هر انسانی مرتکب اشتباه می شود ؛اما فقط انسان های احمق اشتباه خود را تکرار می کنند.(سیسرون)
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » بعد از مسمومیت غذایی باید چه بخوریم؟

بعد از مسمومیت غذایی باید چه بخوریم؟

متاسفانه مسمومیت غذایی بسیار مرسوم هست. در این مطلب به شما می گوییم بعد از آخر علائم مسمومیت غذایی چه بخورید.

بعد از مسمومیت غذایی باید چه بخوریم؟

متاسفانه مسمومیت غذایی بسیار مرسوم هست. در این مطلب به شما می گوییم بعد از آخر علائم مسمومیت غذایی چه بخورید.

مسمویت غذایی معمولا زمانی اتفاق می افتد که عوامل بیماری زا (pathogens)، غذا یا آب آشامیدنی را آلوده کنند. با وجود ناراحت کنندگی، مسمومیت غذایی معمولا مرسوم هست.

عبارات مهم : خوراکی های سرخ شده – خوراکی های چرب

اگر می خواهید زیاد بدانید : نشانه های مسمومیت غذایی را بشناسید

بعد از مسمومیت غذایی باید چه بخوریم؟

بعد از آخر علائم مسمومیت غذایی چه کنیم؟

اجازه دهید معده شما آرام بگیرد. بعد از تجربه علایم انفجاری مسمومیت غذایی مانند استفراغ، اسهال و ناراحتی معده، کارشناسان توصیه می کنند اجازه دهید معده استراحت کند. یعنی این که تا چند ساعت از نوشیدن و خوردن اجتناب کنید.

بعد از آخر علائم مسمومیت غذایی به بدن آب رسانی کنید

مصرف مایعات جهت کمک به بدن تان در مقابله با مسمومیت غذایی مهم هست. اسهال و استفراغ می تواند باعث کم آب شدن بدن شود، بنابراین نوشیدن جرعه های کوچک آب می تواند یک شروع خوب باشد. نوشیدنی های ورزشی که حاوی الکترولیت هستند، عالی ترین راه جهت پیشگیری از کم آبی بدن در این حین است. سایر مایعات پیشنهادی عبارتند از:

 • نوشابه بدون رنگ ( مانند اسپرایت، سون آپ ).

  چای بدون کافئین.

  آب مرغ یا سبزیجات.

بعد از آخر علائم مسمومیت غذایی خوردن خوراکی های ملایم را شروع کنید

هنگامی که احساس می کنید معده توانایی نگه داشتن غذا را دارد، خوراکی هایی که جهت معده و دستگاه گوارش شما ملایم هستند، بخورید. خوراکی های زودهضم، کم چرب و کم فیبر. هضم چربی جهت معده شما سخت است به خصوص اگر ناراحت باشد. دوری از مصرف غذاهای چرب جلوی ناراحتی های بعدی را می گیرد. خوراکی هایی که هضم ارزش جهت معده راحت هست، عبارتند از:

 • موز.

  غلات.

  سفیده تخم مرغ.

  عسل.

  ژله.

  بلغور جو دوسر.

  کره بادام زمینی.

  سیب زمینی راحت از جمله پوره سیب زمینی.

  برنج.

  سالتین.

  تست.

اگر می خواهید زیاد بدانید : خوراکی های دیر هضم را می شناسید؟

متاسفانه مسمومیت غذایی بسیار مرسوم هست. در این مطلب به شما می گوییم بعد از آخر علائم مسمومیت غذایی چه بخورید.

بعد از آخر علائم مسمومیت غذایی داروهای طبیعی را امتحان کنید

در طول یک دوره مسمومیت غذایی، دنبال کردن تصویر العمل هایی طبیعی جهت پاکسازی و پالایش دستگاه گوارش جهت خلاصی از باکتری های مضر مهم هست. به همین علت است که داروهای اسهال بدون نسخه راه خوبی جهت درمان مسمومیت غذایی نیستند. زمانی که علائم شما در بالاترین حد خود قرار دارند، ممکن است بخواهید داروهای طبیعی را امتحان کنید.

چای زنجبیل: زنجبیل به عنوان آرام کننده معده آشنا می شود. فواید آنتی باکتریال آن به بدن جهت مقابله با عوامل بیماری زا که باعث ایجاد تصویر العمل در بدن تان شده است اند، کمک می کند.

سرکه سیب: با این که مطالعه درستی در این زمینه انجام نشده، ولی سرکه سیب دارای فواید آنتی میکروبیال هست. ۲ قاشق چایخوری سرکه سیب را با یک لیوان آب مخلوط کرده و در طول روز جرعه جرعه بنوشید. این کار منجر به بیرون راندن و کشتن عوامل بیماری زایی می شود که شما را بیمار کرده اند.

زغال چوب فعال: نباید آنها را با خاک زغالی که در گریل حیاط پشتی تان به جا مانده اشتباه بگیرید،کپسول های زغال چوب فعال به سرعت بدن انسان را سم زدایی کرده و باکتری های خطرناک را می کشند.

بعد از این که مجدد حالتان خوب شد، ممکن است بخواهید به مدت ۲ هفته پروبیوتیک های روده را با مصرف ماست طبیعی یا کپسول های پروبیوتیک حداقل به مدت ۲ هفته جایگزین کنید. این کار به بدن تان کمک می کند تا دوباره باکتری های سالمی که در حین مسمومیت غذایی از طریق سیستم گوارش از دست داده اید را بازسازی کرده و سیستم ایمنی تان دوباره به مسیر مهم خود بازگردد.

اگر می خواهید زیاد بدانید : درمان مسمومیت های غذایی با طب سنتی را بدانید

سایر راهنمایی ها

دندان هایتان را مسواک بزنید. اسید معده که در هنگام استفراغ از دهان خارج می شود، می تواند به مینای دندان آسیب برساند. مسواک زدن دندان ها بعد از استفراغ در دراز مدت از سلامت دهان محافظت کرده و در کوتاه مدت احساس تازگی و آرامش به شما می دهد. دوش گرفتن هم می تواند به پاکسازی بدن تان از باکتری های ناسالم کمک کند. استراحت کنید، استراحت کافی هم می تواند به اصلاح سریعتر شما کمک کند.

بعد از آخر علائم مسمومیت غذایی از چه خوراکی ها و نوشیدنی هایی باید اجتناب کنیم؟

بدن شما در حال حاضر تحت تهاجم قرار گرفته است و در حال مقابله و بیرون راندن عوامل بیماری زایی است که باعث مسمومیت غذایی شما شده است اند. شما که نمی خواهید به این مهاجمان مهمات بیشتری برسانید. اولویت اول شما باید دوری از خوراکی هایی باشد که در وهله اول باعث بیماریتان شده است اند. بلافاصله مجرم مشکوک را به سطل زباله بریزید تا مواد غذایی آلوده از دسترس حیوانات خانگی دور شود و در وهله دوم اجتناب کنید از مصرف غذاها و نوشیدنی هایی که هضم ارزش جهت معده سنگین هست، از جمله:

 • الکل.

  کافئین (نوشابه، نوشیدنی انرژی زا یا قهوه).

  غذاهای تند.

  خوراکی هایی که فیبر بالایی دارند.

  محصولات لبنی.

  خوراکی های چرب.

  خوراکی های سرخ شده.

  نیکوتین.

  غذاهای ادویه دار.

  آبمیوه.

همچنین به یاد داشته باشید که از هر گونه داروی اسهال بدون نسخه اجتناب کنید. با دنبال کردن این نکات راحت در کمترین وقت ممکن، احساس بهتری خواهید داشت.

چه چیزی باعث مسمومیت غذایی می شود؟

۵ عامل بیماری زا مسئول ۹۱ درصد از بیماری های غذایی در آمریکا هستند. این عوامل بیماری زا عبارتند از:

بعد از مسمومیت غذایی باید چه بخوریم؟

– نورو ویروس (Norovirus) (معمولا در صدف ها، میوه ها و سبزیجات دیده می شود).

– سالمونلا (Salmonella) (معمولا در تخم مرغ، گوشت و محصولات لبنی دیده می شود).

– کلوستریدیوم پرفرنژنس (Clostridium perfringens) (در گوشت قرمز و ماکیان دیده می شود).

– کمپیلوباکتر (Campylobacter) ( در گوشت کم پخت و آب آلوده دیده می شود).

– استافیلوکوک ها (Staphylococcus) (در محصولات حیوانی از قبیل خامه، تخم مرغ و شیر دیده می شود).

سالمونلا و نوروویروس مسئول اغلب بستری شدن ها در اثر مسمومیت غذایی در بیمارستان هستند، ولی ممکن است مسمومیت غذایی در اثر موارد دیگر ازین قبیل هم ایجاد شود:

 • باکتری.

  انگل ها.

  کپک.

  سموم.

  آلاینده ها.

  آلرژن ها.

گوشت های کم پخت یا محصولاتی که به صورت غیر بهداشتی با دست تهیه شده است اند، مقصرین مهم در مسمومیت غذایی هستند. دستهایتان را بشویید، وسایل و بشقاب ها را به دو دسته جهت خوراکی های خام و پخته جدا کنید.

اکثر افرادی که مسمومیت غذایی را تجربه می کنند نیازی به رفتن به بیمارستان ندارند، ولی فاصله زیادی هم از دستشویی نمی توانند بگیرند. معده ناراحت، استفراغ و اسهال علایم مرسوم مسمومیت غذایی هستند. این علایم معمولا بعد از ۴۸ ساعت از بین می روند. اگر سابقه کم آبی بدن، بیماری های قلبی، آمبولی یا سایر پرسشها جدی سلامتی داشتید، به دنبال کمک باشید و مایعات زیاد بنوشید.

اگر علایم تان شدید بود با اورژانس تماس بگیرید تا جهت پیشگیری از شیوع بیماری، شما را راهنمایی کرده و در صورت لزوم شما را به بیمارستان برسانند. علایم شدید مسمومیت غذایی عبارتند از: خون در مدفوع، گرفتگی شدید شکم، تار شدن بینایی و اسهال طولانی تر از ۳ روز. تمام این علایم نیازمند مواظبت پزشکی هستند. به مطالعه این مقاله ادامه دهید تا بدانید چه چیزهایی جهت اصلاح سریع تر شما مورد نیاز است و چه زمانی باید به دکتر مراجعه کنید.

اگر می خواهید زیاد بدانید : دلیل مسمومیت غذایی آخرین وعده غذایی که خورده اید نیست

چه افرادی زیاد در معرض خطر عوارض مسمومیت غذایی هستند؟

نوزادان و کودکان زیاد در معرض خطر عوارض مسمومیت غذایی هستند

مسمومیت غذایی در کودکان به اندازه بزرگسالان شیوع دارد، ولی می تواند باعث نگرانی شود. کودکان به خصوص زیر ۱ سال مستعد مبتلا شدن به بوتولیسم (botulism) هستند. بوتولیسم نادر است ولی اگر سریعا به آن پیگیری نشود ممکن است منجر به فلج یا حتی فوت شود. کودکان هم در معرض خطر زیاد تصویر العمل هایی جدی به باکتری اشریشیا کلی (E. coli) هستند. کودک یا نوزادی که علایم مسمومیت غذایی داشته باشد، باید یه سرعت به وسیله یک دکتر متخصص معاینه شود، تا احتمال بوتولیسم در آن ها بررسی شود. کودکان راحت تر از بزرگسالان دچار کم آبی می شوند، بنابراین نیاز به مواظبت بیشتری دارند.

متاسفانه مسمومیت غذایی بسیار مرسوم هست. در این مطلب به شما می گوییم بعد از آخر علائم مسمومیت غذایی چه بخورید.

اگر می خواهید زیاد بدانید : بوتولیسم كشنده ترین نوع مسمومیت غذایی

زنان باردار زیاد در معرض خطر عوارض مسمومیت غذایی هستند

زنان باردار باید با پرسشها مربوط به مسمومیت غذایی با احتیاط واکنش‌ها کنند. مسمومیت غذایی لیستریا (Listeria) به جنین درحال رشد آسیب می رساند. تغذیه مناسب در زنان باردار جهت کمک به رشد نوزاد مهم هست. به همین علت هر گونه نشانه مسمومیت غذایی باید تحت نظر یک دکتر متخصص قرار بگیرد.

سالمندان زیاد در معرض خطر عوارض مسمومیت غذایی هستند

سالمندان هم حساسیت بیشتری به عوارض مسمومیت غذایی دارند. به خصوص زنجیره های باکتری اشریشیا کلی (E. coli) که می تواند منجر به خونریزی و نارسایی کلیه شوند. اگر یک فرد بالغ بالای ۶۰ سال دارای نشانه های مسمومیت غذایی باشد، باید جهت مواظبت های اولیه با یک مشاور متخصص تماس بگیرد.

افراد مبتلا به بیماری های مزمن زیاد در معرض خطر عوارض مسمومیت غذایی هستند

افرادی که مبتلا به بیماری های مزمنی از قبیل ایدز HIV/AIDs، بیماری کبد یا دیابت هستند، زیاد در معرض خطر عوارض جدی مسمومیت غذایی قرار دارند. همچنین اگر شیمی درمانی دریافت می کنید که پاسخ ایمنی را سرکوب می نماید، در معرض خطر بیشتری هستید.

بعد از مسمومیت غذایی باید چه بخوریم؟

چه زمانی باید جهت مسمومیت غذایی به دکتر مراجعه کنم؟

علایم مسمومیت غذایی معمولا زیاد از ۴۸ ساعت طول نمی کشد. اگر ۲ روز از وقت ظاهر شدن علایم شما گذشت و همچنان علائم را داشتید، وقت آن است که با یک دکتر متخصص تماس بگیرید. به یاد داشته باشید که علایم شدید مانند مدفوع خونی، سرگیجه، ضعف عضلانی و گرفتگی شدید معده را تازه گرفته و منتظر از بین رفتن ارزش نمانده و سریعا به دکتر مراجعه نمایید.

مسمومیت غذایی در رستوران ها

سوال: جهت پیشگیری از مسمومیت غذایی بیرون از منزل چه کاری باید انجام دهم؟

پاسخ: برای دوری از مسمومیت غذایی در رستوران ها، فقط رستوران هایی را گزینش کنید که هیچ نقض کد بهداشتی ای نداشته باشند. اداره بهداشت را جهت یافتن رستوران هایی که مسئله بهداشتی داشته اند، بررسی کنید.

اگر می خواهید زیاد بدانید : چه غذاهایی در سفر بخوریم تا دچار مسمومیت غذایی نشویم؟

تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ

واژه های کلیدی: خوراکی های سرخ شده | خوراکی های چرب | مواد غذایی | وعده غذایی | عوارض جدی | خوراکی ها | مسمومیت | رستوران | استفراغ | کودکان | خوراکی

بعد از مسمومیت غذایی باید چه بخوریم؟

بعد از مسمومیت غذایی باید چه بخوریم؟

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو