عزیزانم هنگام نشستن, بزرگان و ریش سپیدان را بر خود مقدم بدانید.(کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » علت درد قفسه سینه هنگام دویدن

علت درد قفسه سینه هنگام دویدن

شاید شما هم جزو کسانی باشید که درد قفسه سینه هنگام دویدن را تجربه کرده اید، ولی علت درد قفسه سینه هنگاه دویدن چیست؟

علت درد قفسه سینه هنگام دویدن

شاید شما هم جزو کسانی باشید که درد قفسه سینه هنگام دویدن را تجربه کرده اید، ولی علت درد قفسه سینه هنگاه دویدن چیست؟

 چرا هنگام دویدن قفسه سینه ام درد می گیرد؟

شما دقیقا این احساس را می شناسید. در مسیر مورد علاقه تان در حال دویدن هستید و به سرعت قدم بر می دارید، ولی ناگهان دردی قفسه سینه تان را در برمی گیرد و مجبور می شوید عمیق تر نفس بکشید. می تواند این درد ناشی از یک حمله قلبی تصادفی باشد؟ لزومی ندارد در حال حاضر دلواپس این مساله باشید. با این که نشانه ها ممکن است ترسناک باشند، ولی درد قفسه سینه می تواند دلایل زیادی داشته باشید، از پرسشها کاملا غیر جدی گرفته تا پرسشها قلبی که زندگی را ترساندن می کنند.

دکتر دیوید فریدمن (David Friedman) مدیر خدمات پرسشها قلبی در بیمارستان Long Island Jewish Valley Stream، می گوید: درد قفسه سینه که هنگام دویدن ایجاد می شود، می تواند علل مختلفی داشته باشد. مساله مهم این است که، این درد را نادیده نگیرید، البته همه ی دردهای قفسه سینه نباید باعث نگرانی شما شود.

علت درد قفسه سینه هنگام دویدن

خبر خوب این است که، درد قفسه سینه معمولا بین دوندگان مرسوم است و به محض این که علت ایجاد آن را بیابید، می توانید دست از نگرانی بابت آن بردارید، یا بدانید که چه موقع باید به دنبال مواظبت های پزشکی جهت مسئله خود باشید. در این مقاله ۵ علت عمده که باعث ایجاد درد هنگام دویدن می شود و توصیه هایی جهت رهایی از آن را با شما در میان می گذاریم.

 

شما یک دونده تازه کار هستید

گرفتن یک رژیم تناسب اندام می تواند جهت شما سخت باشد، به خصوص اگر به تمرینات جدیدی که انجام می دهید، عادت نداشته باشید. اگر پیش از این به اندازه کافی نمی دویده اید ممکن است باعث شود که بیش از حد به خودتان فشار آورده و به حدی برسد که بدن تان آمادگی آن را نداشته باشد.

شاید شما هم جزو کسانی باشید که درد قفسه سینه هنگام دویدن را تجربه کرده اید، ولی علت درد قفسه سینه هنگاه دویدن چیست؟

همیشه بدن تان را با ۵ دقیقه پیاده روی قدرتی گرم کنید و قبل از دو سرعت مدت زمانی با پیاده روی آرام بدن تان را آرام نمایید. عالی ترین کار جهت راحت تر کردن این ورزش سنگین جهت مبتدیان این است که، حین دویدن با دوستان ارزش صحبت کنند، البته اگر توانایی آن را داشته باشند. اگر به نفس نفس زدن افتادید باید سرعت تان را کم کنید. تنفس عمیق هنگام دویدن می تواند در اوایل دردناک باشد، به خصوص جهت تازه کارها، ولی این تنش با عادت کردن بدن از بین خواهد رفت. به بدنتان گوش دهید، سرعتی که مناسب شماست را گزینش کرده و پیش بروید.

 

عضلات قفسه سینه تان گرفته اند

درست مثل هر عضله دیگری، عضلات اطراف قفسه سینه شما ( عضلات میان دنده intercostal muscles) هم می گیرند. این درد شدید معمولا موضعی هست، یعنی دقیقا می توانید محل درد را مشخص کنید و اغلب اگر دویدن را ادامه دهید، بدتر هم می شود. کم شدن آب بدن یا فقدان الکترولیت می تواند علت این گونه دردها باشد.

بر خلاف سایر عضلات، کار زیادی جهت تقویت عضلات میان دنده وجود ندارد که بتوانید انجام دهید، به جز تمرینات قدرتی روزانه که باعث کشش دینامیکی این عضلات شده است و به صورت پیش فرض روی این عضلات هم اثر می گذارد. جهت درمان این نوع دردهای قفسه سینه، باید آب بیشتری بنوشید و همچنین الگوی تنفسی تان را عوض کردن دهید. اگر هر دو قدم، دم و هر دو قدم، بازدم دارید، تلاش کنید دم را در دو قدم و بازدم را در ۳ قدم انجام دهید تا ببینید آیا روی گرفتگی عضلات تاثیری دارد یا نه. اگر این روش ها اثری نداشت استراحت کنید تا گرفتگی از بین برود و دوباره ورزش تان را به صورت آرام از سر بگیرید.

 

علت درد قفسه سینه هنگام دویدن

سوزش سر دل دارید

اغلب مردم تشخیص نمی دهند که دویدن فشار زیادی روی سیستم گوارشی ارزش وارد می کند. زیاد کردن تنش می تواند موجب شدت یافتن انبساط مری شده است و باعث زیاد کردن بازگشت اسید معده به مری یا رفلاکس اسید شود. این رفلاکس باعث احساس سوزش در قسمت بالایی و بخش مرکزی قفسه سینه درست پشت جناغ ( استخوان پستان ) می شود.

برای کم کردن این سوزش قبل از شروع دویدن از خوردن غذای سنگین اجتناب کنید. اگر قبل از دویدن می خواهید چیزی بخورید از خوردنی های ادویه دار، سرخ شده است یا کافئین دار که سوزش سر دل را شدت یافتن می کنند، اجتناب کنید.

 

شاید شما هم جزو کسانی باشید که درد قفسه سینه هنگام دویدن را تجربه کرده اید، ولی علت درد قفسه سینه هنگاه دویدن چیست؟

در هوای سرد تنفس می کنید

هوای سرد خیلی خشک است و ترکیب هوای گرم و مرطوب شش های شما، با سرمای بیرون می تواند باعث ایجاد درد هنگام دم و بازدم شود. خوشبختانه این احساس بعد از گذشته چند دقیقه در افرادی که ریه های سالمی داشته باشند، از بین می رود، ولی افرادی که مبتلا به آسم یا سایر پرسشها سلامتی هستند، ممکن است با دردسر بیشتری روبرو شوند.

اگر می خواهید در هوای سرد بدوید و سرما باعث ایجاد احساس درد در قفسه سینه تان می شود، از یک شال گردن با ماسک جهت جلوی بینی خود استفاده کنید تا قبل از ورود هوا به ریه، آن را گرم کند.

 

علت درد قفسه سینه هنگام دویدن

ریه شما مسئله دارد

تشخیص این علامت کمی سخت است. چند مسئله متفاوت در ریه وجود دارد که می تواند باعث ایجاد درد هنگام دویدن شود، مرسوم ترین آن ها آسم است. گذشته از هوای سرد، دود و آلودگی و دویدن در شهر می تواند آسم را شدت یافتن کند. به همراه داشتن اسپری هنگام دویدن می تواند به شما کمک کند.

دیگر پرسشها کمتر مرسوم بین افراد پنوموتوراکس (pneumothorax) یا هواجنبی ( نشت هوا در فضای بین ریه ها و دیواره قفسه سینه ) و لخته شدن خون است. هر دوی این ها باعث ایجاد درد شدید ناگهانی و تنگی نفس می شوند که حتی با توقف دویدن و استراحت هم از بین نمی روند. اگر دردی که حس کردید این گونه است سریع به دکتر مراجعه نمایید.

 

شما پرسشها قلبی دارید

حالا بدترین سناریو جهت درد قفسه سینه. هر چه سریع تر بدوید قلب تان جهت پمپاژ خون، سریع تر کار می کند. تامین خون ناکافی می تواند منجر به درد قفسه سینه و شرایطی دردناک به نام آنژین (angina) شود. آنژین معمولا حسی شبیه فشار، سوزش یا درد تیر کشنده در قفسه سینه دارد، معمولا زیر قفسه سینه احساس می شود، هر چند ممکن است به سمت گلو و فک شما هم گسترش پیدا کند. درد قفسه سینه شدید شونده، عرق شدید، تهوع، استفراغ، تنگی نفس، تپش شدید قلب یا نامنظم کار کردن آن، همه شاخص هایی هستند که نشان می دهند، مشکلی وجود دارد.

اگر دردی در قفسه سینه خود احساس کردید، به خودتان فشار نیاورید. فورا ورزش را متوقف کرده و این نکات را دنبال کنید:

نشانه هایی که اورژانسی بودن آن را مشخص می کند: اگر علت مشخصی جهت درد وجود ندارد، به سرعت و خود به خود برطرف نمی شود، با خستگی، سرگیجه یا تپش نامنظم همراه است یا سابقه بیماری قلبی در خانواده دارید، باید فورا به اورژانس مراجعه نمایید.

باید چکاپ شوید: حتی اگر درد از بین رفت، باید به دکتر مراجعه کنید. دکتر در مورد علایمی که دارید با شما صحبت کرده و سلامت قلب، ریه و دستگاه گوارش شما را ارزیابی می کند. اگر علت ایجاد درد هنوز هم مشخص نباشد، دکتر تان جهت ارزیابی بیشتر، شما را به یک متخصص قلب ارجاع خواهد داد.

 

خبر خوب این است که پرسشها قلبی فقط در ۵ درصد دردهای قفسه سینه جوانان دخیل هستند، ولی همین ۵ درصد را هم هیچ کس نباید از قلم بیندازد. به هر حال چه یک دونده تازه کار باشید و چه یک دونده ماراتن تمام عیار، درد قفسه سینه هر لحظه دلواپس کننده بوده و نیاز به مواظبت های پزشکی سریع دارد.

اگر می خواهید زیاد بدانید : قبل از شروع به دویدن بخوانید

اگر می خواهید زیاد بدانید : پنج اشتباه در دویدن که می تواند باعث زیاد کردن وزن شود!

اگر می خواهید زیاد بدانید : نکاتی جهت بهتر دویدن

 

 
تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ

عبارات مهم : سلامتی – عضلات
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ

واژه های کلیدی: سلامتی | عضلات | سلامت | دویدن | احساس | سلامت | ورزش و سلامت | ورزش و بیماریها

علت درد قفسه سینه هنگام دویدن

علت درد قفسه سینه هنگام دویدن

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو