به زبانت اجازه نده که قبل از اندیشه ات به کار افتد.
خوش آمدید - امروز : چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » چرا باید فشار خونم را بگیرم و چگونه فشارم را کم کردن دهم؟

چرا باید فشار خونم را بگیرم و چگونه فشارم را کم کردن دهم؟

بیماری های قلبی عروقی مهمترین علت فوت و میر در سراسر دنیا است و فشار خون بالا یکی از مهمترین عوامل خطر این عارضه هست، بنابراین با آگاهی

چرا باید فشار خونم را بگیرم و چگونه فشارم را کم کردن دهم؟

بیماری های قلبی عروقی مهمترین علت فوت و میر در سراسر دنیا است و فشار خون بالا یکی از مهمترین عوامل خطر این عارضه هست، بنابراین با آگاهی از مقدار فشار خون و کنترل آن می‌توان احتمال فوت و میر ناشی از سکته مغزی و حمله قلبی را به میزان قابل ملاحظه‌ای کم کردن داد

چرا باید از فشار خون خود آگاه باشیم

مطالعات گسترده‌ای در سراسر دنیا در رابطه با فشار خون صورت گرفته هست. تحلیل اوضاع سلامت حدود ۹ میلیون نفر در سراسر دنیا نشان می دهد که بین سال های ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۵ میلادی قیمت مبتلا شدن به بیماری فشار خون زیاد کردن یافته هست. جهت این منظور محققان مجموعا ۸۴۴ تحقیق علمی را که در بازه زمانی مذکور در ۱۵۴ کشور انجام شده است هست، مطالعه و بررسی کردند. تعداد افرادی که در سراسر دنیا از فشار خون بالا زحمت می برند رو به زیاد کردن است و به تبع آن تعداد فوت و میر ناشی از این عارضه نیز زیاد کردن یافته است.

بر اساس این تحقیقات یکی از عوامل موثر بر زیاد کردن فشار خون، رژیم غذایی ناسالم هست. علاوه بر این در کشورهای درحال توسعه، اغلب مردم شهرنشین هستند و به قدر کافی فعالیت فیزیکی ندارند. همچنین جمعیت دنیا در حال پیر شدن است و با زیاد کردن سن، معمولا فشار خون نیز زیاد کردن می یابد. در نتیجه این تحقیقات مشخص شد بیش از ۵۰ درصد مبتلایان به فشار خون ساکن پنج کشور آمریکا، چین، روسیه، هند و اندونزی هستند.

چرا باید فشار خونم را بگیرم و چگونه فشارم را کم کردن دهم؟

فشار خون نیرویی است که به وسیله جریان خون به دیواره رگ ها وارد می شود تا خون در سراسر رگ ها و بدن جریان یابد. اگر این نیرو زیاد کردن پیدا کند و در طول وقت ثابت باقی بماند، بدن با پرسشها زیادی روبرو می شود.

به طور میانگین از بین هر سه فرد میانسال، یک نفر به این عارضه مبتلا هست؛ فشار خون بالا، عامل مهم بیماری های قلبی عروقی، کلیوی، سکته مغزی و اختلالات چشمی محسوب می شود. بر اساس آمار، حدود ۱٫۸ میلیارد نفر در سراسر دنیا از فشار خون بالا زحمت می برند و توصیه حائز اهمیت این است که حدود ۵۰ درصد این افراد، از شرایط خود بی اطلاع هستند و به هیچ اقدامی جهت کم کردن فشار خون دست نمی زنند. علاوه بر مراجعه به دکتر و استفاده از یک داروی راحت جهت کم کردن فشار خون، چند راهکار راحت جهت حل این معضل وجود دارد:

راهکار های راحت کم کردن فشار خون

کاهش مصرف نمک در وعده غذایی

مهمترین روش جهت کم کردن فشار خون، کم کردن مصرف نمک (سدیم) هست. میزان نمک مصرفی در روز نباید از ۱۵۰۰ میلی گرم تجاوز کند. از خوردن غذاهای آماده، سس های آماده، سیب زمینی سرخ شده، غذای کنسرو شده، چیپس و پفک و سوسیس و کالباس اجتناب کنید، لیکن این غذاها سرشار از نمک هستند. تلاش کنید در غذاهای خود به جای نمک از طعم دهنده های گیاهی و انواع ادویه استفاده کنید.

بیماری های قلبی عروقی مهمترین علت فوت و میر در سراسر دنیا است و فشار خون بالا یکی از مهمترین عوامل خطر این عارضه هست، بنابراین با آگاهی

وزن خود را کم کردن دهید

اضافه وزن با فشار خون رابطه مستقیمی دارد. اندازه دور کمر مهمترین عامل در فشار خون هست. مردانی که دورکمرشان زیاد از ۹۱ سانتی متر هست، در معرض فشار خون قرار دارند. این اندازه در زنان ۸۱ سانتی متر است.

به طور مرتب ورزش کنید

ورزش روزانه و منظم به مدت ۳۰ تا ۶۰ دقیقه، میزان فشار خون را بین ۴ تا ۹ میلیمتر جیوه کم کردن می دهد. برنامه ورزشی منظم، به تنهایی قادر است فشار خون را در اندازه استاندارد نگه دارد.

در رژیم غذایی خود تجدید نظر کنید

رژیم غذایی حاوی غلات، میوه، سبزیجات و محصولات لبنی کم چرب در کنترل فشار خون موثر هستند.

چرا باید فشار خونم را بگیرم و چگونه فشارم را کم کردن دهم؟

از مواد معدنی بافایده مانند پتاسیم، کلسیم و منیزیم زیاد استفاده کنید

سیب زمینی، موز، سبزیجات سبز پر رنگ، بادام، گوجه فرنگی، انواع کلم و قارچ حاوی این مواد معدنی بافایده هستند.

-از مصرف دخانیات اجتناب کنید

-در معرض دود سیگار قرار نگیرید

بیماری های قلبی عروقی مهمترین علت فوت و میر در سراسر دنیا است و فشار خون بالا یکی از مهمترین عوامل خطر این عارضه هست، بنابراین با آگاهی

-از استرس و تنش دوری کنید

-روزانه حداقل هشت لیوان آب بنوشید

-فشار خون خود را به صورت روزانه بررسی کنید

-مصرف کافئین را به حداقل کم کردن دهید

چرا باید فشار خونم را بگیرم و چگونه فشارم را کم کردن دهم؟

-از غذاهای گیاهی استفاده کنید

-شکلات تیره و کم شیرین بخورید

-خواب کافی داشته باشد

بهترین وقت اندازه گیری فشار خون صبح است

مطالعات محققان دانشگاه پزشکی Jichi ژاپن نشان می دهد که مناسب ترین وقت اندازه گیری فشار خون در افرادی که فشار خون بالا دارند، صبح هست؛ آیا که فشار خون بالا در صبح، با زیاد کردن احتمال سکته مغزی مرتبط هست. این مطالعه با بررسی بیش از چهار هزار و ۳۰۰ ژاپنی نشان می دهد که احتمال سکته مغزی در افرادی که فشار خون صبح در آنان بیش از ۱۵۵ میلی متر جیوه هست، نسبت به افرادی که فشار خون صبح، کمتر از ۱۳۵ میلی متر جیوه دارند، هفت برابر زیاد هست، البته این عنوان در فشار خون عصر صادق نیست؛ لیکن فشار خون عصر می تواند تحت تاثیر عواملی چون دوش آب گرم، یا غذای مصرف شده است باشد.

هفدهم ماه مه (بیست و هفتم اردیبهشت ماه) روز جهانی فشار خون نامیده شده است هست. نشانه از نامگذاری این مناسبت که جهت نخستین بار در سال ۲۰۰۵ میلادی به وسیله اتحادیه جهانی فشار خون صورت گرفت، زیاد کردن آگاهی عمومی در مورد فشار خون بالا، کارها پیشگیرانه و عوارض این اختلال است.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health

عبارات مهم : رژیم غذایی – وعده غذایی
منبع: irna.ir

واژه های کلیدی: رژیم غذایی | وعده غذایی | استفاده | روزانه | بیماری | تحقیقات | سلامت | روزانه

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو