از هر چیزی بگوییم که هر ماده ی غذایی بافایده جهت بدن مورد نیاز هست. مسئله زمانی بروز می کند که دچار افراط شویم. مصرف به اندازه ی قهوه بدون شک جهت بدن بافایده خواهد بود، ولی زیاده روی در مصرف آن باعث بروز مشکلاتی می شود که کلیه ها نیز در امان نخواهند ماند. باید بدانید که مصرف افراطی کافئین به صورت چای یا قهوه می تواند باعث تشکیل سنگ کلیه شود. می پرسید، چرا؟ به خاطر اینکه کافئین زیاد باعث دفع زیاد کلسیم از طریق ادرار می شود. علاوه بر این کافئین زیاد می تواند باعث بروز نارسایی کلیوی شود.

ریواس

اگر شما به طور ژنتیکی مستعد سنگ کلیه هستید باید از مصرف مواد غذایی حاوی اگزالات بپرهیزید. اگزالات جزو ترکیبات سنگ ساز است. ریواس نیز جزو آن دسته از سبزیجاتی است که حاوی میزان زیادی از این ترکیب بوده و می تواند خطر تشکیل سنگ کلیه را بالا ببرد.

شیرین کننده های مصنوعی

اگر مراقب تناسب اندام تان هستید و محصولات غذایی، به خصوص نوشیدنی های رژیمی را در الویت رژیم غذایی خود گذاشته اید، زیاد حواس تان را جمع کنید. اکثر افراد به سمت مصرف محصولاتی با شیرین کننده های مصنوعی می روند تا قند کمتری جذب کنند، غافل از این که محصولات غذایی حاوی شیرین کننده های مصنوعی سلامت کلیه ها را به خطر می اندازد.

اگر عادت کرده اید که قهوه تان را با این شیرین کننده ها شیرین می کنید یا حتی جهت طبع انواع شیرینی جات از این شیرین کننده ها استفاده می کنید، بهتر است بدانید که نتیجه های پژوهش های متعدد نشان می دهد، مصرف زیاد و طولانی مدت شیرین کننده های مصنوعی عملکرد کلیه ها را با مسئله مواجه می کنند. بنابراین، بهتر است به جای این نوع ترکیبات مصنوعی از عسل که یک شیرین کننده ی طبیعی و بافایده است جهت شیرین کردن نوشیدنی هایی مانند چای، قهوه یا شیر و غیره استفاده کنید. استویا نیز یکی از آن شیرین کننده های طبیعی سالم است.

گوشت قرمز

پروتئین های حیوانی به خاص پروتئین هایی که به مشکل از بدن دفع می شوند خطر تشکیل سنگ کلیه و آسیب به کلیه ها را بالا می برند. توجه داشته باشید که گوشت قرمز سرشار از پروتئین و همچنین اسید اوریک است و مصرف زیاد آن باعث تشکیل سنگ کلیه می شود.

باید بدانید که بعضی از مواد غذایی که روزانه مصرف می‌کنیم در صورت افراط می‌توانند باعث بروز سنگ کلیه شده است و مانع از فعالیت درست کلیه‌ها شوند.

ماهی ساردین

اگر از سنگ کلیه زحمت می برید مورد نیاز است که مصرف مواد غذایی سرشار از پورین را کم کردن دهید. ماهی ساردین حاوی میزان زیادی پورین است و مصرف زیاد آن به نفع شما نخواهد بود.

نمک

جذب میزان کافی سدیم (نمک) جهت سلامت بدن مورد نیاز و مهم هست. با این حال، مصرف زیاد آن و همچنین مصرف غذاها و مواد غذایی شور باعث احتباس آب در بافت های بدن می شود و کلیه ها را به خطر می اندازد. احتباس آب یعنی این که مازاد سدیم از بدن دفع نشده و در بافت ها تجمع کرده است.

نوشیدنی های گازدار

نوشیدنی های گازدار مانند نوشابه، نوشیدنی های انرژی زا و بعضی از آب میوه ها خطر تشکیل سنگ کلیه را زیاد کردن می دهند و احتمال بروز نارسایی کلیوی را نیز زیاد می کنند. اگر با نوشیدن آب خالی مسئله دارید، می توانید داخل آن میوه های ریز یا یک برش لیموترش بیندازید و میل کنید. آب انار نیز یکی از آن نوشیدنی های بافایده است که می توانید به عنوان یک نوشیدنی سالم استفاده کنید.

سبزیجات سبز رنگ

به گفته ی متخصصان سنگ کلیه به علت تجمع زیاد اگزالات، کلسیم تشکیل می شود. افرادی که میزان این ترکیب شیمیایی در ادرارشان زیاد است زیاد در معرض تشکیل سنگ کلیه قرار دارند. به همین علت اگر خودتان را مستعد سنگ کلیه می دانید از مصرف افراطی سبزیجات برگ سبز تیره مانند اسفناج خودداری کنید.

محصولات لبنی

مصرف محصولات لبنی جهت جذب هر چه زیاد کلسیم و زیاد کردن استحکام استخوان ها مورد نیاز و مهم هست. با این حال، کلسیم زیاد جهت افرادی که مستعد سنگ کلیه هستند مسئله ساز خواهد بود. توجه داشته باشید که از بین بردن کلسیم از برنامه ی غذایی توصیه نمی شود. ولی برای جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه مورد نیاز است که کلسیم از طریق مصرف مواد غذایی روزانه و به میزان کافی نه زیاد تامین شود. مصرف مکمل کلسیم جهت افراد مستعد سنگ کلیه توصیه نمی شود.

مواد غذایی فرآوری شده

مواد غذایی فرآوری شده است مانند چیپس و غیره حاوی ترکیباتی نگهدارنده و مضر هستند که به عملکرد کبد و کلیه ها رحم نمی کنند. این ترکیبات آسیب رسان باعث تشکیل سنگ کلیه نیز می شوند.

این مواد غذایی باعث سنگ کلیه می شوند

گردآوری:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:yjc.ir

واژه های کلیدی: محصولات غذایی | مواد غذایی | رژیم غذایی | نوشیدنی | استفاده | کافئین | شیرینی | روزانه | محصولات | کلسیم | سلامت

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو